Egyelőre a Nightly kiadásban és a bétás Firefoxban érhető el a kézzel bekapcsolható Site Isolation.

Elkészült a Firefox új biztonsági architektúrája. A Mozilla egyelőre a Nightly kiadásban és a böngésző béta kiadásában tette elérhetővé. Miután a böngésző egyéb területeken nem tudott kitörni marginális szerepéből, a fejlesztők a biztonságra és a sebességre helyezik a hangsúlyt.

Az újítás lényege, hogy a böngésző minden olyan folyamatot, amely nem egy weboldalhoz tartozik, külön folyamatként kezel, és azt izoláltan futtatja. Ez az architektúra a Meltdown és a Spectre típusú támadások ellen is hatékony védelmet nyújt, állítja a Mozilla. Az izolált futtatást úgy alakították ki, hogy egy folyamat ne tudja lenyúlni az erőforrásokat a többi elől. Ettől javulhat a böngésző sebessége is.

Ami van, jó, de nem az igazi

A Firefox jelenleg is külön kezel bizonyos folyamatokat. Indításkor azonban a böngésző elindít egy privilegizált szülő folyamatot, további nyolc folyamatban futnak a webtartalmak, emellett lehet két további, részben privilegizált webtartalmi folyamat, valamint négy "segédfolyamat" a webes bővítményeknek, a GPU-műveleteknek, a hálózati műveleteknek és a médiadekódolásnak.

Ez az architektúra azonban nem alkalmas arra, hogy megakadályozza olyan rosszindulatú webhelyek beékelődését a folyamatokba, melyeket egy másik webhely már használ. (Például a hirdetések, illetve a beágyazott oldalak és subframe-ek akkor is bekerülnek ugyanabba a folyamatba, amiben az általunk megnyitott oldal fut, ha nem ugyanazon a webhelyen vannak.) Ezáltal azonban a rosszindulatú oldal is hozzáfér a megosztott folyamatmemóriához, ami lehetőséget ad Spectre-szerű támadások végrehajtására.

A Mozilla ezen változtatott radikálisan: a Site Isolation ugyanis minden olyan beágyazott elemnek, amely nem ugyanazon a webhelyen található, saját folyamatot indít úgy, hogy az egyes folyamatok nem férnek hozzá egymás memóriaterületéhez – a memóriaterületeket nem a böngésző, hanem a gép operációs rendszere szeparálja. Még ugyanannak a weboldalnak a http-s és https-es változatát is külön folyamatokban kezeli a böngésző.

Az új architektúrának vannak más előnyei is

Mint a Mozilla oldalán olvasható, az új böngészőarchitektúra a teljesítményre, végső soron a böngészőélményre is kedvezően hat.

Az egyes oldalak külön folyamatokban törtlénő futtatása biztosítja, hogy egy nagy számítási igényű oldal ne rontsa le a többi oldal reakcióképességét. Így a böngésző képes kiaknázni a hardverek nyújtotta lehetőséget, mivel a munkát el lehet osztani a CPU-magok között. Emellett az egész alkalmazás stabilabbá válik, mert egy subframe vagy fül összeomlása nem rántja magával a többi betöltött weboldal folyamatát.

A mostani bejelentésben voltaképpen csak a bétateszt elindítása újdonság, hiszen a Mozilla már 2018-ban, a Meltdown/Spectre sérülékenység publikálása után elkezdte a fejlesztést. Az ötlet amúgy nem eredeti, a Google-nél is ebben látták a sérülékenység elleni védekezés egyik módját. A Chrome Site Isolation funkciója, amit később az androidos változatba is beletettek, azonban nem lett alapértelmezett, mert nagyon erőforrás-igényes. A Mozilla viszont már a fejlesztés bejelentésekor jelezte: olyan megoldást keres, amely egyszerre növeli a biztonságot és javítja böngészője teljesítményét.

A szolgáltatást egyelőre a csak kézzel lehet bekapcsolni. A Nightly kiadásban a Fission (Site Isolation), míg a bétás Firefoxban Fission.autostart beállítást kell engedélyezni, majd a módosítást egy újraindítással jóváhagyni.

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.