Ehhez az kellett, hogy erősödjenek a Facebook részvényei. A tavaszi botrány ellenére még soha nem kereskedtek ilyen magas áron a papírokkal.
Hirdetés
 

Jól zárult a múlt hét Mark Zuckerbergnek, bár valószínűleg emiatt nem bontott pezsgőt. A Facebook-vezér harmadik lett a Bloomberg "gazdaglistáján", miután a vállalat részvényei 2,4 százalékkal, 203 dollár fölé erősödtek a tőzsdén. A neves befektetőt, Warren Buffetet szorította le a dobogóról. Zuckerberg előnye Buffettel szemben ebben a régióban jelképesnek mondható: mindössze 400 millió dollár.

Ez önmagában nem eget rengető hír, ám az mindenképpen figyelemre méltó, hogy először fordul elő, hogy mindhárom dobogós vagyona a technológiai szektorhoz kötődik. A lista élén továbbra is Jeff Bezos, az Amazon alapító-elnöke áll, akinek vagyonát 142 milliárd dollárra becsülik, a második Bill Gates, aki jó ideje a 90-100 milliárd dolláros sávban tanyázik. Zuckerberg a Facebook-részvények erősödésének köszönhetően belépett a 80-90 milliárdos sávba, miután pénteken a keresletnek köszönhetően közel 1,9 milliárddal többet ért a részvénycsomagja, mint egy nappal korábban.

Bezos nagyon elhúzott

Bár Zuckerberg módszeresen küzdi magát fölfelé a Bloomberg listáján, jól látszik, hogy Bezos szökésben van az élbolytól, egy év alatt közel 43 milliárd dollárral nőtt a vagyona. Először épp egy éve vette át a vezetést – igaz, csak egy napra – a listát hosszú időn át vezető Bill Gatestől, aki elsősorban alapítványait igazgatja. Idén márciusban azonban látványosan elhúzott: a Bloomberg már akkor 112 milliárd dollárra becsülte Bezos vagyonát. Így ő lett az első olyan milliárdos, akinek a vagyona átlépte a 100 milliárd dolláros határt.

A Bloombeg becslése szerint egyébként egy év alatt közel 43 milliárddal tudta gyarapítani a vagyonát. Bezos szerteágazó tevékenységet folytat, mint korábban írtuk, ugyan legalább akkora fantaszta, mint Elon Musk, a megvalósításban – és erről szóló nyilatkozataiban is – óvatosabb. Az Amazon mellett az ezredfordulón alapított egy űrkutatási céget, a Blue Origint, és ő a tulajdonosa az egyik legtekintélyesebb amerikai napilapnak, a The Washington Postnak is.

Gates, annak ellenére, hogy már jó ideje kiszállt a Microsoft irányításából, szintén jól forgatta vagyonát. Egy év alatt 2,5 milliárd dollárral gyarapodott. Mark Zuckerberg, aki már ott volt az élboly közelében, egy év alatt 8,8 milliárddal gazdagodott. Dobogós helyéhez azonban az is kellett, hogy a korábbi harmadik Warren Buffet befektetései gyengélkedjenek kicsit: ő egy év alatt elveszített 4 milliárdot.

A részvényárfolyam ingatag

Gates stabil helyét az élbolyban az is biztosítja, hogy ő rendelkezik a legnagyobb készpénzállománnyal. Vagyonának 47 százaléka áll készpénzben, a többi pedig egy erősen diverzifikált befektetési portfólióban.

Vele szemben Bezosnak mindössze 2,55 milliárd dollárja áll készpénzben. A Blue Origin 3,9 milliárdot, az Amazon pedig 135 milliárdot ad a vagyonához. A The Washington Postot a Bloomberg jelképes áron számolta (értékét a vételárral, azaz 250 millió dollárral vették figyelembe).

Zuckerbergnél is hasonló a helyzet. Készpénzben 2,45 milliárd dollárral rendelkezik, a maradék 79 milliárdot a Facebookban lévő tulajdonrésze adja.

Gates készpénzállománya az öt leggazdagabb között különösen feltűnő. Buffet készpénzben nyilvántartott vagyona 825 millió dollár. A 76,1 milliárd dollárjával ötödik helyen álló spanyol üzletember, a Zara divatláncot megalapító Amancio Ortega vagyonában nem tartanak nyilván készpénzt, ingatlanbefektetései mellett vagyona jelentős részét a különböző ruházati divatmárkákat összefogó Inditexben lévő tulajdona adja.

Közösség & HR

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.