Ha van többszörösen körbejárt, megrágott téma, akkor az a mobilokba szánt akkumulátorok lassú fejlődése. A készülékek teljesítménye, a kijelzők mérete féktelenül nő, amit az energiaforrások egyelőre nem tudnak lekövetni, így a felhasználók megrekedtek az egy napos üzemidő csapdájában. A mobilos akkuk forradalmát sokan, sokszor bejelentették már: egyesek új anyaggal kísérleteznek, mások alapvetően új technológiát használnának, és olyan is, aki több millió dollárt tervez elkölteni erre a nemes célra.
A párolgó akkumulátor
A projektek közös vonása, hogy a végleges, sorozatgyártásra alkalmas telepek megjelenési idejéről senki sem akar, vagy tud nyilatkozni. Ezért is keltett a szokásosnál nagyobb figyelmet a brit székhelyű Intelligent Energy bejelentése, aminek képviselői azt állítják, hogy két éven belül elkészül az üzemanyagcellára épülő mobilos akkumulátor, ami egyetlen töltéssel 7 napig életben tartja a készüléket.
Mielőtt legyintenénk az újabb szenzáció szagú hírre, érdemes figyelembe venni, hogy az Intelligent Energy (IE) 25 éve jelen van a piacon, több mint 1000 szabadalommal rendelkezik az energia technológia területén és jelenleg is több élő projektben vesz részt. Ilyen például a hidrogén által meghajtott londoni taxi projekt, vagy egy szintén üzemanyagcellával működtetett repülőgép megtervezése, amin a Boeing megbízásából dolgoznak.
A cég az idei CES-en több hidrogén alapú akkumulátor prototípusát is bemutatta
Most annak a jó hírnek örülhetünk, hogy az IE mérnökeinek figyelme az okostelefonok felé fordult. A cég tájékoztatása szerint egy meg nem nevezett, felfutóban lévő mobilgyártó hajlandó 7,6 millió dollárt (több mint 2 milliárd forint) áldozni annak érdekében, hogy az eddigi eredményekre és technológiára alapozva kifejlesszék az üzemanyagcella alapú mobilos akkumulátort.
7 napig bírni fogja
A csapat elvállalta a feladatot és bármennyire is jó lenne továbbiakat megtudni a projektről, egyelőre csak néhány részlettel szolgáltak. A tervezett akkumulátor (leegyszerűsítve) a hidrogént alakítja át elektromos árammá, mely folyamat közben vízpára keletkezik. A lehetséges árról, a cserélhetőségről, az esetleges újratöltésről nem tudunk semmit, egyedül azt, hogy két éven belül elkészülhet és ekkor már végleges termékként számíthatunk rá.
Természetesen a korábban felröppent hírekhez hasonlóan ezt is érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen a cég képviselői is úgy nyilatkoztak, hogy a két év abban az esetben tartható, ha közben nem merül fel különösebb nehézség. Addig pedig lehet tippelgetni, hogy melyik ambiciózus gyártónak van erre a célra közel 8 millió dollárja.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak