A technológia nagyban megkönnyítheti a nagyobb űrutazások tervezését. A szó legszorosabb értelmében, hiszen így nem kell minden eshetőségre készülve pakolni.

A napokban komoly tudományos tettet vitt véghez az Európai Űrügynökség (ESA) azzal, hogy 3D nyomtatással sikerült egy fém alkatrészt előállítani az űrben. Bár a teszt helyszínét adó, nyugdíjazására váró Nemzetközi Űrállomás történetének nem ez volt az első 3D-nyomtatott tárgya, az alapanyag miatt így is forradalmi újdonságról lehet beszélni.

Az Airbus együttműködésével elért áttörésről kiadott közlemény szerint a nyomtatót még idén év elején jutatták fel az űrállomásra, ahol az ESA Columbus moduljának egyik fiókos állványába telepítették. Ezt követően történhetett meg augusztusban az első 3D-s fémforma legyártása, amelyet a tervek szerint még három másik elem követ majd. Az elkészült tárgyak a későbbiekben földi laboratóriumokba kerülnek, ahol ellenőrzik, hogy az elemek minősége megfelelő-e.

Az Európai Űrügynökség a porjekt kapcsán kiemeli, hogy ez a technológia nagyban segítheti a hosszabb, például a Holdat és a Marsot célzó missziók elindítását és utánpótlását, mivel az additív gyártásnak köszönhetően elég csak az alapanyagot biztosítani, a konkrét tárgyak, alkatrészek, speciális szerszámok helyben is elkészülhetnek. Magyarul nem kell mindenből tartalékot csomagolni, ami jelentősen megkönnyíti az ilyen küldetések tervezését.

Mindenhol és mindenből nyomtatnának

A 3D-s nyomtatási technológia az elmúlt években rendszeresen felbukkan a különböző űrkutatási projektek, kísérletek, fejlesztések kapcsán. A témában rejlő potenciált a világ minden táján lelkesen kutatják, legyen szó a NASA-ról vagy éppen a kínai Hold-programról.

Mindez érthető, hiszen a folyamatos emberi jelenlét biztosításához nagyon nincs is más lehetősége az űrben terjeszkedni kívánó hatalmaknak. Földről rakétákkal felhordani az alapanyagokat ugyanis olyan csillagászati összegekért lehetne csak, ami eleve kizárja ezt az opciót.

Az amerikaiak például azt vizsgálják, miként lehetne Holdon telepíthető, menedéknek nevezett épületeket létesíteni 3D-s nyomtatás és helyben elérhető alapanyagok segítségével. Az ESA-nál pedig már azon is elgondolkodtak, hogy az űrhajósok salakanyagát is bevetnék a más égitesteken telepítendő infrastruktúra felépítésénél.

(Fotó: ESA)

Piaci hírek

A magyarok nemigen hisznek az önvezető autózásban

Egy friss reprezentatív kutatás szerint honfitársaink többsége maximum a távoli jövőbe teszi a robotaxik általános elterjedését.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.