Hiába utazott Japánba a Samsung birodalom örököse és de facto vezetője, a két hete kirobbant kereskedelmi háborúban nem látszik a gyors megegyezés lehetősége.
Békét remélnek, de háborúra készülnek
A zűrös belföldi politikai ügyeit végül rövidített büntetéssel megúszó Li Jedzsong (vagy angol üzleti nevén Jay Y. Lee) nemrég állt újra munkába, és máris egy komoly nemzetközi konfliktus elsimítása lenne a feladata. Ennek érdekében múlt héten át is ruccant a szomszédba, hogy ott a helyi üzleti élet képviselőivel tárgyaljon a lehetőségekről és a hogyan továbbról.
Nem úgy tűnik, hogy a japán kormányzat nemrégiben hozott intézkedései, amelyek egy sor kiritikus alapanyag kiviteli szabályait szigorítják egyhamar eltűnnének, mivel koreai lapértesülések szerint a cégóriás feje már vasárnap összehívta a Samsung Electronics érintett részlegeinek vezetőit. Ezen a megbeszélésen a sajtóinformációk alapján az volt a téma, hogy miként lehet a szituáció hatásait mérsékelni. Li Jedzsong vészforgatókönyvek készítésére utasította a félvezető-, illetve a kijelzőgyártásért felelős részlegeket. Utóbbiak vannak leginkább kitéve a japán szankcióknak.
A Samsungnál tehát a krízishelyzet elhúzódására számítanak. A megoldás pedig nem egyszerű, mivel olyan alapanyagokról van szó, amelyek esetében Japán kimagasló piaci részesedéssel bír. Például okostelefon-kijelzők készítésénél használt flourozott poliamid esetében 90, a félvezetők előállításához szükséges bizonyos marógázoknál pedig "csak" 70 százalékos a szigetország részesedése a globális kereskedelemben.
A hírek szerint a kieső alapanyagokat amerikai, kínai és tajvani forrásból már most igyekeznek pótolni, ám a fentebb vázolt japán hegemónia miatt hosszabb távon ez nem lehet elégséges megoldás.
Többszintű keménykedés
Japánban egyébként azon húzták fel magukat, hogy egy korábban hozott koreai bírósági döntés szerint a Mitsubishinek jóvátételt kell(ene) fizetnie azért, mert a második világhávorú alatt rabszolgamunkásként dolgoztak koreaiak a vállalatnak. Japán viszont egy régebbi megállapodásra mutogat, amellyel szerinte a két ország közötti vitás ügyeket egyszer és mindenkorra rendezték.
A kivitelt nehezítő, de akár teljesen ellehetetlenítő változtatások nem csak a Samsungot, de más koreai szereplőket is érintenek. Ilyen az SK Hynix és az LG Display is. Ráadásul a problémák csak sokasodni látszanak, mivel úgy hírlik, Japán a fehér országok listájáról is levenni készül Dél-Koreát. Ebbe a csoportba azok tartoznak, akik minimális megkötések mellett üzletelhetnek japán cégekkel technológiai eszközök és megoldások tekintetében. Ha ezt meglépik Japánban, az a jelenleginél is sokkal komolyabb szinten érintheti a koreai technológiai szektort.
A japán kormányzat egyébként más területeken és szereplőkkel szemben is bekeményít mostanában. Augusztusban lép életbe például az az intézkedés, amely több más iparág mellett a technológiai szektorban is beszűkíti a külföldi befektetők mozgásterét. De említhetjük a Reuters múlt hónapban közölt értesüléseit is, miszerint a japán cégek várhatóan tiszteletben tartják az amerikai döntést a kínai cégek visszaszorításáról, és maguk sem kívánnak majd üzletelni azokkal a kínai vállalatokkal, amelyek szerepelnek az USA listáján. Igaz, utóbbi konfliktus az elmúlt hetekben pozitív irányba mozdult el, így lehet, hogy végül a japán "szolidaritásra" sem lesz szükség.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak