Hétszázezer olyan alkalmazást távolítottak el, amelyek megsértették a Google Play irányelveit.

Hetven százalékkal több, öszesen 700 ezer veszélyes alkalmazást távolítottak el 2017-ben a Google alkalmazásboltjából, mint egy éve – jelentette blogján Andrew Ahn, Google Play termékmenedzsere. De nem ez volt a legnagyobb fegyvertény az alkalmazásbolt biztonsága terén elért eredményeknek.

Nagy biznisz, nagy kihívás

Na de miről is van szó? Hova tegyük ezeket számokat?

A Statista adatai szerint a Goggle Playben jelenleg mintegy 3,5 millió alkalmazás van, azaz az év folyamán nagyjából az alkalmazásbolt készleteinek ötödét kellett eltávolítani. Ami a letöltési számot illeti, App Annie legfrissebb felmérése (itt írtunk róla részletesebben) szerint tavaly 175 milliárd alkalommal töltöttek le felhasználók appokat. A Google Playben csak az utolsó negyedévben mintegy 19 milliárd letöltést regisztráltak, azaz a átlagosan (beleértve a legeldugottabb és legértelmetlenebb alkalmazást is) minden alkalmazást több mint ötezren töltöttek le három hónap alatt.

Andrew Ahn egyébként nem is a 700 ezres számot tartja a legfontosabbnak, amely amúgy 70 százalékkal magasabb, mint egy éve. Mint írja, ennél fontosabb, hogy sokat javult a védelmi vonal hatékonysága. A kártékony kódokat tartalmazó alkalmazások 99 százalékát még azelőtt sikerült kiszűrni és törölni, mielőtt bárki letölthette volna.

A Google Play védelmi rendszerének fontos elemévé vált a gépi tanulás. A technológiával a rendszer képes kiszűrni azokat a fejlesztőket, forrásokat, melyek ismétlődően kártékony kódokat próbálnak bejuttatni az alkalmazásboltba. Az év folyamán mintegy 100 ezer olyan fejlesztői forrást azonosítottak, melyek megpróbáltak kártékony kódokat tartalmazó alkalmazásokat elhelyezni a Google Playben.

Ezek voltak a leggyakoribb kísérletek

A termékmenedzser három tipikus kísérletet sorolt fel az alkalmazásbolt szabályzatának megsértésére. Gyakori eset volt, amikor egy népszerű alkalmazásra hajazó appot akartak feltölteni a store-ba. Több tízezer alkalmazás a nem megfelelő tartalmai miatt csúszott el a szűrőn. Ezek jellemzően pornográf, gyűlöletkeltő vagy illegális tevékenységet propagáló alkalmazások voltak. Ezen a téren segített a legtöbbet a gépi tanulási modellekre épülő szűrés.

Továbbra is nagy mennyiségben készülnek közvetlen károkozásra (SMS-csalások, adathalászat, trójaik terjesztése stb.) alkalmas programok. Mint Ahn írja, ezek felismerése közel sem triviális, általában az ilyen alkalmazások fejlesztői nagy odafigyeléssel és szakértelemmel fejlesztik a programjaikat, hogy azokat nehéz legyen felismerni.

Szerinte az eredményeken már látszik a tavaly júniusban bevezetett Play Protect hatása. A Google 50 milliárd alkalmazáson futtat gépi tanulási folyamatokat, hogy a rendszer minél többféle gyanús tevékenységet és kódot legyen kjépes felismerni automatikusan.

A rendszer persze még közel sem tökéletes, de a Google ősszel egy speciális bug bounty programot is bevezetett. Fizet a hibavadászoknak, ha azok mások alkalmazásaiban fedeznek fel sérülékenységet, de csak akkor, ha a hibavadász a fejlesztővel – és a javítással – együtt jelentkezik náluk.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.