A következő években felgyorsul a felhőszolgáltatások térnyerése a kelet-közép-európai térségben, így Magyarországon is – állítja az IDC piackutató régiós és magyar piacra vonatkozó előrejelzése. A bővülés dinamikus lesz, a következő időszakban évente átlagosan 46,1 százalékos növekedést jósol a piackutató. A hazai piac értéke tavaly közel 47 millió dollár volt, de négy-öt éven belül meghaladja az évi 300 millió dollárt. Az elemzők az idei évre Magyarországon 50 százalékot meghaladó növekedést várnak.
A teljes IT-szolgáltatási piac kevesebb mint 5 százaléka kötődik a felhőhöz
Nálunk, hasonlóan a régió más országaihoz, a nyilvános felhő a legnépszerűbb, részesedése eléri a 71 százalékot – tudtuk meg Balicza Gábortól, az IDC Hungary Kft. vezető elemzőjétől. Ha hozzávesszük az ugyancsak a publikus kategóriába sorolt, fokozottabb biztonságú virtuális privátfelhő szolgáltatásokat (ez az IDC terminológiája szerint ugyancsak publikus szolgátatásnak számít), akkor a nyilvános felhő már 84 százalékát fedi le a teljes magyarországi felhőpiacnak, és a valódi privát cloudmegoldások alig 16 százalékot képviselnek.
A hazai felhasználók egyelőre óvatosak, és ez igaz mind a nagyvállalatokra, mind a kisebb vállalkozásokra. Mindkét kör jellemzően a kevésbé kritikus üzleti alkalmazásokat használja felhős alapokon. Ezt támasztják alá azok a felmérések is, amelyek szerint a felhőszolgáltatások részesedése ma még kevesebb mint az 5 százalékát adja a teljes IT-szolgáltatási piacnak. A legnépszerűbb cloudalkalmazások az IDC szerint a kommunikációs és kollaborációs, valamint az ügyfélkiszolgáló és a tartalomkezeléssel kapcsolatos megoldásokat. A következő években viszont már felhőben is megjelenhetnek a hagyományos integrált vállalatirányítási alkalmazások, mindenekelőtt a HR- és a porfoliómenedzsment.
Ennek megfelelően a magyarországi cégek ma még főként az üzemeltetés jellegű felhőszolgáltatásokat veszik igénybe, legyen szó nyilvános vagy magánfelhős modellekről. Az ebből származó bevételek értéke 2014-ben 36,78 millió dollárnak megfelelő összeget ért el. A következő években viszont egyre többen igényelhetik a professzionális szolgáltatásokat is, például a felhőhöz kapcsolódó tanácsadást.
Domináns a SaaS, de jön fel az IaaS és a PaaS
Ami az egyes felhőszolgáltatásokat illeti, jelenleg a legnépszerűbb a szoftver mint szolgáltatás (SaaS – Software as a Service), ez képviselte 2014-ben a piac 72 százalékát, a második helyen 17,8 százalékkal az infrastruktúraszolgáltatás (IaaS – Infrastructure as a Service) állt, a platformszolgáltatások (PaaS – Platform as a Service) részaránya pedig 10,2 százalék volt.
Az SaaS dominanciája az elemzők szerint azzal magyarázható, hogy a Magyarországon a felhőtechnológia még mindig viszonylag korai szakaszában van. A felhasználók zöme egyelőre még ismerkedik a cloudmodellek lehetőségeivel.
Az SaaS a egyébként a kelet-közép-európai régióban is a topon áll, de a magyarországinál némileg kisebb, 69 százalékos a részaránya. A régiós kitekintés szerint a következő években főként az IaaS és a PaaS látványos felfutására lehet számítani, az elemzők ennek a piaci szegmensnek egyenesen a megháromszorozódását vizionálják, de még az SaaS is stabil kétszeres bővülés előtt áll.
A legnagyobb felhasználók
Visszatérve a hazai piacra: a nyilvános üzemeltetési jellegű felhőszolgáltatásokat a legnagyobb arányban, közel 24 százalékban a professzionális üzleti szolgáltatók alkalmazzák, őket a kiskereskedelmi szektor követi nagyjából 14 százalékkal, illetve a média ágazat hozzávetőlegesen 13 százalékkal. A pénzügyi szektor részesedése egyelőre szintén szerény, épp hogy meghaladja a 12 százalékot.
A magánfelhő megoldások iránt leginkább az ipar és az állam érdeklődik. E két szektor észesedése a piacból egyaránt meghaladja a 21 százalékot. Itt már némileg erőteljesebb a pénzintézetek jelenléte, részesedésük megközelíti a 15 százalékot.
Ami a felhőmegoldások szállítóit illeti, bár mind a régiós, mind a magyar piacon a multinacionális vállalatok dominálnak, jut hely a hazai cégeknek is. Nálunk az IDC a legnagyobb szállítók közé 2014-ben a Microsoftot, az IBM-et és a Salesforce.com-ot sorolta, de az ötösfogatba két hazai cég, a Magyar Telekom és az NK Services is belefért.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak