A kényes személyes adatok millióit tároló szervezetnél az állami beszerzés körülményessége miatt nem működött antivírus szoftver. Számunkra szerencsés, hogy az eset a Fülöp-szigeteken történt.

Súlyos kibertámadás érte a Fülöp-szigeteki állami egészségbiztosítót, amelynek következtében egyelőre nem tisztázott mennyiségű kényes adat, köztük személyes információk kerültek illetéktelenek kezébe. Sajnos önmagában ennek az esetnek már nem is lenne különösebb hírértéke, mivel annyira elszaporodtak a nagy kormányzati szervezeteket, világgazdasági jelentőségű vállalatokat ért, jellemzően zsarolóvírusos hekkerakciók.

A mostani eset különlegességét az adja, hogy a PhilHealth rendszerén a támadás idején nem futott antivírus szoftver, azaz kvázi tárt kapukkal várták a tragédiát. A szervezet mindezt a témáról beszámoló helyi sajtónak megerősítette.

Teljes káosz

Az egészségbiztosítót a jelek szerint szeptember 22-e környékén támadták meg, a zsarolóvírussal végrehajtott sikeres akciót követően pedig a szervezet számos rendszere megbénult. A helyzet súlyosságát fokozta, hogy a PhilHealth a kármentésben és visszaállításban sem állt a helyzet magaslatán, így az egészségügyi feladatok ellátása akadozott, illetve késedelmet szenvedett.

Az esetet a Medusa néven ismert banda vállalta magára, akik hatalmas mennyiségű adatot szipkázhattak ki az állami szervezet hálózatából. A biztosító az esetleges visszaélésekre vasárnap sajtóközleményben figyelmeztette a potenciális érintetteket. Kérve, hogy semmiképpen ne reagáljanak semmiféle jelszavakat és egyéb információkat tudakoló, telefonon, szöveges üzenetben, vagy elektromos levélben érkező megkeresésre.

Ami a vírusirtó szoftvert illeti, úgy tűnik, a PhilHealth előfizetése hónapokkal az őszi támadás előtt lejárt, ám azt a szervezet magyarázata szerint a kormányzati közbeszerzési szabályok nehézkessége miatt nem tudta megújítani. Mostanra viszont már élesítették a szoftveres védelmet. A sajtóhírek alapján egy 30 napig érvényes próbalicenc formájában...

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.