A GalaxySpace pár napja feljuttatott féltucat műholdja lehet az alapja egy egész Kínát lefedő, 5G-s internetkapcsolatra képes satellitrendszernek.

Miközben a nagyvilág leginkább az Elon Musk által alapított SpaceX műholdas internetet biztosító szolgáltatásának krízishelyzetekben történő bevetésére figyel, Kínában is komoly szándék látszik arra, hogy saját rendszer(ek) kiépítésével vegyék fel a versenyt a Nyugattal.

Múlt hét végén a pekingi székhelyű, magánkézben lévő GalaxySpace féltucat szatellitjét szállította alacsony Föld körüli pályára (Low Earth Orbit - LEO) egy kínai hordozórakéta. Az eszközökkel végrehajtott tesztek egy későbbiekben felállítandó, a távol-keleti nagyhatalom területét teljesen lefedő konstelláció felállítását segítik.

A "kis pókháló" elnevezésú teszthálózatot 144 műholdból álló teljes rendszerré alakítaná a 2016-ban alapított startup, amely az eddigi megoldásokhoz képest lényegesen gyorsabb, 5G-s kapcsolatot tudna biztosítani a legeldugottabb térségekben is. 

A sikeres fellövés kapcsán a cég képviselője azt nyilatkozta az állami médiának, hogy az első kísérleti műhold megépítése óta sikerült lefelezni a gyártási költségeket, a szerkezetek tömege pedig nem éri el a 200 kilót sem.

Habár a GalaxySpace magánvállalat, az országosan kiépítendő hálózatot természetesen állami felügyelettel és ellenőrzéssel lehet majd csak Kínában beindítani. A kormányzat egyébként nem hagyatkozik kizárólag a versenyszférára a témában, hiszen két állami űrkutatási vállalat is hosszú évek óta dolgozik a lehetséges megoldásokon. A Hongyan és Hongyun elnevezésű projektek keretében 2018 óta indítanak tesztműholdakat. Előbbi esetében 324, utóbbinál 157 műholdat terveznek pályára állítani a közeljövőben.

A kevés is elég...

A fentebb említett számok meglehetősen kevésnek tűnhetnek annak fényében, hogy a SpaceX már több mint 2000 egységet állított pályára a Starlink konstellációjának kiépítésére. A rivális Amazon tervezett flottája pedig a legújabb hírek szerint 7774 darabból állhat majd, miközben eredetileg ennek csak kevesebb mint feléről volt szó.

Van példa ugyanakkor kisebb konstellációs hálózatokra is. A Boeing 147 egységre kapott engedélyt, amelyek az Egyesült Államok, Puerto Rico és az Amerikai Virgin-szigetek számára nyújtanak majd szolgáltatásokat, a brit kormány által támogatott OneWeb pedig 648 műholddal számol saját projektjénél.

A kínai tervekkel kapcsolatban egyrészt érdemes megemlíteni, hogy ott csupán kormányzati elhatározás kérdése lesz a lépték emelése, miközben a most bejelentett mennyiség is elegendő lehet az ország teljes lefedésére, ami a legfontosabb célkitűzés lehet a témában.

...sok

A műholdakról szórt internet ötletének azonban nem mindenhol tapsolnak a világban. Ezek a nagyszabású telepítések egyre komolyabb gondot okoznak a csillagászoknak azzal, hogy "bezavarnak" az űr megfigyelésénél alapvető fontosságú felvételek elkészítésébe. Minél több mesterséges eszköz kering körülöttünk, annál nagyobb lesz a probléma. (Jelenleg tíz értékes képből egy lesz használhatatlan a műholdak okozta zavarok miatt.)

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.