Az orosz kiberbiztonsági vállalat és az Interpol újabb öt évvel meghosszabbította a kiberbűnözés elleni közös fellépésre vonatkozó együttműködését.

Múlt héten rövid közleményben számolt be a Kaspersky arról, hogy újabb öt évre meghosszabbította az Interpollal az együttműködését. Az orosz kiberbiztonsági vállalat és a bűnügyi rendőrségek nemzetközi szervezete 2014-ben kötött először megállapodást arról, hogy a kiberbűnözés elleni hatékonyabb fellépés érdekében a cég és az Interpol megosztják egymással a kiberfenyegetésekkel kapcsolatos értesüléseiket.

Kalandos évek vannak a cég mögött

Viharos egy-másfél év után tavaly óta keveset lehetett hallani Eugene Kaspersky (a fenti képen jobbra) cégéről. A vállalat meglehetősen nehéz időszakon van túl. Az első jelentősebb támadás négy éve érte a céget, amikor a Bloomberg terjedelmes írásban vizsgálta Kaspersky és az orosz titkosszolgálatok kapcsolatát azt sugallva, hogy a vállalat lényegében a kibervédelmi szolgáltatásai örvén információkat is gyűjt az orosz titkosszolgálatoknak. (A Bloomberg hozzátette, hogy hasonló modellben működhet az amerikai FireEye is, amely a CIA-val ápol hasonló kapcsolatot.) Bár Kaspersky tételesen cáfolta a Bloomberg értesüléseit, innen már nem volt visszaút. Két évvel később először az amerikai hadseregnél, majd nem sokkal utána elnöki rendelettel az összes kormányzati szervnél megtiltották a Kaspersky-termékek használatát.

Aztán sorban jöttek más kormányok, először a britek, aztán a hollandok, sőt tavaly augusztusban még Magyarországon is kijött egy kormányrendelet, amely megtiltotta költségvetési szerveknek és állami cégeknek a Kaspersky-termékek használatát.

A biztonsági cég be is jelentette: Amerikában stratégiát vált, bezárta a washingtoni irodát, és kizárólag piaci cégekből próbálta pótolni a kieső kormányzati megrendeléseket, ami nyilván nem volt egyszerű, mert a piaci cégek is ódzkodtak a vállalat termékeitől, a Barclays például a brit tiltás után döntött úgy, hogy megszabadul a Kasperskytől.

Az ügy hátterével kapcsolatban Frész Ferenc kibevérdelmi szakember (CyberServices) lapunkban megjelent írásában úgy fogalmazott, a vírusirtó szoftverek, internetvédelmi rendszerek kettős célú felhasználása mindig is célja volt a világ titkosszolgálatainak, hírszerző szervezeteinek, és naivság lenne elhinni, hogy ezek a termékek csak az olyan információt töltik fel a távoli elemzőközpontokba, amit a felhasználó megenged.

Nagyobb volt a füstje, mint a lángja?

A Kaspersky keményen dolgozott, hogy visszaszerezze a piac bizalmát. 2018-ban infrastruktúrájuk egy részét, például amelyben felhasználói adatokat tárolnak, Svájcba költöztették, a közelmúltban pedig Madridban nyitottak átláthatósági központot.

De kapott máshonnan is támogatást. Bár az amerikai kormányzat forszírozta, sem a német informatikai biztonságért felelős hivatal, a BSI (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik), sem az Interpol nem talált olyan okot, amiért meg kellett volna szakítania kapcsolatát a Kasperskyvel. Az Interpol például pont a botrány kellős közepén hosszabbította meg együttműködését a vállalattal.

Azt, hogy most a nagy felhők elvonultak az orosz cég fölül, az is jelzi, hogy a korábbi megállapodásokkal ellentétben most hosszú távra szerződött egymással Eugene Kaspersky és Tim Morris, az Interpol igazgatója (a nyitó képen balra). A megállapodás értelmében a Kaspersky emberi erőforrást, képzést, valamint a legújabb kiberbűnözői tevékenységekkel kapcsolatos fenyegetéselemzési adatokat ad a nemzetközi szervezetnek. A Kaspersky tájékoztatást ad a kiberfenyegetéssel kapcsolatos kutatásairól, és az Interpol rendelkezésére bocsátja a szükséges eszközöket a digitális kriminalisztikai tevékenység teljes körű támogatásához és a kibertámadások megelőzéséhez.

Biztonság

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.