Szinte mindenki. Egy friss előrejelzés szerint akkor már a különféle applikációk négyötöde kerül ki IT-szakmai ismeretekkel nem rendelkező emberek kezéből a no-code technológiáknak köszönhetően.

A Gartner hétfőn tette közzé friss előrejelzéseit azzal kapcsolatban, hogy ki és hogyan fogja felépíteni a legújabb technológiai termékeket és szolgáltatásokat a világjárvány és a mesterséges intelligencia fejlődésének nyomán kialakult helyzetben. A piackutató prognózisa alapján úgy néz ki, hogy 2024-re ezeket már 80 százalékban olyan emberek készítik majd low-code és no-code eszközök felhasználásával, akik nem technológiai szakemberek, vagyis nem ez az elsődleges feladatuk, és semmilyen speciális szakértelemmel sem rendelkeznek ezen a területen.

Az úgynevezett low-code (alacsony kódú) fejlesztői platfomok lényege, hogy segítségükkel minimális kódolási ismeretek mellett is gyorsan el lehet készíteni és be lehet vezetni különféle üzleti alkalmazásokat. Az előre leprogramozott modulokból jórészt a számítógépes egérrel, "drag and drop" módon kell összepakolni az alkalmazás funkcióit egy grafikus felületen, így az üzleti oldalon dolgozók is létre tudnak hozni egyszerű, de munkájukat megkönnyítő vagy automatizáló megoldásokat.

A no-code (kódolás nélküli) platformok elvileg még ennyi utómunkát sem igényelnek, bár a gyakorlatban az összes szükséges funkció megvalósítása, az integráció, a felhasználói felület finomítása vagy a riportkészítési képességek azért ott is igényelhetnek némi szakmai beavatkozást. A meghatározásokat sokszor a gyártói oldalon is inkább a marketinges szemlélet vezérli, de az biztos, hogy a Gartner a következő időszakban még több és még nagyobb jelentőségű bejelentésre számít a nem technológiai cégek technológiai bevezetéseivel kapcsolatban.

Munka nélkül azért senki sem marad

Az alacsony kódú és kód nélküli fejlesztői eszközökkel ma már kifejezetten alacsonyra csökkent a technikai belépési küszöb, a piackutató pedig a VentureBeat riportjában azt is egyértelművé tette, hogy a trend minden elképzelhető termék- vagy szolgáltatástípusban érvényesül. Nem meglepő, hogy a technológia demokratizálódásával a vállalkozások is egyre inkább csapatsportként fogják fel a digitális üzletet, és már nem tekintik az informatikai részleg kizárólagos játszóterének.

Bár a low-code platformok eddig is lehetővé tették, hogy a "civil" felhasználók korábban elképzelhetetlen eredményeket érjenek el, a háttérben működő folyamatok automatizálásán és absztrakcióján keresztül egyre inkább opcionális dologgá válik a kódolás vagy szkriptelés. A legmodernebb eszközök még több felhasználónak megkönnyítik meg a különféle alkalmazások jellemzőinek és funkcióinak testreszabását, miközben a mesterséges intelligencia képes automatizálni és fejleszteni a szoftverfejlesztés különféle aspektusait az igényfelméréstől egészen a telepítésig.

A Gartner szerint ezt a tendenciát a hagyományos informatikai vállalkozáson kívüli, új vásárlói réteg hajtja: manapság már az összes vállalati informatikai büdzsé 36 százalékára becsülik azokat a kiadásokat, amelyekről közvetlenül az üzleti oldal hoz döntést. Ráadásul a kiskereskedelemtől a pénzügyi szolgáltatásokig egyre több vállalat erősít digitális fronton, ennek során pedig gyakrabban lépnek be a hagyományos techcégekhez kapcsolódó piacokra. A Gartner előrejelzése szerint 2042-re már a technológiai szolgáltatók több mint harmada közvetlen versenyben lesz a nem technológiai szolgáltatókkal.

A világjárvány mindeközben tovább bővítette az alkalmazási esetek mennyiségét és típusát: 2023-ban a Gartner számítása alapján 30 milliárd dolláros bevétel keletkezik majd világszerte olyan termékekből és szolgáltatásokból, amelyek a járvány előtt még egyáltalán nem is léteztek. Fontos persze azt is megjegyezni, hogy professzionális fejlesztőkre a jövőben is szükség lesz, sőt egyre nagyobb szükség lesz rájuk. Az év elején mi is idéztük egy másik piackutató, az IDC korábbi prognózisát, amelynek értelmében 2025-re a jelenleginél 1,6-szor több szakember munkájára lesz (vagy lenne) majd igény.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.