Saját becslése szerint a vállalatnak minimum 3,1 milliárd dollárjába kerül az amerikai technológiaitranszfer-tiltás, adta hírül a Bloomberg. Emiatt ugyanis kénytelenek voltak leállítani okostelefonjaik gyártását, így a készletek kifogyását követően nincsen mivel kiszolgálni a fogyasztókat.
Megbosszulta magát a korlátozások figyelmen kívül hagyása
A ZTE az USA piacán jelenlevő okostelefongyártók negyedik legnagyobbja, így nagyon érzékenyen érintette az a hétéves tiltás, melyet nemrég rótt ki rá az Amerikai Kereskedelmi Minisztérium. Amint arról május elején beszámoltunk, a kínaiak működését gyakorlatilag leállította az embargó. Ennek oka egy sok évvel ezelőtti eset, melynek során a ZTE – az amerikai korlátozás ellenére - mintegy 32 millió dollár értékben szállított mobil rendszereket Iránba, közel háromszáz telefonszállítmány pedig Észak-Koreában landolt.
A ZTE márciusban mindezekért történelmi léptékű, 1,2 milliárd dollárra rúgó büntetést kapott, de ahogy az mostanra világossá vált, "csak" ennyivel nem fogja megúszni a cég. Az áprilisban életbe léptetett exporttilalom többek között az Intel és a Qualcomm megoldásaira is vonatkozik, amelyek elengedhetetlenek lennének ahhoz, hogy a kínaiak folytatni tudják termékeik gyártását.
Egy Twitter bejegyzés alapján korábban úgy tűnt, hogy az amerikai elnök személyes ügyének tekinti a helyzet megoldását. Pár nappal később azonban kiderült, hogy a fasorban sincsen a ZTE kimentése, mivel az egy nagyobb kínai-amerikai megállapodás részét képezi, amiben pedig nem történt előrelépés.
Mindeközben nem maradt tétlen a mobilpiac legnagyobb szereplője, a Samsung sem. A dél-koreai vállalat párbeszédbe kezdett több gyártóval – beleértve a ZTE-t – a saját fejlesztésű Exynos mobilprocesszorainak értékesítési lehetőségeiről. Ugyanakkor egy esetleges megállapodás megkötése esetén is legalább egy évet kell várni a változásra. Inyup Kang, a Samsung csipfejlesztő részlegének vezetője (aki korábban egyébként a Qualcomm vezetésében dolgozott) megjegyezte, hogy az Exynos csipek vevőköre nagy valószínűséggel új ügyféllel gyarapszik majd – 2019 első felében.
Megoldás egy héten belül?
Jelenleg a kínai vállalat 75 ezres alkalmazotti táborának java zömmel tétlenül üldögélve várja a helyzet változását. Napi szinten 12-15 millió dollár körül alakul a ZTE működési költsége, és ehhez jelenleg nem társul értelmezhető mennyiségű bevétel. Az embargó miatt ugyanis nem csak az amerikai piacról szorult ki a vállalat, de beépíthető processzorok és felhasználható operációs rendszer híján a világ más régióba sem tud termékeket szállítani.
Logikus lenne ebben a helyzetben csődöt jelenteni, Kínában azonban némiképp máshogy zajlanak a dolgok. Amint azt fent említettük, a kínai és az amerikai felek folyamatosan tárgyalnak egymással; a diskurzus egyik pontját a ZTE képviseli. Ennek nyomán pedig körvonalazódni látszik egy megállapodás, számoltak be a megbeszéléseket közelről nyomon követő források a The Wall Street Journalnek.
Ugyan egyelőre még nem dőlt el semmi, de várhatóan egy héten belül sokkal tisztábbá válik a kép. A ZTE helyzetét ugyanis a felek szeretnék még az amerikai kereskedelmi miniszter kínai látogatása előtt rendben tenni. Így Wilbur Ross érkezését megelőzően kiderülhet, mekkora büntetést kap végül a nyakába a vállalat, és milyen változtatásokat kell elfogadnia a cég vezetésében a kereskedelmi embargó feloldásáért cserébe.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak