A többek között cloudos költségoptimalizációra fókuszáló Apptióért 4,6 milliárd dollárt fizet készpénzben a technológiai óriás.

Hiába rendkívül nehezek mostanság a makrogazdasági körülmények a nagy informatikai cégek számára, a potenciálisan jó növekedési lehetőséggel kecsegtető üzletek elől nem érdemes elugrani. Ezt látszik alátámasztani az IBM tegnapi bejelentése is, miszerint 4,6 milliárd dollárért felvásárolja az Apptiót.

A 2007-ben alapított seattle-i székhelyű Apptio portfóliója elsősorban a felhőszolgáltatásokra fordított kiadások elemzésében és optimalizálásában segíti a vállalatokat. Termékeivel olyan területeket igyekszik lefedni, mint az informatikai kiadások tervezése, előrejelzések és pénzügyi elemzések készítése.

A vállalat 12 év működés után 2016-ban lépett tőzsdére, ám ott nem sokáig maradt, mivel a Vista Equity Partners magántőke-befektetési társaság egy 2 milliárd dolláros üzlet keretében akvirálta és kivezette a parkettről. A jó ütemmel tett bevásárlás így néhány év alatt komoly profitot hoz a befektetési cég számára, de az IBM sem véletlenül hajlandó ennyit fizetni, hiszen a cloudos költségeket fókuszba állító FinOps egyre gyakrabban emlegetett buzzworddé vált.

Az Apptio jelenleg több mint 1500 ügyféllel rendelkezik, melyek között ott van a Fortune 100 lista cégeinek több mint fele. A felvásárlásról kiadott közlemény külön kiemeli, hogy az Apptio együttműködése és megoldásainak integrálódása olyan nagy iparági szereplőknél, mint amilyen az Amazon Web Services, a Microsoft Azure, a Google Cloud Platform, a Salesforce, a ServiceNow, az Oracle és az SAP "összhangban áll az IBM nyílt partneri ökoszisztéma iránti elkötelezettségével".

Az IBM a tervek szerint még idén szeretne hivatalosan pontott tenni a teljes egészében készpénzből finanszírozott tranzakcióra.

Sokba kerül a spórolás

A cég az idei év elején alapvetően várakozásokat meghaladó számokat produkált, ám a részvényeseknek az nem nagyon tetszett, hogy a nehéz gazdasági viszonyokra a létszám mindössze 1,5 százalékát érintő leépítéssel reagált a menedzsment. És ugyan a mostani bejelentéstől sem ájultak el a befektetők (az IBM részvényei enyhe csökkenésnek indultak), a felvásárlás sok szempontból logikus lépés a nagyvállalat részéről.

A bevételek növelése a nyomott világgazdasági környezetben sok technológiai óriás számára jelent problémát, amire az egyik megoldás lehet az akvizíciókkal történő növekedés. Az egykori hardvergyártóból magát egyre inkább szoftverszolgáltatóvá "operáló" IBM hosszú távú terveihez pedig kiválóan illeszkedik a cloudos költségekre figyelő Apptio, amelynek megoldásai egy mostanihoz hasonló, válságos periódusban még inkább vonzóbbá válnak a spórolni igyekvő szervezetek számára.

Cloud & big data

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.