Infrastruktúrája egy részét Svájcba költözteti a tavaly meghirdetett átláthatósági program keretében.

Zürichben hoz létre adatközpontot az európai, észak-amerikai, szingapúri, ausztráliai, japán és dél-koreai felhasználóinak a Kaspersky Lab, írják a vállalat blogján. A lépés része a tavaly bejelentett átláthatósági kezdeményezésnek, amellyel Kasperskyék a vállalatot ért vádakra reagáltak.

Megy a fejlesztés egy része is

A költözés egy összetett program része. A blogbejegyés közelebbről nem pontosítja, hogy mi költözik az infrastruktúrából, de úgy fogalmaz, hogy annak jó részét átviszik Zürichbe. Ami biztos, hogy a fent felsorolt országok felhasználónak a Kaspersky Security Networkben tárolt adatait – ezeket az információkat a felhasználók önként osztják meg a céggel segítendő a termékfejlesztést – ott fogják tárolni. Az adatközpont 2019 végéig áll fel.

Emellett átviszik a szoftverfejlesztés egy részét is. Ez utóbbi már jóval korábban, megvalósulhat: a vállalat azt tervezi, hogy legkésőbb ez év végétől a svájci részleg végzi a szoftverek (és frissítések) végső összerakását, és azok a szignatúra-adatbázisokkal együtt ott kapják meg – egy független svájci harmadik fél közreműködésével – a terjesztés előtt a digitális aláírásukat.

A program részeként Zürichben kialakítanak egy átláthatósági központot is, ahol biztonságos körülmények között hozzáférést biztosítanak független szakértőknek a fejlesztési dokumentációhoz, minden nyilvánosan kiadott termék forráskódjához (a régebbi verziókéhoz is), a fenyegetés-felderítés szabályadatbázisához, a felhasználói adatokat tároló felhőszolgáltatás forráskódjához, valamint a termékfejlesztéshez használt szoftverekhez (build script), adatbázisokhoz és felhőszolgáltatásokhoz.

A zürichi központ megbízhatóságát egy külső auditor fogja ellenőrizni. Az auditálást végző szervezet még a Kaspersky-alkalmazottak hozzáféréseit is ellenőrizheti. Ennek a szervezetnek lesz a feladata az is, hogy megszervezze a forráskódok felülvizsgálatát. 2020-ig további két központ is feláll majd, egy Észak-Amerikában, egy pedig Ázsiában.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


További elemként a Kaspersky márciustól emelte hibavadász-programjának (bug bounty) díjazását. Most már 100 ezer dollár a legmagasabb jutalom minden olyan hiba feltárásáért és dokumentálásáért, amely távoli kódfuttatást tesz lehetővé, illetve olyan malware-eket lehet kihasználásával a rendszerbe juttatni, melyek nem igényelnek felhasználói beavatkozást, és egy esetleges újraindítás esetén is működőképesek maradnak.

A blogbejegyzés szerint Svájcot egyrészt a semlegessége, másrészt szigorú adatvédelmi szabályozása miatt választották. (Ez utóbbi miatt költözött néhány éve a titkosított kommunikációs megoldásokat fejlesztő Silent Circle is az országba.)

Nagyon rájár a rúd a Kasperskyre

Bár a Kaspersky Lab folyamatosan hangsúlyozza függetlenségét, évek óta tartja magát az a nézet, hogy a vállalat túl szoros kapcsolatot ápol az orosz titkosszolgálatokkal, melyek titkos adatgyűjtésre, lényegében kémkedésre is használják a vállalat szoftvereit. Ezeket a híreket Eugene Kaspersky (vagy Jevgenyij Kaszperkij) kategorikusan tagadta.

Ennek ellenére egyre több országban tiltják ki az állami szervezetek rendszereiből a Kaspersky-termékeket. Legutóbb Hollandia lépett: amellett, hogy a kormányzati szervek nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva leállítják a használatát, Ferdinand Grapperhaus holland igazságügy-miniszter ugyanerre buzdította az ország vállalatait is.

Az amerikai kormányzat már tavaly ősszel így döntött: több részleges korlátozás után szeptemberben Donald Trump elnök az összes amerikai a szövetségi intézményből kitiltotta a Kaspersky-termékeket. A britek decemberben – egyelőre ajánlás szintjén – szintén ebbe az irányba mozdultak el.

Az oroszok egyelőre próbálkoznak. Amerikában új stratégiát hirdettek, hogy piaci cégek megnyerésével ellensúlyozzák a kormányzati ügyfelek kiesését. Közben azonban mindig kiesik egy újabb csontváz valamelyik szekrényből. Tavaly novemberben például az orosz cég kénytelen volt elismerni, hogy a Kaspersky Security Network funkción (ez továbbítja a felhasználó rendszeréből az információkat a Kaspersky Labnek) keresztül kémkedésre használták a védelmi szoftvereit.

Azaz minden erőfeszítés ellenére a vállalat helyzete egyre inkább ilyen:

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.