Ha Donald Trump vámtarifái valamire jók voltak, akkor arra mindenképpen, hogy lehűtsék Elon Musk egyik újabb őrült ígéretét – írja szerdai összeállításában a Futurism. Mint kiderült, a Tesla Optimus nevű humanoid robotjai, amelyeket legutóbb tavaly ősszel parádéztattak egy véleményes bemutató keretei között, olyan ritkaföldfémekből készült mágnesekre támaszkodnak, amelyeket jelenleg kizárólag Kínából lehet beszerezni. Trump érthetetlen kereskedelmi háborúja nyomán azonban a kínaiak felfüggesztették ezeknek a nyersanyagoknak az exportját az Egyesült Államokba, amivel nehéz helyzetbe hoztak bizonyos high-tech üzleteket, köztük a Tesla robotikai erőfeszítéseit is.
Musk a vállalat e heti negyedéves gyorsjelentése kapcsán elismerte, hogy a korlátozás különösen súlyos probléma az Optimus emberszerű kezében lévő apró szervomotorok gyártásában. Szerinte a robotok építését más területeknél jobban befolyásolja az ellátási lánc, mivel itt konkrét kínai exportengedélyekre van szükség, ezért a Teslának dolgoznia kell az ellátás biztosításán. Musk korábban azt ígérte a befektetőknek, hogy a vállalat már az idén 5 ezer darab autonóm robotot dob majd piacra, de évi 12 ezer darab gyártására is képes lenne. Az 5 ezres mennyiséget akkor egy római légió létszámához hasonlította, de most úgy fest, hogy a robotlégió ennél várhatóan kisebb lesz.
Bajnak baj, de ürügynek is jó lehet
Még érdekesebb, hogy a Teslánál elvileg már dolgoznak az Optimus második generációján, amelyről Musk azt állította, hogy 2026-tól havi 100 ezer darab készülhet majd belőle. Ezt valószínűleg érdemes feltenni a polcra az üzletember többi, soha meg nem valósult ígérete közé, de a Futurism cikke alapján a Trump-féle kereskedelmi káosz ebben az esetben legalább menekülőutat jelenthet majd Musknak. A Tesla vezérigazgatójának ambiciózus tervei ugyanis éppen "kártyavárként omlanak össze", hiszen a Tesla az említett negyedéves gyorsjelentésben történetének legrosszabb teljesítményével 71 százalékos profitcsökkenésről számolt be az előző év megfelelő időszakához képest.
A lap a vállalat egyik befektetőjének képviselőjét idézi, aki szerint Musk innentől még inkább TAM-modellekről, robotlégiókról és hasonlókról fog vetíteni, csak hogy senki se a tényekkel foglalkozzon. Az Optimustól például nagyon sokat vár, de valójában kevés konkrét bizonyíték van rá, hogy a robotok készen állnak a tömeggyártásra – sőt arról sem tudunk sokat, hogy az "általános célú robot asszisztensek" milyen gazdaságilag értelmezhető feladatot lennének képesek elvégezni az ellenőrzött laboratóriumi környezeteken kívül. Ilyen értelemben Trump kereskedelmi háborúja a Tesla legkisebb problémája, ha összehasonlítjuk a beváltatlan ígéretekkel és a Tesla márka lerombolásával.
a kép forrása: tesla.com
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak