A közösségi polip egy törvényjavaslat miatt tette fel az USA-ban ugyanazt a lemezt, amelyet Ausztráliában egyszer már meglehetősen sikertelenül pörgetett.

Ismét szólnak a harci dobok a Meta főhadiszállásán, miután felmerült a lehetősége annak, hogy az Egyesült Államokban is köteleznék a nagy internetes platformok üzemeltetőit arra, hogy az általuk megjelenített hírek tulajdonasaival megegyezzenek az anyagok átvételéért fizetendő kompenzáció kérdéséről.

Amennyiben az újságírás szabadságára hivatkozva megszövegezett Journalism Competition and Preservation Act sikeresen veszi a bizottságok és szavazások alkotta törvényalkotási akadálypályát, a legalább 50 millió amerikai felhasználóval és minimum 550 milliárd dollár éves bevételel vagy világszerte legalább 1 milliárd havi aktív felhasználóval rendelkező online platformoknak kötelező lenne a kiadók és tartalomszolgáltatók képviselőivel tárgyalóasztalhoz ülni a híranyagok átvételének pénzügyi feltételeiről.

Mivel a fenti feltételek praktikusan a Google-t birtokoló Alphabetre és a Metára szűkitik a kört, a Facebook anyavállalata értelemszerűen minden lehetséges módon igyekszik tiltakozni ellene. A cég szóvivője hangsúlyozza, hogy a törvény szövege teljesen félreértelmezi a helyzetet, hiszen a kiadók maguk terjesztik anyagaikat a kérdéses a platformokon, mivel az számukra forgalmat, közvetve pedig bevételeket generál. Andy Stone szerint, ha a törvényalkotók elképzelése megvalósul, akkor egy magánvállalattal pénzeltetnének más, szintén magánkézben lévő cégeket, ami szörnyű precedenst teremtene.

Korábban nem sült jól el

A szóvivő által közölt nyilatkozatban nem mellesleg előkerül az a "szuperfegyver" is, amit egyszer már bevetett a cég. Az akkor még Facebooknak hívott közösségi óriás tavaly feburárban teljesen kipucolta platformjáról a híreket, tiltakozásul arra, hogy Ausztráliában a mostani amerikai törvénytervezethez kísértetiesen hasonló rendelkezéseket készültek megszavazni. Ez ugyan a tervek újragondolására sarkallta az ottani kormányt, ám nem sokkal később a Facebook kvázi kapitulált azzal, hogy megkötötte az első megállapodást az egyik ottani médiakonglomerátummal.

Ezt követően az történt, amitől az érintett online vállalatok eredetileg is leginkább tarthattak: Ausztrália példája a világ más régióiban is felkeltette a politikusok figyelmét. Kanadában elég gyorsan elkezdték megalkotni a saját verziójukat, de ami a Meta számára még kellemetlenebb lehet, hogy az akkori ausztrál kormányfő tavaly már Narendra Modi indiai miniszterelnökkel is megbeszéléseket folytatott az ügyben, aki korábban már az ottani felsőház előtt sürgette a hasonló szabályozás bevezetését. Ennek különös jelentőséget ad, hogy India a felhasználók számát tekintve már a Facebook legnagyobb piaca. Az Ausztráliával szomszédos Új-Zéland pedig épp múlt vasárnap jelentette be egy fizetős linkrendszer tervét.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.