Az amerikai rendőrök már milliónyi alkalommal fordulhattak ahhoz a több tízmilliárd közösségi médiás fotót tartalmazó adatbázishoz, amelyet az üzemeltető Clearview AI a jogvédők szerint totál szabálytalanul épített fel.

Nagyjából 30 milliárd darab, a Facebookról és más közösségimédia-alkalmazásokból a felhasználók engedélye nélkül begyűjtött fotó is a részét képezi annak az ellentmondásos arcfelismerő adatbázisnak, amelyet az Egyesült Államokban már országszerte használnak a rendőri szervek. A Business Insider riportja szerint az adatbázis létesítését annak felépítője, a Clearview AI is elismerte annak kapcsán, hogy állítólag képes azonosítani a Capitolium elleni, 2021. január 6-i támadás során fellépőket, de a társaság szerint az általa fejlesztett megoldás hozzájárulhat a bántalmazott vagy kizsákmányolt gyerekekvédelméhez vagy a bűncselekményekkel ártatlanul megvádolt személyek felmentéséhez is.

A kritikusok azonban rámutatnak, hogy az arcfelismeréssel végzett hibás azonosítások eddig inkább jogtalan letartóztatásokhoz vezettek, bár a Clearview AI vezérigazgatója a BBC-nek adott nyilatkozatában elvetette ezt a lehetőséget. Tény, hogy a közösségi felületekről hozzájárulás nélkül leporszívózott fényképek tették lehetővé a cég hatalmas adatbázisának gyors bővítését, amelyben a vállalat 2017-es alapítása óta csaknem milliónyi keresést végezhetett a rendőrség. A BI cikke kitér rá, hogy a bűnüldözés és a Clearview AI közötti kapcsolat még mindig eléggé homályos, és a számokat nehéz bárhogy megerősíteni, mint ahogy a cég képviselői sem válaszoltak a lap kérdéseire.

A technológiát régóta érik különféle bírálatok, és nem is teljesen eredménytelenül. A Facebook (utóbb Meta) a maga részéről már 2020-ban jogi lépéseket lengetett be a Clearview AI-jal szemben, és állítólag jelentős befektetéseket hajtott végre jogosulatlan webes adatgyűjtés (scraping) akadályozására. Ez azonban nem sokat számít annak ismeretében, hogy a Clearview AI-nál a begyűjtött fotókról biometrikus (arc)lenyomatokat készítenek, és az adatbázisban kereszthivatkozásokat hoznak létre. Az egyes felhasználókat így praktikusan örökre hozzárendelik a profilohoz és más azonosítási adatokhoz, nekik pedig ott sincsenek érdemi eszközeik az adatbázisból való kikerülésre, ahol erre létezik egyáltalán szabályozás.

Lényegében semmi sem akadályozza őket

A BI Illinois államot hozza fel elrettentő példának, ahol a lakosok leiratkozhatnak ugyan, de ezt egy másik fotó beküldésével kell megtenniük, amelynek alapján a Clearview AI állítása szerint az eltávolítandó képeket azonosítja. Ahogy annak idején írtuk, az American Civil Liberties Union (ACLU) non-profit jogvédő szervezet 2020-ban már beperelte a céget az ottani törvények megsértése miatt. Végül peren kívüli megállapodásban a Clearview AI vállalta, hogy elzárja adatbázisát a legtöbb amerikai magáncég elől és egy ideig nem oszthatja meg állami vagy helyi önkormányzati szervezetekkel sem, miközben lehetővé teszi ahelyieknek, hogy töröltessék magukat a rendszerből – elvileg ennek az eredménye a fenti eljárás is.

Más államokban azonban még ilyesmire sincs mód, és a társaság továbbra is partnerségre léphet a bűnüldöző szervekkel. A lapnak nyilatkozó jogvédők ugyanakkor nyilvánvalónak tartják, hogy a Clearview AI emberi jogokat sért, és a rendőrségnek sem kellene használni a vállalat technológiáját. Ez azonban nem akadály, amíg a dolog nincs explicit módon tiltva, sőt csak "a Clearview dicsekvése" jelent betekintést abba is, hogy valójában milyen széles körben terjedt el az arcfelismerés alkalmazása. A CNN vagy a BBC korábbi jelentései szerint a cég már tavaly is több mint 3100 amerikai kormányügynökségre hivatkozott ügyfelei között, akik "mindenféle bűncselekménnyel kapcsolatban" használják az eszközeit.

A jogvédők most arra próbálják meg felhívni a figyelmet, hogy akiknek "nincs titkolnivalójuk", azok is végiggondolják, hogy ezzel funkcionálisan egy "örökre szóló rendőrségi line-up" részei lesznek. Márpedig a legális dolgok is két pillanat alatt válhatnak illegálissá (gondoljunk az abortusz szabályozásának változására), és az sem mindegy, hogy az adatbázisba úgy is bekerülhet valaki, ha személyesen és az adott platformokon keresztül is védekezik a scraping ellen. Meg lehet mondjuk akadályozni, hogy a Google feltérképezzen egy Facebook-fiókot, sőt egyáltalán nem muszáj képeket tölteni az internetre, de a Clearview AI technológiájának éppen az a lényege, hogy bármilyen felvételen felismerje az adott felhasználókat.

Biztonság

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.