A Blue Origin jövőre már fellifteztetheti az első űrutasokat, de egyelőre nem a középosztály szórakozása lesz az ilyesmi.

Az Amazon alapítójaként a világ leggazdagabb emberévé váló Jeff Bezos régi szerelmese az űrhajózásnak, így nem is volt annyira meglepő, amikor 2000-ben életre hívta a Blue Origint. A vállalat célja kezdettől fogva az volt, hogy olcsóbbá tegye az űrutazást, és idővel többek számára megnyissa az utat az extrém turistáskodás felé. Úgy tűnik, közel két évtized után ez végre megvalósulhat.

Van az a pénz

A Blue Origin jó úton halad afelé, hogy 2019-ben felküldhesse az első féltucat embert a Föld förüli szuborbitális régióba. A vállalkozó kedvű (és gazdag) kiválasztottakat a New Shepard újrahasznosítható rakétája viszi olyan magasra, hogy ott néhány, súlytalanságban eltöltött percig élvezhessék a kilátást. Az idén tavasszal végrehajtott tesztről készült alábbi videóban szépen látszik a teljes folyamat.

A cég ezidáig semmit nem árult el a tervezett jegyárakkal kapcsolatban, ám a Reutersnek sikerült két, az ügyhöz közeli forrást is megszólaltatnia. A név nélkül nyilatkozó informátorok egyike 200-300 ezer dolláros beugróról beszélt, míg a másik minimum 200 ezer dollárban jelölte meg az árszintet. Utóbbi egyébként piacinak mondható, hiszen egy másik milliárdosnak, a Virgint alapító Richard Bransonnak szintén van egy űrturistáskodásra specializálódott cége, amely már 650 helyet értékesített is darabonként 250 ezer dollárért. A Virgin Galactic ráadásul ezt úgy tette meg, hogy még kitűzött időpont sincs az első startra. 
 
Tehát nagyjából 70 millió forintnak megfelelő összegért tudunk majd jegyet váltani egy űrkörre, ami egy átlagembernek nyilván nem megfizethető, de egy közepesen gazdag érdeklődő gond nélkül kifizethet ennyit az élményért. Az ár más megközelítésben is barátinak mondható. Szakértők szerint a Blue Originnek egy ilyen túra jelenleg nagyjából 10 millió dollár költséget jelent, ami hat utassal számolva masszív veszteséget termel. Igaz, az így megszerzett tudás és technológia más projekteknél kamatozhat. Bezosnál persze nem feltétlenül számít, hogy hirtelen termőre forduljon a dolog, hiszen évente egymilliárd dollárt pumpál a cégbe, és ugye van miből.
Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.