Kiadta a Gartner legfrissebb hype-görbéjét a feltörekvő technológiákról. Nagy meglepetés nincs benne: a generatív mesterséges intelligencia (MI) felkapaszkodott (mit kapaszkodott, rohant!) a görbe csúcsára. Ám innen most egy időre lefelé vezet az út. Az elemzők szerint nagyjából két-öt év múlva tapasztalhatjuk meg igazán átalakító erejét.
De az már most is érzékelhető – ezért is tartja a Gartner a hype-ciklus kulcstrendjének –, hogy új innovációs lehetőségeket teremt, és nem csak az üzleti életre gyakorol jelentős hatást (pl. alkalmazottak termelékenységének javításán keresztül), hanem a társadalomra is.
A közhelyeken – és az MI-n – túl
Hogy pontosan mi történik egy technológiával, miután átbukik a hype-görbe csúcsán, nehéz kiszámítani. Egyelőre az tűnik biztosnak, hogy az MI-algoritmusok még viszonylag egyszerűbb helyzetekben is gyorsan megbízhatatlanná válhatnak, és sokszor pont arra nem alkalmasak, amire szánták őket – és voltaképpen csak feltételezéseink vannak a hatásukról. Így aztán nem meglepő, hogy a Gartner sem nagyon tud túllépni a semmitmondó közhelyeken.
Az MI körüli felhajtás másik negatív következménye, hogy eltereli a figyelmünket azokról a technológiákról, amelyek akár nagyobb hatással is bírhatnak a fejlődésre. A Gartner elemzői is így vélik, bár nyilván nem mennek olyan messze, mint Michio Kaku japán származású amerikai fizikus, aki szerint félrevezető, amikor az új mesterségesintelligencia-fejlesztések kapcsán már a szakemberek is a világ végéről spekulálnak. (A fizikus szerint a ChatGPT pl. csak egy túlértékelt magnetofon, ami részleteket rögzít a weben található, emberek által létrehozott tartalomból, és azokat összeillesztgetve úgy ad tovább mindent, mintha valami újat hozott volna létre.)
A Gartner hype-görbéje a feltörekvő technológiákról. 2023. augusztus
(Kattintson a képre a nagyobb mérethez!)
Az elemzőcég szerint a generatív MI mellett vannak olyat, egyébként a mesterséges intelligenciával szorosan összefüggő területek (MI-szimuláció, kauzális MI, federált gépi tanulás, amit pl. a BME-n is oktatnak, gráf-adattudomány stb.). De ha végre sikerül elszakadnunk az MI köreitől, még mindig maradnak fontos, bár kétségtelen földhöz ragadtabb területek.
Fejlesztői élmény vagy DevX (developer experience). Ez felöleli a fejlesztők, az eszközeik, a platformok, a folyamatok közötti interakció minden aspektusát, ami felmerül a fejlesztés során. A DevX minden olyan szervezetnél központi kérdés kell legyen, amelynél fontos a gyors és minőségi fejlesztés, valamint ennek legfontosabb feltétele, a jó fejlesztőmérnökök megtartása. Persze innen sem maradhat ki az MI (amiről, mint már tudjuk – a Gartnertől –, az elkövetkező 2-5 évben lesz érzékelhető hozadéka): a DevX-et többek között az MI-alapú szoftverfejlesztés, az API-központú SaaS szolgáltatások, a GitOps javíthatja.
Mindent átható (pervazív) felhő. A felhő fejlődése még egyáltalán nem ért véget, állítja a kutatócég, mert még csak technológiai innovációs platform, és az üzleti innováció mindent átható és alapvető hajtóerejévé kell válnia.
Emberközpontú biztonság és adatvédelem. Ez azért fontos, véli a Gartner, mert még mindig az emberi hibákra vezethető vissza a legtöbb biztonsági és adatvédelmi incidens. Ez csak úgy csökkenthető, ha a vállalatoknak emberközpontú biztonsági és adatvédelmi szabályokat próbálnak érvényre juttatni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak