A FireEye szerint a vietnámiak a dróton is portyázókat és fürkészeket küldtek Kínába, ami a szakértők szerint azonban teljesen általános gyakorlat lehet, ahogy a koronavírussal kapcsolatos információból mindenhol hírszerzési prioritás lett.

Az amerikai FireEye szerdán tette közzé azzal kapcsolatos felfedezéseit, hogy az APT32 néven hivatkozott, vietnámi állami hátterűnek tartott hekkercsoport január és április között rendszeres támadásokat folytatott a koronavírus-helyzet kezelésében kulcsszerepet játszó kínai állami szervezetek ellen. A kiberbiztonsági cég hivatalos blogján megjelent tájékoztatás szerint az OceanLotus néven is ismert csoport személyes és hivatalos email-fiókokat próbált kompromittálni az illetékes minisztériumnál és a vuhani helyi kormányzatnál.

Ahogy más, korábbi felfedezések kapcsán több biztonsági szakértő, úgy a FireEye mostani közleménye is megerősíti, hogy az APT32 a vietnámi állam szponzorációjával hajthatta végre az akciókat. Emellett arra is felhívják a figyelmet, hogy a mostani kampány abba a trendbe illeszkedik, ahogy az egyes kormányok a nekik dolgozó hekkerek segítségével igyekeznek minél több információhoz jutni a koronavírus-járványról kormányzati, üzleti vagy egészségügyi célpontok támadásával.

A Reuters beszámolója a FireEye fenyegetés-felderítési részlegének egyik vezetőjét idézi, aki úgy látja, hogy a vírus prioritásnak számít az állami hírszerzési műveletek között: mindenki megpróbál minden lehetséges eszközzel információkat szerezni, az APT32 pedig éppenséggel az az eszköz, amellyel Vietnám rendelkezik. A jegyzőkönyv kedvéért érdemes megemlíteni, hogy a FireEye felfedezéseit eddig sem a vietnámi, sem a kínai illetékesek nem kommentálták, sőt a Reuters még azt is megjegyzi, hogy a hekkerek által használt címekre küldött kérdésekre sem érkezett válasz.

A vietnámi kormány egyébként gyorsan és határozottan reagált már a koronavírus megjelenésével kapcsolatos legelső hírekre. Egyebek mellett lezárták a kínai határt, emellett szigorú programot léptettek életbe a fertőzöttek kapcsolatainak felkutatására és a karanténszabályok betartatására, ennek következtében pedig sikerült kimagaslóan alacsonyan tartaniuk a regisztrált megbetegedések számát. Úgy fest, hogy a gyors reakció része volt a kibertérben indított művelet is, amit jól jellemez, hogy a FireEye tudomása szerint ez volt a nemzetközi térben indított legelső kampány, egy héttel megelőzve az első Kínán kívüli fertőzött azonosítását.

Manapság mindenki ilyesmivel próbálkozik

Ezt így gondolja a New York-i Külkapcsolatok Tanácsa (Council on Foreign Relations) is: a szervezet szerint a hekkercsoport műveletei egyrészt a Kínával szembeni bizalmatlanságot tükrözik, másrészt most konkrét értelmezést adnak annak a mondásnak, amelynek alapján, ha Kína tüsszent egyet, akkor a szomszédai megfáznak. Az nem világos, hogy a fenti behatolási kísérletek mennyiben voltak sikeresek, azonban a FireEye úgy látja, hogy a bűnözőktől az állami megbízásból dolgozó hekkerekig mindenki áthangszerelte a műveleteit – bár különböző okokból, de minden esetben a koronavírus-járvánnyal összefüggésben.

Ahogy néhány nappal ezelőtt írtuk, a biztonsági kutatók szerint a kényszerű távmunka és távoktatás tömeges megjelenésével többszörösére növekedett a kiberbiztonsági incidensek száma, és a biológiai vészhelyzettel párhuzamosan a digitális térben is hasonló folyamatok zajlanak. A FireEye ehhez hozzáteszi, hogy a krízis minden országot olyan extrém módon érint, hogy az információszerzésre irányuló törekvések meghaladják egy "sima" fegyveres konfliktus szükségszerűségeit is. 

A támadással kapcsolatos részletekért érdemes felkeresni a FireEye blogját, ahol a vonatkozó bejegyzésből kiderül, hogy a célpontokat olyan email-üzenetekkel szórták meg, amelyekből egy követő link segítségével a hekkerek értesültek róla, ha a címzettek megnyitották a levelet. Nekik aztán további emaileket küldtek, amelyekben már a METALJACK nevű vírust futtató rosszindulatú csatolmányok is szerepeltek. A Reuters itt az ESET egyik munkatársát is idézi, aki a riportban felidézi, hogy az APT32 ugyanezt a malware-t használta az elmúlt hónapokban több kelet-ázsiai műveletében is, amelyekkel a kormányzati és kereskedelmi szervezetek mellett politikai aktivistákat és vietnámi disszidenseket is célzott.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.