Nem lennénk Őfelsége ellenségeinek helyében, amikor éles bevetésen találkoznak a brit hadsereg új fejlesztésével.

Egy lépéssel megint közelebb kerültünk a Terminátor-filmekben látott jelenetekhez. A Times értesülései szerint ugyanis a brit hadseregnél ugyanis elkészültek az első, kifejezetten zárt térben folytatott akciókra fejlesztett drónnal. Utóbbira első körben két sörétes puskát raknak, ami meglehetősen komoly tűzerőt biztosít majd a fegyvereit önállóan (egyelőre) nem kezelő szerkezetnek.

Embervadászat a falak között

Az angol lap cikke szerint a drón különleges kialakítása és a háttérben futó mesterségesintelligencia-algoritmusnak köszönhetően képes elkerülni azt a "falszívásnak" nevezett jelenséget, amely a nehezebb repülő szerkezetekre nézve végzetes következményekkel járhat beltérben. A drón propellerei által keltett légáramlás ugyanis önveszélyes folyamatokat indíthat el, amelynek a végén a gépet a helyiségben kialakult légnyomáskülönbség a falhoz csapja.

Az i9-nek nevezett egységet a kezdetekben két rögzített puskával szerelik fel, de egyébként a távlati tervek között szerepel gépfegyver és rakétavető applikálása is. A tájékozódást és a célpontok felismerését szintén számítógépes rásegítés, azaz "gépi látás" támogatja. Magát a fegyverek elsütését azonban még nem bízzák az algoritmusokra, hiszen azokat a távolban tevékenykedő emberi operátor hozhatja csak működésbe.

A hivatkozott beszámolóban arra vonatkozóan nincs konkrétum, hogy a meg nem nevezett katonai beszállító mérnökei miként küzdötték le azt az alapvető fizikai problémát, hogy egy erő keletkezésekor rögtön számolhatunk az ugyanakkora, ellentétes erő megjelenésével is. A fegyverek elsütésénél mindez a visszarúgásban testesül meg, amelyet nem túl könnyű kezelni egy viszonylag könnyű, lebegő gép esetében. Egyik lehetséges megoldásként felmerül, hogy a drónt a tüzelés pillanatában hirtelen előre hajtják, ami semlegesítheti a hátrafelé ható erőt. Ám egy ilyen finom koordinációt igénylő szerkezet esetében így is kérdéses, hogy képes-e megtartani a levegőben maradáshoz szükséges stabilitást. 

Nagyon érdekli őket a téma

A hírhez kapcsolódva érdemes megemlíteni, hogy Nagy-Britannia védelmi minisztere alig pár héttel ezelőtt jelentett be egy fejlesztési programot, amelyre olyan cégek jelenkezését várják, akik képesek zárt terekben működő, fegyverrel ellátott drónokkal ellátni Őfelsége hadseregét. A téma összetettségét tekintve viszont erre nem szánna egetverő összeget a takarékos brit kormány, hiszen a teljes keret 900 ezer fontra rúg, amiből egy megoldás ráadásul maximum 150 ezer fontot kaphat egy körben.

A drónok katonai jellegű bevetése természetesen nem újdonság, hiszen az egész technológia a hadászati fejlesztéseknek köszönhetően futott fel, és vált mára teljesen elterjedt eszközzé az üzleti és civil életben is. Az elmúlt évek előrehaladásának következtében ma már minimális költséggel is lehet öngyilkos robbanó drónokkal támadni egy asszimetrikus háborúban, míg a spektrum másik végén az USA áll, ahol jövőre akarják megtartani az első gép és ember között dúló légi párbajt.

(nyitókép: The Times)

Piaci hírek

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.