Ezúttal csomagoló anyag újrahasznosítással állítanának elő hatékonyabb akkumulátorokat.

Lassan annyi kiváló ötletet szállítanak a tudósok az akkumulátor technológiák megújítására, hogy pár éven belül alig tudunk majd választani közülük. A legutóbbi hasonló ötletről alig egy hete számoltunk be, most pedig a Purdue Egyetem kutatói találtak rá egy új módszerre, ami főleg a felhasznált alapanyag miatt figyelemreméltó.

A megoldás: "csomagoló mogyoró"

Elképzelhető, hogy a „packing peanut” kifejezés nem feltétlenül ismerős a hazai olvasók számára, de az Egyesült Államokban így nevezik azt a könnyű anyagot, amit a csomagolások kitöltésére használnak. A nálunk leginkább a hungarocellel rokonítható anyag az USA-ban rendkívül gyakori, és elképesztő mennyiség termelődik belőle, mivel az összes, házhosszállításos dobozt ezzel bélelik ki.

Az Egyetem kutatói rájöttek, hogy ez a szinte végtelen mennyiségben rendelkezésre álló anyag újrafeldolgozható, aminek eredményeképpen egy új akku komponens állítható elő. A feldolgozás a lehető legegyszerűbben zajlik: kemencében, extrém magas hőfokra (500-900 Celsius fok) hevítik, ami után egy olyan, speciális anyag keletkezik, amit az akkumulátorokban alkalmazva sokszorosára növeli a töltési időt.

A mobilokban és egyéb elektronikai eszközökben használt akkumulátor két elektródát (anód és katód) tartalmaz. Az anód a legtöbb esetben grafitból készül, de ha ezt a csomagolásnál használt „packing peanut” elégetésével létrejövő, szén alapú anyaggal helyettesítik, akkor lényegesen gyorsabb töltési idő hozható ki az akkuból. Ennek oka, hogy a végtermék feldolgozása után létrejövő anód csík tízszer vékonyabb a most használatosnál, és a felület mikrostruktúrája, barázdáltsága is sokszorosa a grafit alapúnak.

Egyszerű, gyors, olcsó

Az Egyetem dolgozói most az eljárás tökéletesítésén dolgoznak, de már most látszik, hogy ez a metódus több szempontból is bizakodásra ad okot. A csomagolásoknál használt műanyag darabkák óriási problémát jelentettek környezetvédelmi szempontból, mivel az újrahasznosításuk eddig nem volt megoldott. Ez a mostani eljárás mindezt egyszerűen, hatékonyan és nem mellesleg olcsón oldja meg, azaz a hasznosításhoz nincs szükség különleges berendezésekre.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.