Alig néhány éve még elképzelhetetlennek tűnt, ami mára valósággá vált: az AMD nagyobb üzletet csinál az adatközponti CPU-iból, mint az Intel.

Érdekes összehasonlítást közölt nemrégiben a félvezetőkre és mesterséges intelligenciára fókuszáló SemiAnalysis. A független kutatócég arra jutott, hogy az elmúlt negyedév történelmi fordulatot hozott az Intel és az AMD versenyében, legalábbis ami az adatközpontoknak szállított CPU-k forgalmát illeti.

Az AMD adatközpontokért felelős divíziója az idei harmadik negyedévben több mint 3,5 milliárd dollárnyit bevételt termelt, miközben az egyre nagyobb gondban lévő, régi dicsőségétől nagyon messze került Intel DCAI (adatközpont és mesterséges intelligencia) csoportjánál csak 3,3 milliárdot sikerült összehozni.
 

Az AMD és az Intel adatközponti-, illetve az Nvidia hálózati bevételeinek alakulása (forrás: SemiAnalysis)


Ahogy a fenti görbéken is jól látszik, alig 2-3 évvel ezelőtt még 5-6 milliárd dolláros negyedéves bevételt termelt az Intelnek az adatközponti részlege, az AMD pedig a kanyarban sem volt. Utóbbi EPYC processzorai azonban annyira kedvező fogadtatásra találtak az ügyfeleknél, hogy az Intel kénytelen volt belemenni egy árversenybe, amiből a jelek szerint nem ő jött ki jól. Igaz ugyan, hogy darabra a legtöbb szerverben még mindig Intel Xeon CPU ketyeg, a legdrágább rendszerek ma már jobbára az AMD megoldásával működnek.

A nevető harmadik

A kutatócég grafikonján szerepel egy furcsa hamradik tétel is: az Nvidia hálózati eszközökből származó bevétele. Ez csak azért került fel az összehasonlításra, hogy egyértelmű legyen, mennyire más dimenzióban focizik a mesterséges intelligencia körül támadt lelkesedést maximálisan kihasználó, megfelelő területen, kiváló ütemben fejlesztő Nvidia.

Az immár a világ egyik legértékesebb cégeként számon tartott csipgyártó kulcsfigurájává vált az adatközponti fejlesztéseknek, mivel az MI-hez köthető feladatok hatékony elvégzéséhez elengedhetetlenek grafikus feldolgozó egységei és hálózati csipjei. A cég a legutóbbi negyedévében több mint 22,6 milliárd dollárnyi értékben szállított adatközponti feladatokra kihegyezett GPU-kat.

Nem véletlen, hogy 25 év szereplés után épp az Nvidiára cserélik le az Intelt a Dow Jones tőzsdeindexben.

Piaci hírek

Frászt kapnak a Szilícium-völgyben az új amerikai bevándorlási politikától

A kilátásba helyezett intézkedések a technológiai területen is érinthetik a legális bevándorlókat, miközben a munkaerőhiány már azok nélkül is problémát jelent az ágazatban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.