Idén már meghaladják az egymilliárd dollárt a közép-kelet-európai régió országaiban a public cloud költések, a növekedés pedig a következő évekre is stabilan 20 százalék felett marad.

A közvélekedéssel szemben szűkebb régiónkban igen nagy népszerűségnek örvend a felhőszolgáltatások nyilvános változata. A térség országaiban idén mintegy 1,15 milliárd dollárnak megfelelő összeget fordítanak a technológiához kapcsolódó beruházásokra és szolgáltatásokra, ami az egy évvel korábbihoz képest 24,6 százalékos fejlődést jelent, az IDC piackutató szerint.

Hétszer annyit költünk felhőre, mint az összes IT-beruházás

Az ebben a szegmensben érdekelt cégeknek további jó hír, hogy a 20 százalék feletti dinamika az évtized végéig megmarad, a 2015-2020.évekre készített elemzés alapján az éves növekedési ütem 22 százalék körül várható. A mértéke nagyjából hétszer akkora, mint az összes IT-költés bővülése, így három év múlva a public cloud már egy közel 2 milliárd dolláros üzletté fejlődik.
A régióban tapasztalható növekedés mintegy fél százalékkal haladja meg a világpiaci ütemet. Ez azt mutatja, hogy a térség nyilvános felhőpiaca még mindig relatíve fejletlenebb, mint az USA-ban, vagy Nyugat-Európában, vagyis ez az időszak még a felzárkózásé.  

Főként szoftvereket használunk cloudos változatban

Ami az egyes szegmenseket illeti, a régióban (is) messze a legnépszerűbb a szoftverek felhő alapú használata, vagyis a software as a service (SaaS). Ennek a részesedése az idénre várható teljes publikus költésben eléri a 67,5 százalékot, ami várhatóan az évtized végéig kitart. Miközben azonban az SaaS-sel kapcsolatos költés a következő években évi 21,73 százalékkal bővül, az infrastructure as a service (IaaS) illetve a platform as a service (PaaS) ennél még valamivel nagyobb ütemben 22,5 és 22,3 százalékkal növekszik. Az informatikai infrastruktúrát szolgáltatásként használva a hatékonyság növelése mellett csökkenthetők a költségek, és a pay as you go üzleti modellel olyan területeken is meg tudnak jelenni, ahol a hagyományos IT-infrastruktúra használatával nem lennének életképesek.

Az SaaS-re fordított kiadásokat vegyesen alkotják az alkalmazások és a rendszerszoftverek(SIS), azon belül azonban egyértelmű az apllikációk dominanciája, a legnépszerűbbek a nagyvállalati erőforrás menedzsment (ERM), és az ügyfélkiszolgáló (CRM) rendszerek, valamint a kollaborációs appok.

A professzionális szolgáltatók, a kiskereskedelem és a feldolgozóipar költ a legtöbbet felhőszolgáltatásokra a régióban, ennek a három ágazatnak az összesített felhőkiadásai a 202-ra várható teljes költés 31,8 százalékát teszik ki.

Az okos városok is jót tesznek a nyilvános felhő piacnak

A feldolgozóipar mellett a térség országainak helyi önkormányzatai is átlagon felüli mértékben állnak át a felhőre, emögött az elemzők az okos város kezdeményezések nyomán képződő keresletre utalnak. Ami a cégek méretét illeti, az ezer főnél többet foglalkoztató nagy-, illetve az 500-999 közötti létszámmal működő középvállalatok nyomulnak a legnagyobb mértékben a felhőpiacon. Az előbbi kategória 28,7, az utóbbi 26,4 százalékkal többet fordít cloud beruházásra.

Az országok szintjén az IDC által ebbe a kategóriába sorolt Oroszország a régió éllovasa a nyilvános felhő piacon, igaz részesedése a következő években mérséklődik. Míg 2015-ben a részesedése egymagában meghaladta a 38 százalékot, 2020-ban ezt már csak 35 százalékra valószínűsítik az elemzők.

A nyilvános felhőre 2017-ben a legtöbbet költő triumvirátus további két tagja Lengyelország és Csehország lehet, 16,1, illetve 12,4 százalékkal. A leggyorsabban növekvő országok kategóriájában viszont Romániával együtt Magyarországot is említik, nálunk a bővülés mértéke 27,5, a keleti szomszédban 25,7 százalék.

Itthon a felhő még nem domináns része az IT-piacnak

A felhő piac magyarországi vonatkozásával kapcsolatban legutóbb azt írtuk, hogy a cloud költések összértéke 2016-ban, beleértve a privát felhőt is, elérheti a 47 millió dollárt, de az akkori várakozások szerint négy-öt éven belül meghaladja az évi 300 millió dollárt is.
Nálunk is, hasonlóan a régió más országaihoz, a nyilvános felhő a legnépszerűbb, részesedése meghaladja a 70 százalékot. Ha hozzávesszük az ugyancsak a publikus kategóriába sorolt, fokozottabb biztonságú virtuális privátfelhő szolgáltatásokat (ez az IDC terminológiája szerint ugyancsak publikus szolgáltatásnak számít), akkor a nyilvános felhő már 84 százalékát fedi le a teljes magyarországi felhőpiacnak, és a valódi privát cloud megoldások pedig alig 16 százalékot képviselnek.     

Az itthoni felhasználók óvatosak, felhő alapon a kevésbé kritikus üzleti alkalmazásokat használják. A 2016-os adatok szerint a felhőszolgáltatások részesedése még kevesebb mint az 5 százalékát adta a teljes IT-szolgáltatási piacnak. A legnépszerűbb cloud alkalmazások nálunk is a kollaborációs, valamint az ügyfélkiszolgáló és a tartalomkezeléssel kapcsolatos megoldások. A következő években viszont már felhőben is megjelenhetnek a hagyományos integrált vállalatirányítási alkalmazások, mindenekelőtt a HR- és a porfoliómenedzsment.

A következő években a vállalatok digitalizációs átállási projektjei lehetnek a meghatározó ösztönzői a felhősödésnek, az átállás egyik kritikus eleme ugyanis épp a céges működés cloudba költöztetése lesz.  

Ami még jellemző, hogy a nyilvános üzemeltetési jellegű felhőszolgáltatásokat nálunk is a legnagyobb arányban, mintegy a negyedében a professzionális üzleti szolgáltatók alkalmazzák, őket a kiskereskedelmi szektor követi nagyjából 14 százalékkal, továbbá a média ágazat hozzávetőlegesen 13 százalékkal.


 

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.