A vállalat jelentős mértékű átszervezése nyilvánvalóan összefüggésben áll a Kínában nemrégiben bevezetett új szabályozással, illetve a technológiai cégekkel szemben kirajzolódó általános kormányzati ellenállással.

A helyi és a nemzetközi növekedés támogatására hivatkozva jelentős módosításokat jelentett be a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi cége, az Alibaba. A kínai Amazonként is emlegetett vállalat minderről egy részletekbe túlságosan nem bővelkedő bejegyzésben tájékoztatta a közvéleményt.

Elő a kisbaltát!

Ami bizonyosnak tűnik, hogy megalakul az International Digital Commerce üzleti egység, amely az összes Kínán kívüli kis- és nagykereskedelmi aktivitásért felel majd. A divízióhoz tartozik majd többek között az AliExpress, az Alibaba.com és a Dél-Kelet-Ázsiában ismert Lazada is.

Az egység élére a Taobao és a Tmall webáruházakat elnökként felvirágoztató Jiang Fan kerül. A mindössze 36 éves vezetőt sokan a jelenlegi elnök-vezérigazgató utódjaként emlegették korábban, ám tavaly egy megcsalásos történet miatt komoly törést szenvedett felfelé ívelő pályája. A mostani kinevezés alapján azonban úgy tűnik, ideiglenes volt a bizalommegvonás.

A China Digital Commerce névre hallgató részleg pedig az Alibaba-veteránnak számító Trudy Dai irányítása alá kerül, és természetesen a cégóriás belföldi kereskedelmi üzleteinek felügyelete tartozik majd a hatáskörébe.

A változásokat az első számú vezető dolgozóknak írt levelében a "diverzifikált üzleti irányítás" szükségességével magyarázta, amely a cég új szervezeti stratégiájaként a jövőbeli lehetőségek maximális kihasználását tudja majd a remények szerint támogatni, külön hangsúlyt fektetve a határon túli, nemzetközi lehetőségek felismerésére és megragadására.

Hideg szelek fújnak

A fentieken túl egyelőre nem sok részlet látott napvilágot, azaz azt nem tudni, hogy pontosan milyen formában képzeli el az Alibaba a vállalati elemek külön kosarakba törétnő átrakosgatását, illetve az sem világos, mikortól lép mindez életbe. Ami szintén nem szerepel a hivatalosan kiadott anyagba, az az intézkedés mögött meghúzódó valódi ok. Utóbbi szinte bizonyosan összefüggésben van azzal, hogy a kínai kormányzat az utóbbi időben "rászállt" a nagy technológiai vállalatokra, és különösen az Alibabára.

A techóriások elleni kampány tavaly novemberben vált látványossá, amikor a kínai központi bank és pénzügyi felügyelet egy szabálymódosítással lényegében megfúrta az Ant Group tőzsdei bevezetését, amit világszerte óriási várakozás övezett. Azóta egymást követik a regulázó intézkedések (versenyjogi bírságok, szabályzói környezet szigorítása például a kriptovalutákkal kapcsolatban, a digitális pénzügyek állami kézbe vonása stb.).

Az Alibaba ennek kiemelt célpontja, részben az alapító, de azóta szinte minden pozíciójából visszavonult Jack Ma nemzetközi tekintélye, részben a cég köré felépített vállalati kör gazdasági súlya miatt. Erre jött idén szeptemberben a versenyélénkítés címével meghozott döntés, miszerint nem blokkolhatják konkurenseik weboldalait és online szolgáltatásait a kínai techóriások.

A kormányzati intézkedéscunami egyik legfontosabb elemének azonban az idén novemberben életbe lépett "kínai GDPR" tekinthető. Az adatok felhasználását és továbbítását rendkívül szigorú keretek közé szorító rendelkezés ugyanis mind a hazai vállalatok külföldi lehetőségeit, mind a külföldi cégek működését alapvetően új megvilágításba helyezte. Nem véletlen, hogy mindezzel párhuzamosan több nyugati vállalat is a Kínából történő kivonulás mellett döntött.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.