A humanitárius szervezet képviselője mellett egy sor híres üzletember és politikus is aláírta azt a nyílt levelet, amelyben a világ kormányzatait kérik arra, tegyenek meg mindent a kórházak és kutatóközpontok elleni internetes támadások elhárítására.

Hatékony, teljes és azonnali összefogást sürget az államok között a CyberPeace Institute kezdeményezésére megfogalmazódott nyilatkozat. A "békés internet" megteremtését zászlajára tűző, kormányzatoktól független svájci szervezet levelében többek között az áll, hogy miközben az egészségügyi szakemberek a való világban védenek minket, a civil társadalom, az ipar és a kormányok feladata, hogy együttesen cselekedjenek a kibertér védelme érdekében.

Erős névsor

A kórházak, egészségügyi ellátórendszerek és kutatóintézetek elleni kibertámadások megfékezésére, az ilyen tettek elkövetőinek elszámoltatására és a nemzetközi jog megerősítésére és betartatására irányuló felhívás alatt igencsak impresszív névsort találunk. Az aláírók között van hét Nobel-békedíjas (többek között Mihail Gorbacsov és Mohammed el-Barádei), több egykori államfő, miniszter (Lech Wałęsa, Madeleine Albright), vagy éppen nemzetközi szervezetek korábbi irányítói (Pan Gimun, az ENSZ korábbi főtitkára), de ott találunk több aktív üzletembert is. Utóbbira példa a Microsoft jelenlegi elnöke, Brad Smith, illetve több biztonsági cég első számú vezetője.

A Nemzetközi Vöröskereszt elnökének nyilatkozatát külön kiemeli a levél. Peter Maurer a modern történelem legjelentősebb járványaként hivatkozik a mostani szituációra, éppen ezért az egészségügyi intézmények elleni támadások az egész emberiséget fenyegető, súlyos következményekkel járó akcióknak tekinthetők. A kormányzati szereplők közös felelőssége az ilyen cselekedetek elleni összehangolt és sikeres fellépés.

Államokon átívelő probléma

A felhívás közvetlen előzménye, hogy az elmúlt hetekben különösen felszaporodtak az egészségügyi szervezetek, intézmények elleni internetes támadások. Többek között a Cseh Köztársaságban, Franciaországban, Spanyolországban, Thaiföldön és az Egyesült Államokban is jelentettek ilyen eseteket, de nem kímélik a nemzetközi szervezeteket sem, a célpontok között van például az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is.

Ami a támadások célját illeti, meglehetősen széles a spektrum. Egyes esetekben az elkövetők mozgatórugója egyértelműen a pénzszerzés: például ransomware-t telepítenek, majd az adatok "felszabadításáért" cserébe nagyobb összeget követelnek az intézménytől. Más esetekben inkább kulcsfontosságú információk megszerzéséért indítják az akciót mondjuk a vakcina kifejlesztésén dolgozó kutatóközpontok ellen. Ezek mögött viszont sok esetben államilag felhatalmazott csoportok állhatnak, ami kölcsönöz némi pikantériát a kormányzatok együttműködésére felszólító nyílt levélnek. Szakértők szerint a koronavírus elterjedésével gyakorlatilag mindenhol hírszerzési prioritássá vált a betegséggel kapcsolatos információk ilyen-olyan úton történő begyűjtése.

Mások sem ússzák meg

Érdemes megemlíteni, hogy a globális járvány elterjedésével nem csak a kórházak és egyéb egészségügyi szervezetek esetében növekedett meg a kiberbűnözők érdeklődése. A hekkerek, adattolvajok és más internetes bűnözők a magánemberek félelmeit és információ iránti igényét is igyekeznek a maguk javára fordítani. A Google például áprilisban számolt be róla, hogy belső elemzése szerint ömlenek a felhasználói fiókokba a preparált, Covid-19-re kihegyezett kártékony levelek. Magyarországon a kormányzati tájékoztatási oldalon is figyelmeztették a lakosságot olyan emailekre, amelyekben a bűnözők kórházak nevében próbáltak személyes adatokhoz jutni.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.