Alapos vizsgálat elé néz Írország, amiért - az illetékes EU-biztos szerint - tiltott támogatásban részesítette az Apple-t. A tét sok milliárd dollár.

Az Európai Unió versenyügyi biztosa még nyáron értesítette Írországot arról, hogy elsődleges véleménye szerint az ország megsértette az EU-s direktívákat. A csak ma nyilvánosságra hozott terjedelmes levél lényege, hogy Joaquín Almunia az Írország és az Apple 1991-re és 2007-re datálható külön megállapodását tiltott támogatásnak tekinti, amivel több milliárd dollár értékű adó befizetésétől mentesült a cég. Ebben és más ügyekben is komoly vizsgálatok jöhetnek, melyek végén akár a jogtalannak minősített szubvenció teljes összegét visszakövetelheti az EU.

Almás offshore-lovagok

Az Apple, hasonlóan sok más globális vállalkozáshoz, természetesen igyekszik "optimalizálni" adófizetési kötelezettségét. A törvényhozók és hatóságok pedig igyekeznek ezeket a trükköket feltárni, és az adófizetés irányába terelni. A cupertinói vállalat azonban talán túl hatékony volt ezen a fronton. Tavaly például az amerikai szenátus elé is citálták Tim Cookot, egy albizottsági vizsgálatból pedig kiderült, hogy csak 2011-ben és 2012-ben összesen 12,5 milliárd dollár társasági adó alól mentesült azzal, hogy nem az USA-ban, hanem ír "gyűjtőcégekben" könyveli el bevételei tetemes részét.

Az említett vizsgálati anyagból olvasható ki az is, hogy az amúgy sem túl komoly (12,5 százalékos) társaságiadó-kulccsal operáló Írország az Apple számára 2 százalék alatti adóterhet biztosít. Már ha egyáltalán van miből adózni. Mert például az 1980-ban, Corkban bejegyzett Apple Operations International (AOI) ilyesmit nem nagyon csinál. A pénzbegyűjtőként funkcionáló csontvázcégnek soha nem volt saját alkalmazottja, három vezetője közül kettő kaliforniai és mindegyikük Apple-dolgozó. Az anyavállalat 2009-től 2011-ig terjedő időszakban keletkezett profitjának 30 százalékát "előállító" AOI viszont egyáltalán nem fizet nyereséget terhelő adót.

Ezt a bámulatos trükköt az ír adórendszer sutasága miatt játszhatja meg. Az ottani szabályozás szerint ugyanis a cégnek akkor kell írországban társasági adót fizetnie, ha ottani cégek, személyek "tulajdonolják vagy irányítják". Ezen feltételek egyike sem áll fenn az AOI-nál, amelynek profitja után természetesen a vállalkozást birtokló Apple-nek sem kell adóznia az USA-ban, hiszen az AOI székhelye nem ott van.

Kemény idők jönnek

Az Írország és közvetetten az Apple ellen várhatóan meginduló komolyabb EU-s eljárás nem az egyetlen ilyen jellegű ügy. A hírek szerint a FIAT Luxemburgban, a Starbucks pedig Hollandiában hozott össze hasonlóan kedvező egyezséget a helyi kormányzattal.

Bár az amerikai vizsgálatoknak ott végül semmiféle elmarasztaló következménye nem volt, a becslések szerint sok milliárd dollárra rúgó európai adókedvezményt akár vissza is követelheti az EU az Apple-től, amennyiben a tiltott támogatás bebizonyosodik. Utóbbi tényét egyébként mindkét érintett fél, az írek és az Apple képviselője is határozottan tagadta.

A felfokozott vizsgálódási kedvet valószínűleg erősítette az úgynevezett BEPS-akcióterv is, amelyet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) már másfél éve elkészített, és az adóparadicsomok felszámolását, a világszinten kiegyensúlyozatlan adóterhelések nagyobb összhangba hozását igyekszik elérni. A BEPS konkrét megvalósításáról most szeptemberben a G20-ak találkozóján is tárgyaltak. Az intézkedések nem csak Írország, de hazánk adózási jogszabályaira is hatással lesznek.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.