Lassan annyi kiváló ötletet szállítanak a tudósok az akkumulátor technológiák megújítására, hogy pár éven belül alig tudunk majd választani közülük. A legutóbbi hasonló ötletről alig egy hete számoltunk be, most pedig a Purdue Egyetem kutatói találtak rá egy új módszerre, ami főleg a felhasznált alapanyag miatt figyelemreméltó.
A megoldás: "csomagoló mogyoró"
Elképzelhető, hogy a „packing peanut” kifejezés nem feltétlenül ismerős a hazai olvasók számára, de az Egyesült Államokban így nevezik azt a könnyű anyagot, amit a csomagolások kitöltésére használnak. A nálunk leginkább a hungarocellel rokonítható anyag az USA-ban rendkívül gyakori, és elképesztő mennyiség termelődik belőle, mivel az összes, házhosszállításos dobozt ezzel bélelik ki.
Az Egyetem kutatói rájöttek, hogy ez a szinte végtelen mennyiségben rendelkezésre álló anyag újrafeldolgozható, aminek eredményeképpen egy új akku komponens állítható elő. A feldolgozás a lehető legegyszerűbben zajlik: kemencében, extrém magas hőfokra (500-900 Celsius fok) hevítik, ami után egy olyan, speciális anyag keletkezik, amit az akkumulátorokban alkalmazva sokszorosára növeli a töltési időt.
A mobilokban és egyéb elektronikai eszközökben használt akkumulátor két elektródát (anód és katód) tartalmaz. Az anód a legtöbb esetben grafitból készül, de ha ezt a csomagolásnál használt „packing peanut” elégetésével létrejövő, szén alapú anyaggal helyettesítik, akkor lényegesen gyorsabb töltési idő hozható ki az akkuból. Ennek oka, hogy a végtermék feldolgozása után létrejövő anód csík tízszer vékonyabb a most használatosnál, és a felület mikrostruktúrája, barázdáltsága is sokszorosa a grafit alapúnak.
Egyszerű, gyors, olcsó
Az Egyetem dolgozói most az eljárás tökéletesítésén dolgoznak, de már most látszik, hogy ez a metódus több szempontból is bizakodásra ad okot. A csomagolásoknál használt műanyag darabkák óriási problémát jelentettek környezetvédelmi szempontból, mivel az újrahasznosításuk eddig nem volt megoldott. Ez a mostani eljárás mindezt egyszerűen, hatékonyan és nem mellesleg olcsón oldja meg, azaz a hasznosításhoz nincs szükség különleges berendezésekre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak