Új, innovatív megoldáson törik a fejüket a gazdasági tárcánál. A cél a Google és a Facebook adófizetésre szorítása.

A Világgazdaság érdeklődésére a Nemzetgazdasági Minisztériumnál megerősítették, hogy olyan módszeren dolgoznak, amellyel a globális internetes vállalkozásokat rászoríthatnák arra, hogy a hazai cégekkel egyenlő feltételek mellett vegyenek részt a piaci versenyben. A feladat nemes, egyben rettenetesen nehéz.

Nyárig kell megoldani

A tárcavezetőnek egy kormányhatározat értelmében idén június végéig kell a javaslatcsomagot tartalmazó jelentést a kormány asztalára letennie. A jelentésnek "a sikeres nemzetközi gyakorlatokat is figyelembe véve a globális internetes vállalkozások adóelkerülésével szembeni fellépés lehetőségeit" kell bemutatnia.

A nagy internetes, technológiai vállalkozások különböző adózási kiskapukat és az eltérő nemzeti szabályozásokat kihasználva szinte valamennyien a láthatósági szint alá nyomják a ténylegesen befizetett közterheiket, miközben az érintett országokban dollármilliárdokat keresnek. Egyes becslések szerint csak a Google tavaly 18 milliárd eurót söpört be Európában, miközben 28 millió euró adót fizetett a kontinens országaiban összesen. Ez konkrétan 1-2 tizedszázalékban mérhető adórátának felel meg.

A hazai piacon sem más a helyzet. A legfrissebb adatok szerint tavaly nettó 54,1 milliárd forint volt a digitális hirdetési piac bevétele, aminek nagyjából a felét a globális szereplők (praktikusan a Google és a Facebook) vitték ki az országból. Utóbbiak nem vagy maximum áttételesen és csekély arányban fizetnek helyben közterheket, miközben a hazai székhelyű vállalkozásoknak minden adó- és egyéb jogszabályi kötelezettséget be kell tartaniuk. Ha véletlenül a különadóval sújtott bevételeikből nyereség marad, az után társasági adót fizetnek, miközben a globális nagyágyúk vidáman folyatják át áfabefizetéstől és minden egyéb kellemetlenségtől mentesített forgalmukat a különböző adóparadicsomokon keresztül.

Felemás megoldások

Európában és világszinten is terítéken van a multik igazságosabb közteherviselése, ám a helyzet egyáltalán nem egyszerű, ugyanis amíg a jogszabályok lehetővé teszik a trükközést, addig nehéz fogást találni az erkölcsileg mindenképpen megkérdőjelezhető, ám törvénytelennek nem minősülő gyakorlaton. 

A gondtalan életnek azonban lassan vége. Egy belengetett EU-vizsgálat után az egyik kedvelt adózási helyszínként nyilvántartott íreknek is lépni kellett, ami miatt idén már nem lehet könnyen megúszni a társasági adó megfizetését. A probléma csak annyi, hogy a már működő cégek 2020-ig haladékot kaptak, azaz öt éven keresztül elvileg minden mehet úgy, ahogy eddig. Az Egyesült Királyság nemrégiben egyezett meg a Google-lel, hogy a korábbi években elmaradt adóbefizetéseit egy egyszeri, 130 millió fontos tétel befizetésével letudhatja. Ezt a különalkut azonban mind a közvélemény, mind az ellenzéki képviselők hevesen bírálták.

A legjobb esélye a kapuk bezárására a G20-ak és az OECD által szorgalmazott kezdeményezésnek van. Az úgynevezett BEPS-akcióterv az adóparadicsomok felszámolását, a világszinten kiegyensúlyozatlan adóterhelések nagyobb összhangba hozását igyekszik elérni. A BEPS konkrét megvalósításáról 2014 szeptembere óta folynak intenzív tárgyalások.

Piaci hírek

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.