A Siren közel 90 ezer Twitter fiók hozzáférését szerezte meg és spammelte rajta keresztül a közösségi médiát.

A Siren nevű botnet fénykorában közel 90 ezer Twitter fiók felett rendelkezett, onnan küldte felnőtt tartalmú üzeneteit a meghackelt fiókokat használók ismerőseinek. Az üzenetben egy ártatlannak tűnő Google rövidlink (ami a goo.gl-lel kezdődött) vezette tovább a gyanútlan, felnőtt tartalomra vágyó internetezőket egy hamis randioldalra, webkamerás site-ra vagy más, pornográf tartalmat kínáló helyre.

Csábítás, az ősi trükk

Február óta követték nyomon a ZeroFOX biztonsági kutatói az összességében több százezer bot account tevékenységét a Twitteren. Megfigyelésük szerint zömmel felnőtt tartalmakat kínáló kéretlen reklámokkal spammelte tele a közösségi médiát, emiatt a ZeroFOX szakemberei a görög mitológiában szereplő szirének után nevezték el a botnetet.
 


Minden esetben egy lengén öltözött hölgy képét használtak avatarként, leírásnak pedig a pár (szex-)kereső Tinder alkalmazás profiljainak rosszabb bemutatkozásait idéző szövegeket helyeztek el (lásd fent). Rövid mondandójukat mindig két részből rakták össze, például „Újabb meztelen fotót tettem közzé.” melyet többnyire valami ilyesmi követett: „Kattints a linkre.” És, ahogy a tengeri nimfák éneke hatott Homérosz Odüsszeiájában, úgy a Siren a Twitteren aratta sikereit – a csábító képeknek és szövegnek bedőlve sokan kattintottak.

Összesen mintegy 8,5 millió tweet került ki a közösségi hálózatba, mely több mint 30 millió kattintást eredményezett, vagyis közel 4 klikkelést linkenként, árulta el Zack Allen, a ZeroFOX fenyegetéskezelési vezetője.

Orosz gyökerek

Az internet hajnala óta kénytelenek vagyunk foglalkozni a nem kívánt üzenetekkel, de a közösségi médiában való terjedése a közelmúltban vált egészen zavaróvá (az emberi butaság mértéktelenségét jelző álhírek – bővebben itt, itt és itt - elszaporodása mellett). A botnetes támadások korábban zömmel e-maileken keresztül, áldozatról áldozatra bontakoztak ki, de most már elsősorban a közösségi médiát célozzák. A Facebook 2 milliárdos felhasználói tábora ideális célponttá teszi a Facebookot, és a Twittert is előszeretettel támadják, lásd cikkünk tárgyát.
 


A közösségi médiát kiaknázó próbálkozásoknak ugyanis van egy vitathatatlan előnye az elektronikuslevél-alapú kísérletekkel szemben: ha sikerrel járnak, akkor nem csak a célpontot érik el a spammerek, hanem egyúttal azok közvetlen ismerőseit is. A kéretlen üzenet nem csupán a megtámadott számára jelenik meg, hanem kvázi kapcsolati hálójának minden egyes tagja belefuthat. És míg az e-mailalapú spamek Junk mappába küldése hosszú évek alatt rutinfeladattá finomodott, addig a közösségi térben még jórészt védtelenek vagyunk az elektronikus szeméttel szemben.

Ahhoz persze, hogy sikeres legyen egy ilyen támadás, a spammereknek be kell vetnie néhány trükköt. Például a már említett URL-rövidítést, amivel a Twitter és a Google – minden tapasztalattal szembe menően egyébként létező – antispam szűrője megkerülhető. Különösen jól teljesített a Siren ezen a téren, a ZeroFOX állítása szerint ugyan már számos, a közösségi tereket érintő támadást nyomon követtek, de olyan sikereset, mint amit a cikkünk tárgyául szolgáló botnet vitt véghez, még sosem tapasztaltak.

Allen vélekedése alapján a támadások Kelet-Európából érkeztek. Ezt a megállapítást elsősorban arra alapozta a kutató, hogy a botok alapértelmezett nyelve gyakran orosznak bizonyult. A fertőzésnek egyébként az vetett véget, hogy a ZeroFOX jelezte a Twitternek a Siren létét július 10-én, ezeknek az információknak a birtokában pedig a közösségi site üzemeltetője egyszerűen letiltotta a spammelő fiókokat. A Google biztonsági csapata pedig feketelistára tette az összes, spammelés közben használt URL-t.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.