Egy ártatlan technológiai és szociológiai kísérletnek indult. Köszönhetően az internet népének a mesterséges intelligenciával felruházott "tinédzser" órákon belül Hitler-szimpatizáns és nőgyűlölő lett.
Hirdetés
 

A mesterségesintelligencia-kutatás ma már minden valamirevaló technológiai cégnél fontos területnek számít. A Microsoftnál úgy gondolták, jó lenne egy kis hírverést csapni, hogy állnak ők a témával. Az ötlet jó volt, a megvalósításnál azonban nem számoltak az internet kíméletlen népével.

Helló, Tay vagyok és rasszista!

A cég rengeteg kutatójat bevonta a projektbe, amihez külsősként improvizációs humoristák is csatlakoztak, hogy néhány ütős mondattal fegyverezzék fel Tayt. Tay egy tizenéves lány viselkedését utánzó, mesterséges intelligenciával felvértezett chatbotnak készült, amely a korábbi dialógusok és az internetes adatok felhasználásával képes értelmes(nek tűnő) online társalgásra.

Szerdán nagy felhajtás közepette élesedett is Tay Twitter fiókja, ám a kedélyes csevegésből hamarosan rémálom lett. A világháló gonoszabb fele ugyanis rögtön meglátta a lehetőséget a tanulásra képes algoritmusban. Alig néhány óra kellett csak hozzá, hogy Tay Hitlert éltető, rasszista, nő- és úgy általában mindent és mindenkit gyűlölő kommentekkel örvendeztesse meg az erre éhes trollokat.

Egy a sok törölt üzenet közül

 

Láthatóan a programban részt vevő szakemberek egyikének sem jutott eszébe, hogy bizonyos szűrőket építsenek be Tay eszköztárába. A PR-parádénak indult kísérletet végül kevesebb mint egy nap után le is állították. Pontosabban a hivatalos közlés szerint felfüggesztették, hogy finomhangolással javítsanak a teljesítményen.

Azért a troll az úr

Ha a Microsoft renoméjának növelésére nem is volt alkalmas ez a röpke kísérlet, arra mindenképpen rávilágított, hogy a gépi tanulásnak még mindig hatalmas korlátai vannak. Egyelőre úgy tűnik, hogy mi emberek még mindig győztesen jövünk ki az ilyen jellegű megmérettetésekből. És ez igaz akkor is, ha történetesen az emberek céljai néha kimerülnek a rosszindulatú rombolásban.

Cloud & big data

Külső appok és dolgozók is hullanak a Redditnél

A közösségi fórum igyekszik egyenesbe rakni magát a várható tőzsdére lépés előtt, de a folyamat messze nem fájdalommentes.
 
Hirdetés

Sokkolja a magyar cégeket, hogy ilyen támogatás is létezik

Mennyibe kerülhet, hogy a hoszting szolgáltató éjjel-nappal 60 másodpercen belül felvegye nekünk a telefont, és vezető rendszergazdái azonnal foglalkozzanak a problémánkkal? A vshosting~ szerint nem is biztos, hogy annyira sokba.

Valószínűleg soha. A piackutatók szerint a felhő mellett is dinamikusan növekszik a hosting iránti igény.

a melléklet támogatója a vshosting

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.