Az elemzőcég szerint még mintegy 2-5 év kell ahhoz, hogy lássuk a valós hatását.
Hirdetés
 

Kiadta a Gartner legfrissebb hype-görbéjét a feltörekvő technológiákról. Nagy meglepetés nincs benne: a generatív mesterséges intelligencia (MI) felkapaszkodott (mit kapaszkodott, rohant!) a görbe csúcsára. Ám innen most egy időre lefelé vezet az út. Az elemzők szerint nagyjából két-öt év múlva tapasztalhatjuk meg igazán átalakító erejét.

De az már most is érzékelhető – ezért is tartja a Gartner a hype-ciklus kulcstrendjének –, hogy új innovációs lehetőségeket teremt, és nem csak az üzleti életre gyakorol jelentős hatást (pl. alkalmazottak termelékenységének javításán keresztül), hanem a társadalomra is.

A közhelyeken – és az MI-n – túl

Hogy pontosan mi történik egy technológiával, miután átbukik a hype-görbe csúcsán, nehéz kiszámítani. Egyelőre az tűnik biztosnak, hogy az MI-algoritmusok még viszonylag egyszerűbb helyzetekben is gyorsan megbízhatatlanná válhatnak, és sokszor pont arra nem alkalmasak, amire szánták őket – és voltaképpen csak feltételezéseink vannak a hatásukról. Így aztán nem meglepő, hogy a Gartner sem nagyon tud túllépni a semmitmondó közhelyeken.

Az MI körüli felhajtás másik negatív következménye, hogy eltereli a figyelmünket azokról a technológiákról, amelyek akár nagyobb hatással is bírhatnak a fejlődésre. A Gartner elemzői is így vélik, bár nyilván nem mennek olyan messze, mint Michio Kaku japán származású amerikai fizikus, aki szerint félrevezető, amikor az új mesterségesintelligencia-fejlesztések kapcsán már a szakemberek is a világ végéről spekulálnak. (A fizikus szerint a ChatGPT pl. csak egy túlértékelt magnetofon, ami részleteket rögzít a weben található, emberek által létrehozott tartalomból, és azokat összeillesztgetve úgy ad tovább mindent, mintha valami újat hozott volna létre.)
 



A Gartner hype-görbéje a feltörekvő technológiákról. 2023. augusztus
(Kattintson a képre a nagyobb mérethez!)


Az elemzőcég szerint a generatív MI mellett vannak olyat, egyébként a mesterséges intelligenciával szorosan összefüggő területek (MI-szimuláció, kauzális MI, federált gépi tanulás, amit pl. a BME-n is oktatnak, gráf-adattudomány stb.). De ha végre sikerül elszakadnunk az MI köreitől, még mindig maradnak fontos, bár kétségtelen földhöz ragadtabb területek.

Fejlesztői élmény vagy DevX (developer experience). Ez felöleli a fejlesztők, az eszközeik, a platformok, a folyamatok közötti interakció minden aspektusát, ami felmerül a fejlesztés során. A DevX minden olyan szervezetnél központi kérdés kell legyen, amelynél fontos a gyors és minőségi fejlesztés, valamint ennek legfontosabb feltétele, a jó fejlesztőmérnökök megtartása. Persze innen sem maradhat ki az MI (amiről, mint már tudjuk – a Gartnertől –, az elkövetkező 2-5 évben lesz érzékelhető hozadéka): a DevX-et többek között az MI-alapú szoftverfejlesztés, az API-központú SaaS szolgáltatások, a GitOps javíthatja.

Mindent átható (pervazív) felhő. A felhő fejlődése még egyáltalán nem ért véget, állítja a kutatócég, mert még csak technológiai innovációs platform, és az üzleti innováció mindent átható és alapvető hajtóerejévé kell válnia.

Emberközpontú biztonság és adatvédelem. Ez azért fontos, véli a Gartner, mert még mindig az emberi hibákra vezethető vissza a legtöbb biztonsági és adatvédelmi incidens. Ez csak úgy csökkenthető, ha a vállalatoknak emberközpontú biztonsági és adatvédelmi szabályokat próbálnak érvényre juttatni.

Piaci hírek

A LinkedIn előfizetői nem hagyják annyiban, hogy az oldal eladta adataikat

Csoportos keresetet adtak be a cég ellen egy kaliforniai bíróságon, amivel kártérítés megfizetésére akarják rászorítani a közösségi platformot.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.