Üzemanyagcellát használ és két éven belül elkészül a hidrogén alapú akkumulátor.

Ha van többszörösen körbejárt, megrágott téma, akkor az a mobilokba szánt akkumulátorok lassú fejlődése. A készülékek teljesítménye, a kijelzők mérete féktelenül nő, amit az energiaforrások egyelőre nem tudnak lekövetni, így a felhasználók megrekedtek az egy napos üzemidő csapdájában. A mobilos akkuk forradalmát sokan, sokszor bejelentették már: egyesek új anyaggal kísérleteznek, mások alapvetően új technológiát használnának, és olyan is, aki több millió dollárt tervez elkölteni erre a nemes célra.

A párolgó akkumulátor

A projektek közös vonása, hogy a végleges, sorozatgyártásra alkalmas telepek megjelenési idejéről senki sem akar, vagy tud nyilatkozni. Ezért is keltett a szokásosnál nagyobb figyelmet a brit székhelyű Intelligent Energy bejelentése, aminek képviselői azt állítják, hogy két éven belül elkészül az üzemanyagcellára épülő mobilos akkumulátor, ami egyetlen töltéssel 7 napig életben tartja a készüléket.

Mielőtt legyintenénk az újabb szenzáció szagú hírre, érdemes figyelembe venni, hogy az Intelligent Energy (IE) 25 éve jelen van a piacon, több mint 1000 szabadalommal rendelkezik az energia technológia területén és jelenleg is több élő projektben vesz részt. Ilyen például a hidrogén által meghajtott londoni taxi projekt, vagy egy szintén üzemanyagcellával működtetett repülőgép megtervezése, amin a Boeing megbízásából dolgoznak.

A cég az idei CES-en több hidrogén alapú akkumulátor prototípusát is bemutatta

Most annak a jó hírnek örülhetünk, hogy az IE mérnökeinek figyelme az okostelefonok felé fordult. A cég tájékoztatása szerint egy meg nem nevezett, felfutóban lévő mobilgyártó hajlandó 7,6 millió dollárt (több mint 2 milliárd forint) áldozni annak érdekében, hogy az eddigi eredményekre és technológiára alapozva kifejlesszék az üzemanyagcella alapú mobilos akkumulátort.

7 napig bírni fogja

A csapat elvállalta a feladatot és bármennyire is jó lenne továbbiakat megtudni a projektről, egyelőre csak néhány részlettel szolgáltak. A tervezett akkumulátor (leegyszerűsítve) a hidrogént alakítja át elektromos árammá, mely folyamat közben vízpára keletkezik. A lehetséges árról, a cserélhetőségről, az esetleges újratöltésről nem tudunk semmit, egyedül azt, hogy két éven belül elkészülhet és ekkor már végleges termékként számíthatunk rá.

Természetesen a korábban felröppent hírekhez hasonlóan ezt is érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen a cég képviselői is úgy nyilatkoztak, hogy a két év abban az esetben tartható, ha közben nem merül fel különösebb nehézség. Addig pedig lehet tippelgetni, hogy melyik ambiciózus gyártónak van erre a célra közel 8 millió dollárja.

Konzumer tech

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.