Nagyot nőttek a felhőinfrastruktúra-szállítók a tavalyi harmadik negyedévben az IDC összesítése szerint. Az amerikai piackutató 25,5 százalékos növekedést mért ezen a piacon, amit elsősorban a a szerverek, a tárolók és az Ethernet kapcsoló iránti kereslet hajtott. Globálisan a gyártók 11,3 milliárd dolláros bevételt könyvelhettek el.
Az infrastruktúra szánt pénzek harmadából publikus felhő épül
A legnagyobb mértékben, 32,3 százalékkal a nyilvános felhőre költött összegek nőttek éves összevetésben. A harmadik negyedévben ebből 7,7 milliárd dollár bevételük keletkezett a szállítóknak. Ez már más szempontból is jelentős összeg: a teljes infrastruktúraköltés közel harmadát (több mint 30 százalék) teszi ki. Tavaly még csak alig több mint negyedét adta (26 százalék).
A magánfelhős beruházások szerényebb mértékben 13,1 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, összértékben elérték a 3,6 milliárd dollárt. Az elemzők szerint a világ teljes felhőalapú IT-infrastruktúra piaca 2017-ben megduplázza 2013-as méretét.
Ezzel párhuzamosan folyamatosan gyengül a hagyományos IT-infrastruktúra iránti kereslet. Bár még nagyobb a felhősnél, hiszen a szállítóknak még mindig több mint 14 millió dollárt hozott – a globális infrastruktúraköltések 56 százalékát –, növekedése jóval lassúbb, mint a felhős infrastruktúráé: a harmadik negyedévben alig érte el a 8 százalékot.
Ugyanakkor egyes nagy szállítók trendfordulót várnak. Néhány hónapja Michael Dell, a Dell Technologies alapító vezérigazgatója a cég globális partnerrendezvényén a publikus felhő kapcsán egyenesen arról beszélt, hogy a vállalat egyre több ügyfele tér vissza saját eszközök vásárlásához, miután rájött, hogy a nagy felhőszolgáltatókkal való együttműködés bonyolultabb és költségesebb annál, mint ahogy korábban gondolta.
Nagy szükség van tárolókra
Ha szűken a felhőt nézzük, a nyilvános felhőinfrastruktúra hozza a szállítóknak az igazán nagy bevételt. A tavalyi harmadik negyedévben ez adta a piac 68 százalékát. Az összes eszköz közül a tárolókra volt a legnagyobb a kereslet: 45 százalékot bővült éves összevetésben. Más szempontból is kiemelkedően szerepeltek a tárolók: a nyilvános felhőinfrastruktúra fejlesztésére költött 7,7 milliárd dollár 42 százalékát tárolóbeszerzésre fordították a felhőszolgáltatók. Szerverekre közel 25 százalékkal, switchekre 23 százalékkal költöttek többet a szolgáltatók, mint egy éve. A privát felhőben is leginkább storage-okra volt igény, a szegmens egy év alatt 16,1 százalékkal nőtt.
A szolgáltatók nem véletlenül vásároltak lelkesen. A nagy solgáltatók (Amazon, Google, Micrisift stb.) mellett a kisebb cégek is jó tudtak növekedni mind a nyilvános, mind a magánfelhős piacon.
A szállítók rangsorát (lásd a fenti táblázatot) a harmadik negyedévben a Dell vezeti 13,8 százalékkal. A HPE piaci részesedése több mint 2 százalékpontot csökkent éves összevetésben, így a második lett. Hasonló arányú mínusszal zárta a negyedévet a Cisco is, amely a 8,5 százalékos mutatójával a piac harmadik legnagyobb szereplője. Magához és korábbi pozícióihoz képest nagyon jól teljesített a piac 3,7 százalékát birtokló Huawei, amely egy év alatt közel 40 százalékkal növelte, felhőalapú eszközökből származó bevételeit.
Ebben régiónk a második
A leggyorsabban növekvő régió Ázsia és a Csened-óceán térsége. Ahol összességében több mint 50 százalékkal nőtt a szállítók bevétele. Hasonlóan jó szerepelt Közép-Kelet-Európa 35,3 százalékos bővüléssel – utóbbi nagyjából 1 milliárd dolláros költést jelent. Nyugat-Európa piaca 25 százalékkal nőtt, ami annak fényében kifejezetten jó eredmény, hogy a kontinens nagy gazdaságai, beleértve a Magyarországgal is szoros gazdasági kapcsolatban álló Németországot nagyon óvatosan haladnak előre a publikus felhőszolgáltatások használatában. Az USA, aholo talán a legfejlettebb a felhős piac, 19 százalékkal nőtt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak