A legfelsőbb dél-koreai politikai köröktől eredeztethető botrány első körben még csak megérintette a Samsung vállalatcsoport vezetőjének legidősebb fiát. A héten azonban felgyorsultak az események, és az ügyészségnek ezúttal már a bíróságot is sikerült meggyőznie arról, hogy Li Jedzsongot, vagy angol "üzleti nevén" Jay Y. Lee-t őrizetbe kell venni.
Másodszorra nem volt szabadulás
A Samsung vállalatbirodalom kvázi trónörökösét először bő egy hónappal ezelőtt hallgatták ki gyanúsítottként a hatóságok. Ezt követően az ügyészség kezdeményezte a letartóztatását, ám akkor a bíróság ezt nem találta kellően megalapozottnak. Az eltelt idő alatt azonban a nyomozóknak vélhetően újabb bizonyítékok jutottak a birtokában, mert a hét elején másodszor is behívták Li Jedzsongot egy rövid, 15 órás beszélgetésre. Ezt követően elég sokáig, egészen csütörtökig kellett várni az ügyészség indítványára, ami ismét a letartóztatás volt.
Péntek kora reggel immár bírósági felhatalmazással végül megtörtént az őrizetbe vétel, így a Samsung Electronics alelnökének (aki nem mellesleg apja betegsége miatt az utóbbi időben praktikusan a teljes vállalatcsoportot irányította) bírósági tárgyaláson kell védekeznie az ellene felhozott hosszú vádlistával szemben, amelyen ott szerepel a vesztegetés, a sikkasztás és a hamis tanúzás is. Az ügyészség Park Szangdzsin, a Samsung Electronics elnökének letartóztatását is kezdeményezte, ám az ő esetében a bíróság nem látta indokoltnak az őrizetbe vételt.
Li Jedzsong korábban és most is tagadta az ellene felhozott vádakat. A Samsung egyelőre nem reagált a legfrissebb történésekre.
Nagyobb vadra mennek
Az ügyészség egyébként nem feltétlenül a 48 éves topmenedzsert akarja rács mögé juttatni, hanem rajta keresztül igyekeznek becserkészni az ország élére 2013-ban megválasztott Pak Kunhjét. Dél-Korea első női elnökét a tavalyi tömegtüntetéseket követően a koreai nemzetgyűlés felfüggesztett hivatalából. A botrány első körben abból pattant ki, hogy kiderült: az elnök asszony egyik bizalmasa barátnője – praktikusan egy szektavezér – úgy folyhatott bele különböző személyi és kormányzati döntésekbe, hogy nem viselt semmilyen hivatalt, ráadásul a zsebre vágott állami pénzek mellett a hazai nagyvállalatok is komoly összegeket juttattak az általa irányított szervezetekhez.
A Samsungnak kulcsszerepe lehet a vádak alátámasztásában, miután a nehezen lefülelhető pénzmozgások közül az ügyészség a vállalatcsoport számláira és összesen 30 milliárd wonos (25 millió dolláros) "védelmi pénzére" építheti a stratégiáját. A vádak szerint a koreai elnöknő "Raszputyinájának" közbenjárása győzte meg az állami nyugdíjalapot, hogy támogassa a Samsung csoportot egy 2015-ös cégösszeolvasztási manőverben. Ebben az akcióban tulajdonítanak kulcsszerepet a most letartóztatott Li Jedzsongnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak