Amióta lecsengett a pandémia, egyre több nagyvállalat szeretné visszaterelni alkalmazottait az irodákba. Ez még az olyan cégekre is igaz, mint a Zoom, melyet épp a (kényszerű) távmunka tett naggyá. Más szervezetek pedig ezt gyorsan egy szerkezetátalakítási programmal is párosítják, mint azt tette az SAP, amely tavaly év végén új – irodai – munkakultúrát hirdetett.
A váltás azonban közel sem zökkenőmentes. Az alkalmazottak ugyanis egyre kevésbé akarják feladni a távmunka nyújtotta szabadságot-rugalmasságot, sőt mint a Dell visszatérési programja mutatja, ezért akár áldozatokat is hajlandók hozni, ha cégük értelmetlen visszatérési szabályokat határoz meg, derül ki a Business Insider egy beszámolójából.
A Dell az év elején jelentette be, hogy szeretettel várja vissza dolgozóit az irodákba. Az alkalmazottak dönthettek, hogy távmunkáznak tovább, a hibrid vagy a teljes irodai munkát választják. Volt azonban egy kényszerítő elem: ha valaki a távmunkát választotta, azt is elfogadta, hogy a Dellnél a jövőben nem léptetik elő, és nem alkalmazzák más munkakörben. A hibrid munkát választóknak pedig azt kellett vállalniuk, hogy használnak egy nyomkövetési rendszert, amely figyeli, hogy negyedévente valóban 39 napot (kb. heti három nap) töltenek-e az irodában.
Lábon lőtte magát a vállalat?
A Business Insider belső információkra hivatkozva most azt állította, hogy az érintett alkalmazottak közel fele ezekkel a feltételekkel is maradt inkább a távmunkánál. A lap több érintettel is beszélt. Egyesek azzal indokolták a szakmai karrierjüket erősen befolyásoló döntést, hogy távmunkásként több a szabadidejük, az életük is olcsóbbá vált, és nem adnák fel ezeket az előnyöket.
Mások arra hivatkozott, hogy a lakhelyük közelében lévő irodák bezártak, és nem akarnak órákat tölteni utazással. Sokan azzal érveltek, hogy nemzetközi csapatokban dolgoznak, és közvetlen munkatársaikkal eleve különböző digitális csatornákon tartják a kapcsolatot. Miért kellene bemenni az irodába? Hogy onnan távmunkázzak? – tették fel a logikus kérdést.
A hibrid megoldást választó kollégák állítólag világszerte üres irodákban dolgoznak – és videókonferenciáznak olyan emberekkel, akik más, hasonlóan üres irodákban ücsörögnek. De a Dell számára valószínűleg az a legnagyobb probléma, hogy többen is azt mondták az üzleti lapnak, hogy intenzíven keresnek állást olyan cégeknél, melyek preferálják a távmunkát.
A Dell pozícióit erősíti, hogy az IT-s munkaerőpiac globálisan zsugorodik. A változást részben a gazdasági nehézségek, részben a mesterséges intelligencia térnyerése hozta el.
De vannak a Dell és a hozzá hasonló utat választó cégek pozícióját gyengítő tényezők is. Egyrészt több nagyvállalatnál, köztük a korábban álommunkahelynek számító Apple-nél is egyre többen lázadoznak a folyamatos irodai jelenlét ellen. És az sem segít, hogy a fiatalabb generáció számára sokszor alap a rugalmas munkavégzés lehetősége.
A cégek jellemzően a hatékonyság javítására hivatkozva vetnének véget a távmunkának, pedig a kutatások szerint minimum véleményes, hogy javul a cég teljesítménye, ha mindenki a főnök figyelő szeme előtt ül kilenctől ötig.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak