Új csevegőrobottal jelentkezett a Facebook. A cég azt állítja, hogy a nyílt forráskódú Blender már képes empatikusan reagálni, amikor interakcióba lép az emberekkel – bár azt a cég is elismeri, hogy messze még a tökéletes. Az empatikusságnak azonban egyesek szerint nem csak előnyei vannak. Egy azonban biztos: ez az irány gyökeres átalakíthatja a csetbotok alkalmazását.
A Reddit-felhasználók lelkivilágát tükrözheti
A Blendert, melynek forráskódja, a felhasznált adatmodell, a részletes dokumentáció stb. már elérhető a GitHubon, szabadon felhasználható nyilvános beszélgetésekkel tanították. A csetbotnak a neve egyébként arra utal, hogy több kommunikációs (információcsere, érzelemközvetítés stb.) képességet egyesít. A tanításához használt neurális modell a Facebook állítása szerint jelenleg a legnagyobb (3,6-szor nagyobb, mint a második rendszer), 9,6 milliárd paraméter tartalmaz.
A modellbe mintegy 1,5 milliárd nyilvánosan elérhető beszélgetéspéldát töltöttek be – mint kiderült, ezeknek a beszélgetéseknek a zöme a Redditről származik. Az egyes képességekre külön-külön képezték a csetbotot, majd a tanítás után a Facebook által Blended Skill Talknak nevezett eljárással egyesítették a tanultakat. Ezzel az eljárással próbálták elérni, hogy a beszélgetésekben tükröződjön a csetbot "személyisége", tudása, valamint empátiája, illetve hogy a kommunikációban ezt a három réteget képes legyen zökkenőmentesen keverni.
A cél az volt, hogy egy stabil "személyiségű", érzelmi megnyilvánulásokra is reagálni képes beszélhetős robot szülessen. (A stabil személyiség azért fontos, hogy ne lehessen az öntanulós folyamat során például masszív rasszistát faragni a csetbotból.)
Hatékony, de kezdetleges – és veszélyes
A Facebook azzal demonstrálta a Blender képességeit, hogy összeeresztette a Google hasonló célú MI-alapú csetbotjával, a februárban bemutatott Meenával, amelynek adatmodellje 2,6 milliárd paramétert tartalmaz. A két csetbot minőségét egy kontrollcsoport segítségével is összevetették.
A kontrollcsoport kétharmada a Blendert találta emberibbnek, és háromnegyedük mondta azt, hogy inkább a Blenderrel folytatna hosszabb beszélgetést. A tesztelésen arra is rákérdeztek a kutatók, hogy mi alapján döntenének egyik vagy másik csetbot mellett. A résztvevők mintegy fele azzal indokolta a Blender melletti voksát, hogy azzal többféle szinten lehetett kommunikálni.
A BBC által megkérdezett MI-szakértő, Dave Coplin azzal együtt, hogy egyetértett a Blender képviselte kutatási iránnyal, rámutatott arra is, hogy a csetbot egyelőre fényévekre van attól, hogy megközelítse azt az árnyalatgazdagságot, amit már a legtöbb hároméves gyermek is elsajátít. Szerinte az sem problémamentes, hogy a Redditről származó szövegekben túl sok a fejlesztés szempontjából szemétnek tekinthető rész.
És van még egy komoly hátulütője is a természetes nyelvi feldolgozásra épülő csetbotok ez irányú fejlesztésének. Hihetőbben tudnak hazudni. Szakértők egyébként nem győzik hangsúlyozni: az ilyen csetbotok, ha át is mennek az ún. Turing-teszten, nem éreznek, jó esetben is csak a nyelv metakommunikációs rétegének bizonyos elemeit képesek azonosítani és összekapcsolni a szöveg jelentésével.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak