Nem látszik megoldódni Japán és Dél-Korea második világháborúig visszanyúló konfliktusa. A Samsung vállalatbirodalom feje a szigetországból visszatérve arra kérte beosztottjait, hogy készüljenek a legrosszabb forgatókönyvre.

Hiába utazott Japánba a Samsung birodalom örököse és de facto vezetője, a két hete kirobbant kereskedelmi háborúban nem látszik a gyors megegyezés lehetősége.

Békét remélnek, de háborúra készülnek

zűrös belföldi politikai ügyeit végül rövidített büntetéssel megúszó Li Jedzsong (vagy angol üzleti nevén Jay Y. Lee) nemrég állt újra munkába, és máris egy komoly nemzetközi konfliktus elsimítása lenne a feladata. Ennek érdekében múlt héten át is ruccant a szomszédba, hogy ott a helyi üzleti élet képviselőivel tárgyaljon a lehetőségekről és a hogyan továbbról.

Nem úgy tűnik, hogy a japán kormányzat nemrégiben hozott intézkedései, amelyek egy sor kiritikus alapanyag kiviteli szabályait szigorítják egyhamar eltűnnének, mivel koreai lapértesülések szerint a cégóriás feje már vasárnap összehívta a Samsung Electronics érintett részlegeinek vezetőit. Ezen a megbeszélésen a sajtóinformációk alapján az volt a téma, hogy miként lehet a szituáció hatásait mérsékelni. Li Jedzsong vészforgatókönyvek készítésére utasította a félvezető-, illetve a kijelzőgyártásért felelős részlegeket. Utóbbiak vannak leginkább kitéve a japán szankcióknak.

A Samsungnál tehát a krízishelyzet elhúzódására számítanak. A megoldás pedig nem egyszerű, mivel olyan alapanyagokról van szó, amelyek esetében Japán kimagasló piaci részesedéssel bír. Például okostelefon-kijelzők készítésénél használt flourozott poliamid esetében 90, a félvezetők előállításához szükséges bizonyos marógázoknál pedig "csak" 70 százalékos a szigetország részesedése a globális kereskedelemben.

A hírek szerint a kieső alapanyagokat amerikai, kínai és tajvani forrásból már most igyekeznek pótolni, ám a fentebb vázolt japán hegemónia miatt hosszabb távon ez nem lehet elégséges megoldás.

Többszintű keménykedés

Japánban egyébként azon húzták fel magukat, hogy egy korábban hozott koreai bírósági döntés szerint a Mitsubishinek jóvátételt kell(ene) fizetnie azért, mert a második világhávorú alatt rabszolgamunkásként dolgoztak koreaiak a vállalatnak. Japán viszont egy régebbi megállapodásra mutogat, amellyel szerinte a két ország közötti vitás ügyeket egyszer és mindenkorra rendezték.

A kivitelt nehezítő, de akár teljesen ellehetetlenítő változtatások nem csak a Samsungot, de más koreai szereplőket is érintenek. Ilyen az SK Hynix és az LG Display is. Ráadásul a problémák csak sokasodni látszanak, mivel úgy hírlik, Japán a fehér országok listájáról is levenni készül Dél-Koreát. Ebbe a csoportba azok tartoznak, akik minimális megkötések mellett üzletelhetnek japán cégekkel technológiai eszközök és megoldások tekintetében. Ha ezt meglépik Japánban, az a jelenleginél is sokkal komolyabb szinten érintheti a koreai technológiai szektort.

A japán kormányzat egyébként más területeken és szereplőkkel szemben is bekeményít mostanában. Augusztusban lép életbe például az az intézkedés, amely több más iparág mellett a technológiai szektorban is beszűkíti a külföldi befektetők mozgásterét. De említhetjük a Reuters múlt hónapban közölt értesüléseit is, miszerint a japán cégek várhatóan tiszteletben tartják az amerikai döntést a kínai cégek visszaszorításáról, és maguk sem kívánnak majd üzletelni azokkal a kínai vállalatokkal, amelyek szerepelnek az USA listáján. Igaz, utóbbi konfliktus az elmúlt hetekben pozitív irányba mozdult el, így lehet, hogy végül a japán "szolidaritásra" sem lesz szükség.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.