A Reuters szerint a vállalat eláll a Tower Semiconductor felvásárlásától, mert nem sikerült határidőre megszereznie a kínai hatóságok jóváhagyását.

Másfél év után eláll az izraeli Tower Semiconductor felvásárlásától az Intel. A Reutersnek név nélkül nyilatkozó bennfentesek szerint a döntés közvetlen oka az, hogy nem sikerült a két cég közötti szerződésben kikötött határidőig megszerezni a kínai versenyfelügyeleti hatóságok jóváhagyását. Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója, a múlt hónapban még tett egy kísérletet, hogy elfogadtassa a kínaiakkal az ügyletet, Pekingbe utazott, hogy kormánytisztviselőkkel találkozzon.

Mint a Bitport is megírta, a felek 2022 februárjában írták alá a Tower megvásárlásáról szóló megállapodást. Gelsingerék akkora lehetőséget láttak az üzletben, hogy nagyon nagy felárat – a bejelentés előtti 33 dolláros árfolyamhoz képest részvényenként 53 dollárt, összesen 5,3 milliárd dollárt – kínáltak az izraeli csipgyártóért.

A jelentős felárat az indokolta, hogy a Tower Semiconductor pont azon a területen erős, amit a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ural, és ahova az Intel nagyon szeretne betörni: az autókhoz, orvosi eszközökhöz és energiagazdálkodási alrendszerekhez gyárt ún. analóg csipeket, azaz olyan áramköröket, melyek összekapcsolják analóg és a 0/1-ben gondolkodó digitális világot.

Az informátorok szerint az Intel nem tervez tárgyalni a szerződés meghosszabbításáról, inkább kifizet bánatpénzként 353 millió dollárt a Tower Semiconductornak. Az Intel és a Tower Semicoductor nem kívánta kommentálni az értesülést, míg a kínai trösztellenes szabályozó hatóságokat nem sikerült elérnie a Reutersnek.

A politikai konfliktusok a vállalatokon csattannak

A hírügynökség egyértelműen az USA és Kína közötti feszültségre vezeti vissza a kínai hatóságok késlekedését. Washington évek óta (az első lépéseket 2018-ban a Trump-adminisztráció tette ebbe az irányba) próbálja a technológiai import és export korlátozásával gátolni Kína ambiciózus gazdaságfejlesztési terveit. Emellett a két ország közötti feszültségeket tetézi Tajvan kérdése is, melynek félvezetőiparától egyébként mindkét ország gazdasága erősen függ.

Abban azonban, hogy az Intel ezt a lezárást választotta, több tényező is közrejátszhatott. Egyrészt volt már példa arra, hogy nem kifizetődő várni a kínai hatóságokra. Tavaly például az amerikai DuPont De Nemours vegyipari vállalat állt el az elektronikai anyagokat gyártó Rogers megvásárlásától (a tét 5,2 milliárd dollár volt), mert nem sikerült időben megszereznie a kínai szabályozó hatóságok jóváhagyását.

Másrészt az elmúlt másfél évben változtak az Intel preferenciái is Izraelben: a vállalat megállapodott az izraeli kormánnyal, hogy 25 milliárd dollárból épít csipgyártó üzemet Kiryat Gatban. A projekt jelentőségét mutatja, hogy maga Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök jelentette be, és úgy fogalmazott, hogy ez Izrael történetének legnagyobb nemzetközi beruházása.

A befektetők már elengedték a Tower-ügyletet: a részvények szépen visszamentek 33 dollár környékére.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.