Tavaly ősszel az Ignite-on jelentettek be két speciális csipet, most pedig állítólag egy különleges, szerverekbe szánt hálózati kártyán dolgoznak. Már a megfelelő embert is megtalálták a projektre.

A The Information nyomán pillanatok alatt végigszaladt a világsajtón, hogy hálózati kártyát fejleszt a Microsoft. A mesterségesintelligencia-szerverekhez készülő hardverrel a tavaly novemberi Ingnite-on bemutatott Maia 100 szervercsipek teljesítményét szeretnék javítani. A The Information szerint a Microsoft számára az is fontos, hogy ezzel csökkenne a függősége az Nvidiától.

A lapnak név nélkül nyilatkozó informátor azt állította, hogy Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella már fel is kérte a projekt irányítására Pradeep Sindhut (a fenti képen). Az indiai-amerikai csiptervező mérnök a Juniper Networks társalapítójaként lett ismert, és jelenleg is tagja a vezetőségének. A gyártó több fontos termékének fejlesztésében játszott kulcsszerepet, sőt munkájával egykor a Sun processzorfejlesztéseire szintén jelentős hatást gyakorolt.

Nadella választása némileg kézenfekvő: a Microsoft tavaly januárban vásárolta fel Sindhu szervercsipeket fejlesztő startupját, az akkor már elég komoly nehézségekkel küzdő Fungible-t. (A hírek szerint a Microsoft mindössze 190 millió dollárt fizetett érte, miközben a 2015-ben hálózati műveletek gyorsítását segítő egységek, ún. DPU-k – data processing unit – fejlesztésére alapított startupba a befektetők már 300 milliót tettek.)

Az informátor szerint a Microsoft kártyája hasonló funkcionalitású lesz majd, mint az Nvidia GPU-ival együtt értékesített ConnectX-7. Kifejlesztésére több mint egy évet szánnak. Ha minden a terv szerint alakul, akkor az új kártya jelentősen lerövidítheti az OpenAI modelljeinek betanításához szükséges időt a Microsoft szerverein, és állítólag lényegesen olcsóbbá is teheti a folyamatot.

A Microsoft egyelőre nem kommentálta az értesülést.

Redmond sokat tett fel az MI-re

A Microsoft már tavaly a mesterséges intelligenciát helyezte fejlesztései középpontjába. Ennek azonban jelentős költségei vannak, ami mostanra a befektetőket is elbizonytalanította.

Nadellék azonban nem akarnak visszalépni, hanem intenzíven keresik a költségek lefaragásának lehetőségeit. Ennek szellemében fogott bele a cég például saját Arm-alapú szervercsipek fejlesztésébe. Az Amazon és a Google példája ugyanis már megmutatta: a hyperscale adatközpontokban érdemes a szervernél is mélyebbre menni az infrastruktúra optimalizálásában.

Az optimalizálás a Microsoft esetében azért is fontos, mert dollármilliárdokat fektetett és fektet folyamatosan az OpenAI-ba, sőt a technológia felhasználása (tudniillik hogy egyre több termékébe építi be) is komoly adatközponti kapacitásokat emészt fel. Erre volt válasz a novemberben bemutatott Maia 100, és ezt a célt szolgálná majd hálózati kártyája is.

(Fotó: Juniper Networks)

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.