Az idén több mint 50 százalékkal bővül Magyarországon a cloudpiac. A legnépszerűbbek SaaS szolgáltatások – mondja az IDC.

A következő években felgyorsul a felhőszolgáltatások térnyerése a kelet-közép-európai térségben, így Magyarországon is – állítja az IDC piackutató régiós és magyar piacra vonatkozó előrejelzése. A bővülés dinamikus lesz, a következő időszakban évente átlagosan 46,1 százalékos növekedést jósol a piackutató. A hazai piac értéke tavaly közel 47 millió dollár volt, de négy-öt éven belül meghaladja az évi 300 millió dollárt. Az elemzők az idei évre Magyarországon 50 százalékot meghaladó növekedést várnak.

A teljes IT-szolgáltatási piac kevesebb mint 5 százaléka kötődik a felhőhöz

Nálunk, hasonlóan a régió más országaihoz, a nyilvános felhő a legnépszerűbb, részesedése eléri a 71 százalékot – tudtuk meg Balicza Gábortól, az IDC Hungary Kft. vezető elemzőjétől. Ha hozzávesszük az ugyancsak a publikus kategóriába sorolt, fokozottabb biztonságú virtuális privátfelhő szolgáltatásokat (ez az IDC terminológiája szerint ugyancsak publikus szolgátatásnak számít), akkor a nyilvános felhő már 84 százalékát fedi le a teljes magyarországi felhőpiacnak, és a valódi privát cloudmegoldások alig 16 százalékot képviselnek.     

A hazai felhasználók egyelőre óvatosak, és ez igaz mind a nagyvállalatokra, mind a kisebb vállalkozásokra. Mindkét kör jellemzően a kevésbé kritikus üzleti alkalmazásokat használja felhős alapokon. Ezt támasztják alá azok a felmérések is, amelyek szerint a felhőszolgáltatások részesedése ma még kevesebb mint az 5 százalékát adja a teljes IT-szolgáltatási piacnak. A legnépszerűbb cloudalkalmazások az IDC szerint a kommunikációs és kollaborációs, valamint az ügyfélkiszolgáló és a tartalomkezeléssel kapcsolatos megoldásokat. A következő években viszont már felhőben is megjelenhetnek a hagyományos integrált vállalatirányítási alkalmazások, mindenekelőtt a HR- és a porfoliómenedzsment.

Ennek megfelelően a magyarországi cégek ma még főként az üzemeltetés jellegű felhőszolgáltatásokat veszik igénybe, legyen szó nyilvános vagy magánfelhős modellekről. Az ebből  származó bevételek értéke 2014-ben 36,78 millió dollárnak megfelelő összeget ért el. A következő években viszont egyre többen igényelhetik a professzionális szolgáltatásokat is, például a felhőhöz kapcsolódó tanácsadást.   

Domináns a SaaS, de jön fel az IaaS és a PaaS

Ami az egyes felhőszolgáltatásokat illeti, jelenleg a legnépszerűbb a szoftver mint szolgáltatás (SaaS – Software as a Service), ez képviselte 2014-ben a piac 72 százalékát, a második helyen 17,8 százalékkal az infrastruktúraszolgáltatás (IaaS – Infrastructure as a Service) állt, a platformszolgáltatások (PaaS – Platform as a Service) részaránya pedig 10,2 százalék volt.

Az SaaS dominanciája az elemzők szerint azzal magyarázható, hogy a Magyarországon a felhőtechnológia még mindig viszonylag korai szakaszában van. A felhasználók zöme egyelőre még ismerkedik a cloudmodellek lehetőségeivel.

Magyar cloudpiac 2014-ben | Create infographics

Az SaaS a egyébként a kelet-közép-európai régióban is a topon áll, de a magyarországinál némileg kisebb, 69 százalékos a részaránya. A régiós kitekintés szerint a következő években főként az IaaS és a PaaS látványos felfutására lehet számítani, az elemzők ennek a piaci szegmensnek egyenesen a megháromszorozódását vizionálják, de még az SaaS is stabil kétszeres bővülés előtt áll.

A legnagyobb felhasználók

Visszatérve a hazai piacra: a nyilvános üzemeltetési jellegű felhőszolgáltatásokat a legnagyobb arányban, közel 24 százalékban a professzionális üzleti szolgáltatók alkalmazzák, őket a kiskereskedelmi szektor követi nagyjából 14 százalékkal, illetve a média ágazat hozzávetőlegesen 13 százalékkal. A pénzügyi szektor részesedése egyelőre szintén szerény, épp hogy meghaladja a 12 százalékot.

A magánfelhő megoldások iránt leginkább az ipar és az állam érdeklődik. E két szektor észesedése a piacból egyaránt meghaladja a 21 százalékot. Itt már némileg erőteljesebb a pénzintézetek jelenléte, részesedésük megközelíti a 15 százalékot.

Ami a felhőmegoldások szállítóit illeti, bár mind a régiós, mind a magyar piacon a multinacionális vállalatok dominálnak, jut hely a hazai cégeknek is. Nálunk az IDC a legnagyobb szállítók közé 2014-ben a Microsoftot, az IBM-et és a Salesforce.com-ot sorolta, de az ötösfogatba két hazai cég, a Magyar Telekom és az NK Services is belefért.

Cloud & big data

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.