Péntek reggel rács mögé került a dél-koreai cégcsoportot eddig informálisan irányító Li Jedzsong. A vád vesztegetés, sikkasztás és hamis tanúzás.

A legfelsőbb dél-koreai politikai köröktől eredeztethető botrány első körben még csak megérintette a Samsung vállalatcsoport vezetőjének legidősebb fiát. A héten azonban felgyorsultak az események, és az ügyészségnek ezúttal már a bíróságot is sikerült meggyőznie arról, hogy Li Jedzsongot, vagy angol "üzleti nevén" Jay Y. Lee-t őrizetbe kell venni.

Másodszorra nem volt szabadulás

A Samsung vállalatbirodalom kvázi trónörökösét először bő egy hónappal ezelőtt hallgatták ki gyanúsítottként a hatóságok. Ezt követően az ügyészség kezdeményezte a letartóztatását, ám akkor a bíróság ezt nem találta kellően megalapozottnak. Az eltelt idő alatt azonban a nyomozóknak vélhetően újabb bizonyítékok jutottak a birtokában, mert a hét elején másodszor is behívták Li Jedzsongot egy rövid, 15 órás beszélgetésre. Ezt követően elég sokáig, egészen csütörtökig kellett várni az ügyészség indítványára, ami ismét a letartóztatás volt.

Péntek kora reggel immár bírósági felhatalmazással végül megtörtént az őrizetbe vétel, így a Samsung Electronics alelnökének (aki nem mellesleg apja betegsége miatt az utóbbi időben praktikusan a teljes vállalatcsoportot irányította) bírósági tárgyaláson kell védekeznie az ellene felhozott hosszú vádlistával szemben, amelyen ott szerepel a vesztegetés, a sikkasztás és a hamis tanúzás is. Az ügyészség Park Szangdzsin, a Samsung Electronics elnökének letartóztatását is kezdeményezte, ám az ő esetében a bíróság nem látta indokoltnak az őrizetbe vételt.

Li Jedzsong korábban és most is tagadta az ellene felhozott vádakat. A Samsung egyelőre nem reagált a legfrissebb történésekre.

Nagyobb vadra mennek

Az ügyészség egyébként nem feltétlenül a 48 éves topmenedzsert akarja rács mögé juttatni, hanem rajta keresztül igyekeznek becserkészni az ország élére 2013-ban megválasztott Pak Kunhjét. Dél-Korea első női elnökét a tavalyi tömegtüntetéseket követően a koreai nemzetgyűlés felfüggesztett hivatalából. A botrány első körben abból pattant ki, hogy kiderült: az elnök asszony egyik bizalmasa barátnője – praktikusan egy szektavezér – úgy folyhatott bele különböző személyi és kormányzati döntésekbe, hogy nem viselt semmilyen hivatalt, ráadásul a zsebre vágott állami pénzek mellett a hazai nagyvállalatok is komoly összegeket juttattak az általa irányított szervezetekhez.

A Samsungnak kulcsszerepe lehet a vádak alátámasztásában, miután a nehezen lefülelhető pénzmozgások közül az ügyészség a vállalatcsoport számláira és összesen 30 milliárd wonos (25 millió dolláros) "védelmi pénzére" építheti a stratégiáját. A vádak szerint a koreai elnöknő "Raszputyinájának" közbenjárása győzte meg az állami nyugdíjalapot, hogy támogassa a Samsung csoportot egy 2015-ös cégösszeolvasztási manőverben. Ebben az akcióban tulajdonítanak kulcsszerepet a most letartóztatott Li Jedzsongnak.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.