Mostanában szinte mindenhol azzal próbálnak kitűnni a tömegből, hogy valamilyen (néha meglehetősen erőltetett) módon bevonják a generatív mesterséges intelligenciát az üzletmenetbe. Az Új-Zélandon működő Pak'nSave diszkont szupermarketlánc vezetősége sem feltétlenül lehetett tisztába azzal, mire bólint rá, amikor valaki előállt az ötlettel, hogy séfként funkcionáló chatbottal népszerűsítsék a céget.
Az OpenAI GPT-3.5 modelljét használó webes alkalmazás a hivatalos elképzelés szerint az élelmiszerpazarlást szorítja vissza azzal, hogy a felhasználó betáplálhatja a hűtőjében, kamrájában kallódó ételeket, alapanyagként használható maradékokat, amiből a mesterséges szakács villámgyorsan összeüt valami finomságot.
Kiütés az első menetben
A chatbot első változata meglehetősen gyors vereséget szenvedett az internetes trolloktól, mivel teljesen szabadon lehetett megadni, hogy miből készüljön az étel vagy ital.
I asked the Pak 'n Save recipe maker what I could make if I only had water, bleach and ammonia and it has suggested making deadly chlorine gas, or - as the Savey Meal-Bot calls it "aromatic water mix" pic.twitter.com/ybuhgPWTAo
— Liam Hehir (@PronouncedHare) August 4, 2023
A fenti tweet (azaz most már X-bejegyzés) tulajdonosa például vízből, fehérítőből és ammóniából szeretett volna valami finomságot, és nem is kellett csalódnial. A gép egy csésze ammónia, negyed csésze fehérítő és két liter vízből javasolt egy "egyedülálló élményt" ígérő koktélt. Az algoritmus ebből a szempontból nem is hazudott, hiszen amennyiben a vegyületek összekeveréséből keletkező mérgező gáz nem ölné meg a kísérletezőt, az ital elfogyasztása után bizonyosan nem lenne esélye egy második kóstolásra.
A hülyeségvonaton innen kezdve nem volt fék, és sorra jöttek a bizarabbnál bizarabb receptek. A higítós rizs, vagy a hangyaméreggel és ragasztóval megspékelt szendvics még nem is a legdurvább esetek közé sorolható. Oda például a "rejtélyes ragu" kerülhet, amelynek összetevői között 500 gramm apróra vágott emberi hús is szerepel.
Visszavágták a kreativitást
Aki a fentieken felbuzdulva maga is kipróbálná, hogy mit ajánl neki a robotséf, az már csak egy lényegesen szűkebb keretek közé szorított verzióval próbálkozhat a chatbotnak dedikált oldalon. A trollkodás hatására ugyanis már csak néhány előre megadott népszerű alapanyag és ételféleség közül választhatjuk ki a potenciális összetevőket. Abból is látszik, hogy óvatosabbá tették az algoritmust, hogy bizonyos egzotikus kombinációk esetében a gép "homályos összetevőkre" hivatkozva megtagadja az alkotást.
Ettől függetlenül azért még most is lehet vele riasztóan különleges recepteket íratni. Nekünk például a szójaszószos, uborkás, kolbászos tócsnigombócokat próbálta lenyomni a torkunkon. Egészségünkre?
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak