Kínában mutatkozott be a jó ideje Google-alternatívaként emlegetett Hongmeng OS, amely a globális piacon Harmony néven igyekszik majd elterjedni.

Habár ma hivatalos keretek között ismertették meg a világgal a Huawei saját fejlesztésű operációs rendszerét, a Hongmeng/Harmony körül továbbra sem teljesen tiszta a kép. Annyi bizonyos, hogy nem mobilon érkezik az első ilyen termék.

Nyílt harmónia

A nyilvánosságra hozott információk alapján az érkező mikrokernel alapú, megosztott operációs rendszerről immár biztosan lehet mondani, hogy számos eszközt képes kiszolgálni. A tévék, okosórák, laptopok mellett a felsorolásban ott szerepelnek az okostelefonok is. Utóbbi platform azért a cégvezetés szerint továbbra is inkább csak B terv arra az esetre, ha végleg elvágnák a Huaweit az androidos mobil ökoszisztémától.

A hazai terepen Hongmengként megjelenő saját oprendszert a világban inkább Harmonyként brandelik, ami nyilvánvalóan sokkal könnyebben fogyasztható név a nyugati féltekén. Az nem teljesen új információ, hogy a cég elsőként okostévéken tervezi a szoftver bevetését (még az idén), ugyanakkor az némileg csalódást kelthet, hogy a rendezvényen nem demózták a konkrét alkalmazási lehetőségeket.

A felvázolt tervek alapján a tévéken futó 1.0-s változatot a következő három évben fokozatosan fejlesztik és egyre több okoskészüléken alkalmazzák majd. Például okosórákhoz, okosképernyőkhöz, járművekbe épített rendszerekhez és okoshangszórókhoz lesz elérhető.

A Huawei világszerte nyílt forráskódú platformként teszi elérhetővé a Harmony OS-t. A cég emellett egy nyílt forráskódú alapítvány és közösség létrehozásán is munkálkodik, ami nyilvánvalóan a külsőfejlesztők kedvét igyekszik majd serkenteni.

Technikai részletek

A HarmonyOS-t a kínai cég az első megosztott architektúrájú operációs rendszerként promózza, amely "virtuális busz" technológiájával megosztott kommunikációs platformot, adatkezelést, feladatütemezést, valamint virtuális perifériákat tesz lehetővé. A rendszerrel dolgozó fejlesztőknek az ígéretek szerint nem kell az alkalmazások alapjául szolgáló technológiákkal foglalkozniuk, így az alkalmazások fejlesztése könnyebb lesz, mint valaha. A HarmonyOS-re fejlesztett alkalmazások különböző eszközökön futhatnak majd akadásmentes, együttműködő élményt biztosítva minden felhasználói helyzetben.

A rendszer az alulteljesítés kihívásait egy úgynevezett determinisztikus késleltetési motorral (Deterministic Latency Engine - DLE) és nagy teljesítményű folyamatok közötti kommunikációval (IPC) fogja kezelni. A DLE előre meghatározza az egyes feladatok végrehajtásának prioritásait és az ütemezési határidőket. A rendszer a rendelkezésre álló erőforrásokat a magasabb prioritású feladatok elvégzésére fordítja, amivel az alkalmazások válaszideje körülbelül huszonöt százalékkal csökken. A mikrokernel az IPC teljesítményét a jelenleg elérhető rendszerekénél akár ötször hatékonyabbá is teheti - állítja a vállalat.

A mikrokernelt a kernel funkciók egyszerűsítésére, a lehető legtöbb rendszerszolgáltatás megvalósítására, valamint a kölcsönös biztonsági védelem hozzáadására alakították ki. Maga a mikrokernel csak az olyan legalapvetőbb szolgáltatásokat nyújtja, mint az ütemezés, vagy az IPC. A Harmony Os az első olyan operációs rendszer, amely formális verifikációt használ az eszközök TEE területén, ezzel jelentős mértékben növelve a biztonságot.

A rendszer képes automatikusan alkalmazkodni a különböző képernyő-elrendezési vezérlésekhez, támogatja mind a drag-and-drop, mind az előnézet alapú vizuális programozási műveleteket. Ennek segítségével a fejlesztők hatékonyabban fejleszthetnek olyan alkalmazásokat, melyek több eszközön képesek futni, így egy szorosan integrált ökoszisztéma jöhet létre a Huawei reményei szerint.

Na de mi van a mobilokkal?

Az igazi kérdés persze a cég mobiltelefonjainak a sorsa, amivel kapcsolatban az elmúlt hónapokban egymásnak homlokegyenest ellenkező értesülések és hivatalos nyilatkozatok láttak napvilágot. Miután a kormányzati szankciók hatására a Google kénytelen volt belengetni az Android elzárását, Kínából rögtön szárnyra kaptak a híresztelések, hogy ez nem gond, mivel a cég készen áll a B tervre, azaz a Hongmeng bevezetésére.

Májusban például a konzumer üzletág vezetője hazai közönség előtt arról beszélt, hogy az alternatív oprendszer már ősszel, de legkésőbb jövő tavasszal rendelkezésre állhat. Ekkor hangzott el az is, hogy a 2012-től fejlesztett szoftver kompatibilis lesz minden androidos és webes alkalmazással. A kommunikációért felelős alelnök még június közepén is arról beszélt a Reutersnek, hogy folyik az alternatív rendszer elindítását célzó munka, amely várhatóan hónapokon belül befejeződik. Andrew Williamson ugyan hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem ez az irány, amit venni akarnak, de a legrosszabbra készülve már tesztelik Kínában a Hongmenget, amellyel kiváltható lesz az Android.

A fentieket aztán idézőjelbe rakta a Huawei alelnökének júliusi nyilatkozata, miszerint az emlegetett saját oprendszert egyáltalán nem mobilokra fejlesztik. A hivatalos állami sajtóügynökség hasábjain megjelent beszámoló szerint az igazgatótanács tagja a Hongmenget egyértelműen IoT-felhasználásra szánták, így az ebben a formában nem is alkalmas mobil operációs rendszerként funkcionálni. Legutóbb viszont már újra arról volt szó, hogy akár már idén megjelenhet az első, Hongmengen futó Huawei telefon.

Ehhez képest ma a vállalat fogyasztói termékekért felelős vezetője annyit mondott, hogy továbbra is az Android ökoszisztémájában gondolják a mobiljaik jövőjét, ám amennyiben ez a kapu bezáródna, gyorsan képesek lesznek átállni a saját megoldásra.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.