Jövő héttől lesz elérhető a preview kiadás. Az ingyenes változathoz is lehet használni.

Jövő héttől lesz végponti titkosítás a Zoomhoz. Ezt a cég blogposztban jelentette be. A titkosítás előnyeit a fizetős és ingyenes fiókok felhasználói is élvezhetik. Mint May Krohn, a cég biztonsági vezetője írja a blogpostban, maximum 200 fős konferenciabeszélgetéseket, meetingeket lehet védeni végpontok közötti titkosítással.

Az, hogy az ingyenes változatban is engedélyezik ezt a védelmet, júniustól tudható. Az eredeti tervet, miszerint kizárólag a fizetősben teszik elérhetővé, a negatív visszajelzések hatására gyorsan módosították.

Hatalom és felelősség házigazdának lenni

A titkosítást a meetingek házigazdája kezdeményezheti, az ő feladata a titkosítási kulcsok kiosztása. A kulcsok a Zoom felhős háttérrendszerén még átmenetileg sem tárolódnak. Ez garantálja, hogy a cég se tudjon belenézni titkosított kommunikációba. A 256 bites AES GCM kódolással védett meetingekhez eleve csak az a felhasználó tud csatlakozni, aki bekapcsolja a funkciót (ezt a Zoom ablakának jobb felső sarkában jelzi egy zöld pajzsikon). Félreértés ne essék: normál esetben is titkosított a kommunikáció, csak abban az esetben a Zoom felhős háttérrendszere generál titkosítási kulcsot, és mivel a kulcs a Zoom birtokában van, bármikor bele is nézhet a kommunikációba.

Ahhoz, hogy a végponti titkosításnak legyen is értelme, a Zoom némileg átalakította a szolgáltatást. Ha a meeting résztvevői titkosított kommunikációra váltanak, automatikusan megszűnik minden olyan funkció, amellyel a védelem megkerülhető lenne: az átiratkészítés, a Breakout Rooms (amikor egy nagyobb meetinget max. 50 fős alcsoportokra oszt a házigazda), valamint a meeting felhős rögzítése.

A biztonsági funkciók fejlesztésében a következő, 2021-re tervezett lépése egy hatékonyabb felhasználói azonosítási rendszer bevezetése, valamint a titkosítás és a single sign-on bejelentkezési mód integrációja.

Ökoszisztémát építenek

A Zoom igyekszik kiaknázni azt a gyorsan jött népszerűséget, amire a pandémiás helyzetben tett szert. Ebben a másoknál már bevált utat követi: létrehoz egy online piacteret Zoomon rendezett eseményeknek (pl. konferenciák), valamint külső fejlesztők alkalmazásait is integrálta a Zoommal.

Az egyelőre bétás OnZoom csak a fizetős felhasználóknak szól. A piactéren lehet indítani fizetős rendezvényeket, például tanfolyamokat, de akár koncerteket is, amiket lehet hirdetni és jegyértékesítésre is van lehetőség. Sőt mint általában a boltokban, lehet belépőt küldeni ajándékként is. A hallgatói létszámot a Zoom Meeting licenc határozza meg, a maximum ezer fő. (Itt olvasható róla részletes ismertető.) Ez egyelőre csak az USA-ban érhető el. Jövőre azonban globális szolgáltatássá teszik.
 

A Zapps nyitóoldala


Külön bolt jött létre az integrált külső alkalmazásoknak – ezeket mélyen szellemes módon zappoknak (Zapps) nevezi a cég. Viszont jó hír, hogy ezeket az ingyenes konstrukcióiban is lehet használni. A zappokkal úgy lehet dolgozni, hogy nem kell elhagyni a videomeeting felületét, és azok tartalmát meg is lehet osztani az adott meeting résztvevőivel. Első körben 25 partnercég alkalmazásait integrálták. A gyűjteménybe főleg kollaborációs eszközök (Atlassian, Slack Dropbox) és oktatási programok (Coursera, Kahoot, Katura) kerültek, de vannak más területről is appok.

Cloud & big data

Miért épp egy PDF-ben ne futna el a Doom?!

A több mint 30 éves ikonikus akciójátékot ezúttal a dokumentumok egységes megjelenítésére kitalált Portable Document Format keretei között élesztették újra.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.