A Samsung Electronics részvényeinek árfolyama október elején rekord magasságokba szökött, miután az Elliott Management befektetési alap ismét felvetette az elektronikai óriásvállalat feldarabolásának ötletét, megfejelve 26 milliárd dollárnyi készpénz soron kívüli osztalékként történő kifizetésével. A vállalat tengerentúli befektetői már hosszú ideje lamentálnak a Samsung-papírok gyenge megtérülésén, az 1,2 milliárd dollár értékű részesedéssel rendelkező Elliott Management korábban is kampányolt a dél-koreai csebol modellt erősítő szervezeti átalakítások ellen.
Az aktivista befektető most egy holdingcéget és tényleges ipari tevékenységet végző társaságokat alakítana a Samsung Electronicsből, megszüntetve a kereszttulajdonlási hálózatok átláthatatlan rendszerét, ami jellemzően a társaságot alapító és ma is irányító Li klán befolyását erősíti, és ellenérdekelt a tisztán profitorientált befektetői célokkal.
Oligarchák vs. befektetők
A Samsung mint a dél-koreai csebolok, vagyis a családi alapítású, több szektorban is jelen lévő vállalatóriások egyike, a gépjárműipartól a fogyasztói elektronikai cikkeken vagy a hajógyártáson át az építő- és a petrolkémiai iparban is jelen van, az irdatlan vállalatcsoport irányítása pedig közvetve-közvetlenül a Li család kezében összpontosul. A csebolok gazdasági és politikai erejét jelzi, hogy maga a Samsung csoport egymagába a dél-koreai GDP ötöd részét termeli.
Ez az irányítási és dinasztikus öröklési rendszer nyilvánvaló módon szúrja a külhoni tőkebefektetők szemét, akik időről időre kampányokba kezdenek az átláthatóbb viszonyok kialakításáért. Ezek radikális eredményt még sosem hoztak, bár a Samsung a befektetői nyomás hatására tavaly is rákényszerült például egy 11 ezer milliárd won értékű sajátrészvény-visszavásárlási akcióra.
A Samsung Group kereszttulajdonosi struktúrája a Credit Suisse ábráján
A Seoul Economic Daily értesülései szerint a Samsung Electronics igazgatótanácsa holnap ül össze, hogy megvitassa az Elliott Management aktuális elképzeléseit, amely egyfelől megerősítené a Li család ellenőrzését a Samsung csoport ékkövének számító üzleti egység, a globális piacvezető mobilgyártó felett, másrészt a részvényesek befektetéseinek is növelné az értékét. Előbbi egy holding csoporthoz kerülne, míg a soron kívüli osztalék kifizetése és a szabad cash flow háromnegyed részének a befektetőkhöz juttatása mellett létrejönne egy operatív társaság is, független vezetőség kinevezése mellett.
Indulhatnak az óvatos átalakítások
A Samsung Group szerkezeti átalakítása két évvel ezelőtt kezdődött meg, amikor a cégcsoportot irányító Li Künhi betegsége miatt formálisan annak fia, illetve leényvállalatokon keresztül unokái álltak a Samsung élére. A Samsung megszabadult néhány, az alaptevékenységeihez nem közvetlenül kapcsolódó üzlettől, míg egyes vállalatainak összeolvasztásával, a részvénycsomagok konszolidációjával a dinasztia kontrollját és a küszöbön álló öröklés zavartalanságát igyekezett biztosítani.
A Wikipedia csebol-ügyi összesítő ábrája a Thomas White International adatai alapján
Bár a Samsung Electronics részéről egyelőre nem kommentálták a lapértesüléseket, a Reuters által megszólaltatott elemző szerint arra lehet számítani, hogy a Li család bizonyos keretek között hajlandó lesz a tulajdonosi struktúra megváltoztatására. A múlt hónapban a társaságnál már hivatalosan is bejelentették, hogy újabb részvény-visszavásárlási programot fontolgatnak, az Elliott Management javaslatait illetően pedig a közeljövőben egy sajtótájékoztatón ismertetik majd a vezetőség álláspontját.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak