Egy új megoldás ízekre szedi a szöveges, képes vagy hangos kimeneteket, és megállapítja, hogy azokat milyen forrásokból és milyen arányban ollózta össze a mesterséges intelligencia.

William T. Gross még a 90-es években tette le a vévjegyét a technológiai ágazatban, amikor a Goto.com alapítójaként meghatározó szerepet játszott a kattintásalapú fizetési modell (pay-per-click, PPC) kialakításában és az online forgalom monetizációjában. Az üzletember most hasonlóan nagy dobásra készül a ProRata nevű startuppal, ami egy "AI pay-per-use" rendszerben kezelne bevételmegosztási ügyleteket, kifizetve azokat a kiadókat vagy magánszemélyeket, akiknek a munkáját valamilyen módon felhasználják a mesterséges intelligenciát fejlesztő vállalatok.

Gross szerint a jelenlegi helyzet elég egyértelmű: az MI-cégek a bolti tolvajokhoz hasonlóan gyűjtik be a világon fellelhető tudást, amit aztán megpróbálnak tisztára mosni. Az ilyen piaci szereplők általában azzal érvelnek, hogy a hatalmas adattömegre mindenképpen szükségük van a generatív MI-eszközök létrehozásának közérdekű munkájában, az adatok begyűjtése (data scraping, kb. adatlekaparás) pedig teljesen szabályos a publikus interneten, legyen szó szöveges állományokról, videókról vagy bármi másról. Ezt az érvelést Gross a Wired riportjában "baromságnak" nevezi.

A jogtulajdonosok álláspontja ugyanis egyértelmű: a nyilvánosan hozzáférhető tartalomnak is vannak felhasználási szabályai, az MI-fejlesztők pedig pénzt keresnek az ő munkájukból. A mesterségesintelligencia-vállalatok ellen indított perek özönével azonban már lehetetlen lépést tartani, és Gross úgy látja, hogy nem is ezek jelentik a megoldást: a ProRata olyan algoritmusokat szabadalmaztat, amelyek megoldást kínál, amelyek a források százalékos hozzárendelésével elemzik az MI kimeneteit, és lehetővé teszik az ennek megfelelő kifizetések lebonyolítását is az érintettek felé.

Nemcsak a bevételek miatt érdekes

Mivel a ProRata szöveges, képes, zenei vagy filmes komponensek azonosítására szolgáló eszköze a licencelt adatokra épül, széleskörű alkalmazása hozzájárulna az adatok minőségének megőrzéséhez is, amit alapvető jelentőségű dolognak tartanak az úgynevezett MI-hallucinációk és általában a rossz minőségű kimenetek visszaszorításában. A rendszer felépítése még bevallottan a kezdeti szakaszában jár, de a ProRata így is 25 millió dollárt gyűjtött össze olyan partnerektől, mint a Universal, a Financial Times vagy az Axel Springer, és népszerű szerzőkkel kötött megállapodásokat.

Érdemes megjegyezni, hogy a támogatók között olyan szakemberek is megjelennek, akik máskülönben méltányos felhasználásnak tartják a webes adatok felporszívózását a mesterséges intelligencia képzéséhez. Ők a Wired beszámolója alapján abban a tekintetben tartják hasznosnak a ProRata elképzelését, hogy az lehetőséget teremt például a híriparban dolgozók összefogására az MI hiteles és aktuális információval való ellátásához, a startup eddigi megállapodásai pedig a médiavállalatok nyitottságát is mutatják a "jóhiszemű szereplőkkel" való együttműködésre.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.