A koreai ügyészség majdnem egy teljes napon keresztül gyurmázta a Samsung Electronics alelnökét az államelnök felfüggesztését is maga után vonó politikai botránnyal kapcsolatban.

Nem sokat aludt mára virradóan a Samsung Electronics alelnöke, aki nem mellesleg a Samsung Csoport elnökének legidősebb fia és egyik lehetséges örököse. Li Jedzsong (angol "üzleti nevén" Jay Y. Lee) ezúttal nem a robbanó Galaxy Note okostelefonok és a cég 96 százalékos profitcsökkenése miatt égette a lámpát, mivel összesen 22 órát töltött Szöulban az ügyészség épületében, ahol a dél-koreai elnököt is elsöprő korrupciós botránnyal kapcsolatban gyanúsítottként hallgatták ki a most 48 éves cégvezetőt (feljebb, mikrofonokkal kitömve a Reuters felvételén). 

A telefon után a politika is a körmükre ég

A 2013 óta hivatalban lévő Pak Kunhje a távol-keleti ország első női elnöke, akit az előző év végi tömegtüntetéseket követően a koreai nemzetgyűlés is felfüggesztett hivatalából. A botrány első körben abból pattant ki, hogy kiderült: az elnök asszony egyik bizalmasa barátnője – praktikusan egy szektavezér – úgy folyhatott bele különböző személyi és kormányzati döntésekbe, hogy nem viselt semmilyen hivatalt, ráadásul a zsebre vágott állami pénzek mellett a hazai nagyvállalatok is komoly összegeket juttattak az általa irányított szervezetekhez.

Ezek a hazai szemmel jelentéktelen ügyek Pak Kunhje felfüggesztése mellett már a dél-koreai kormánypárt lefejezését is maguk után vonták. A Samsungnak kulcsszerepe lehet a vádak alátámasztásában, miután a nehezen lefülelhető pénzmozgások közül az ügyészség állítólag a vállalatcsoport számláira és összesen 30 milliárd wonos (25 millió dolláros) "védelmi pénzére" próbál vádemelést alapozni, és a hírügynökségi források szerint jelenleg azt mérlegeli, hogy kiadja-e az elfogatóparancsot Li Jedzsong ellen.

Ez a telefongyártó Samsungnak is fájni fog

A Samsung a dél-koreai gazdaság gerincét adó csebolok, családi alapítású vállalatóriások egyike, amely társaihoz hasonlóan a gépjárműipartól a fogyasztói elektronikai cikkeken vagy a hajógyártáson át az építő- és a petrolkémiai iparban is jelen van, sőt az ország nyugdíjfolyósítói között is jelentős súllyal szerepel. Ez utóbbi köti a mostani politikai korrupciós botrányhoz is, mivel a vádak szerint a koreai elnöknő Raszputyinjának (Raszputyinájának) közbenjárása győzte meg az állami nyugdíjalapot, hogy támogassa a Samsung csoportot egy 2015-ös cégösszeolvasztási manőverben.

Bár Li Jedzsong a Samsung Electronics alelnökeként nem tűnik félelmetesen nagy halnak a dél-koreai GDP ötöd részét egymagában kitermelő Samsung csoport szempontjából, a csebolt irányító Li Künhi legidősebb gyermekeként apja betegsége miatt formálisan ő irányítja a birodalmat. A hatóságok a korrupciós botrány következményeként korábban már többször razziáztak a Samsung központjában, Li gyanúsítottként való kihallgatása viszont újdonságnak számít: nem meglepő, hogy a Samsung Electronics részvényeinek árfolyama a következő kereskedési napon egyenletes lejtmenetbe kapcsolt.

A Bloomberg által megszólaltatott dél-koreai iparági elemző szerint a hatóságok legfontosabb célpontja ebben az esetben nem a Samsung, hanem Pak Kunhje, aki ellen a Samsungon keresztül igyekeznek eljutni. Bár az ügyészség a múltban gyakran szemet húnyt a csebolok vitatható ügyletei felett, a mostani botrányban erre nem lesz lehetőségük, már csak a közfelháborodás miatt sem, ami a politika és az üzleti élet összefonódásának legújabb példáját övezi. Az elemző úgy látja, hogy a továbbiakban a Samsung sem láttathatja magát a botrány áldozatának: az ügyészség már gyanúsítottként hivatkozik Lire, aminek nyilvánvalóan az a feltétele, hogy valamilyen bizonyíték a zsebükben legyen.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.