Megérkezett az első, Starlink felhasználói terminálokkal megpakolt teherautó Ukrajnába, amit az amerikai SpaceX küldött az ország miniszterelnök-helyettesének néhány nappal ezelőtti kérésére. Mihajlo Fedorov ugyanúgy a Twitteren tette közzé a fenti felvételt, mint ahogy múlt szombaton ugyancsak a közösségi csatornán keresztül kért segítséget a Starlink űrinternetes projektet gondozó SpaceX vezérigazgatójától, Elon Musktól.
Musk nemsokára reagált is a dologra, és közölte, hogy a műholdas internetszolgáltatást aktiválták az országban, az igénybevételéhez szükséges terminálok pedig úton vannak Ukrajna felé. A szállítmány hétfőn ért célba, miközben az ukrán városokban egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy kibertámadások érhetik a kritikus internetes infrastruktúrát, amelyben a múlt héten már részleges kieseésekről számoltak be.
A Starlink rendszer használatához való felhasználói terminálokat – külsőre egy lapos, fehér tányért kell elképzelni – a SpaceX közvetlenül az ügyfeleinek értékesíti. Az áruk 500 dollár körül van, ami így is csak a SpaceX önköltségének a felét fedezi. Ez utóbbit a társaság az év végéig 300-500 dollárrra szorítaná le: Musk korábban úgy fogalmazott, hogy ha sikerül nem csődbe menniük, az nagyszerű lesz, és onnan már tovább tudnak majd lépni.
Hasznos, de nagyon kockázatos is
A műholdas internetet működtető infrastruktúrának a földfelszíni eszközök (átjárók, földi állomások) is fontos elemei, ide értve a megfelelő helyre telepítve a tányérokat, amelyek jeleket küldenek és fogadnak az aktív Starlink műholdaktól. A kép alapján nem derül ki, hogy az első szállítmányban hány darab ilyen terminál érkezett, és az sem, hogy miként fogják elosztani és felhasználni azokat – bár olyan képernyőképek is megjelentek a neten, amelyek szerint Kijevben már használják a Starlink szolgáltatását.
Szakértők közben arra figyelmeztetnek, hogy a műholdas internetnek veszélyei is vannak a háborús helyzetben. A Reuters például a Torontói Egyetem Citizen Lab projektjének egyik kutatóját idézi, aki szerint a terminálok könnyen célpontot szolgáltathatnak az légteret uraló orosz hadseregnek. A lentről a műholdak irányába zajló sugárzást ezért érdemes egy nagy célkeresztnek tekinteni, különösen, hogy az oroszoknak több évtizedes rutinjuk van a célpontok műholdas kommunikáció alapján történő bemérésében.
A végfelhasználói terminálok telepítésében egyébként az is kihívás lehet, hogy azoknak tiszta rálátásra van szükségük az égboltra, hogy csatlakozhassanak a Starlink rendszeréhez. A hírügynökésg által megszólaltatott, műholdas kommunikációval foglalkozó tanácsadó szerint a városokban a sokemeletes épületek akadályozhatják a szolgáltatást, így praktikusan a közeli legmagasabb épület tetejére kellene felmenni az antennával. Ez a háborús helyzetben nyilván nem mindig a legjobb ötlet, így a Starlink akármennyire is hasznos segtséget nyújt Ukrajnának, a földfelszíni internetes infrastruktúrát sajnos nem lesz képes kiváltani.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak