Az űrügynökség egy 3D-nyomtatással foglalkozó vállalkozást öntött nyakon néhány 10 millió dollárral, hogy 2026-ra elkészüljenek az első holdkunyhók.

Az úgynevezett "holdgazdaság" attól függetlenül beindult, hogy az emberiség fizikailag mág nem tért vissza a Holdra. A globális gazdaság lassulásával az űr- és a Hold-kutatás új vállalkozásokat és munkahelyeket indít be, az Artemis-program pedig sokak szerint megnyitja az ajtót a holdgazdaság fejlődése előtt, mivel a NASA tervei szerint 2025-ben ismét emberek érkeznek majd a Hold felszínére, végül pedig tartós jelenlétet alakítanak ki. A Space Capital kockázatitőke-befektető például legalább 22 olyan vállalatot listáz, amelynek tevékenysége már kifejezetten erre koncentrál, és amelyik magánfinanszírozásból fejlődik. Az elmúlt évtizedben eszerint közel 800 millió dollárnyi magánbefektetés irányult a holdiparba, jórészt a szállítással foglalkozó cégekhez, de ahogy ez a probléma megoldódik, más üzletágak is megjelennek az erőforrás-bányászat vagy az élőhelyépítés körül.

Ez utóbbira példa az austini székhelyű ICON, mely az Axios híradása alapján 57,2 millió dolláros befektetést szerzett egyenesen a NASA-tól. A 3D-s nyomtatással foglalkozó társaság az Olympus projekt keretei között fejlesztene és gyártana a Holdon telepíthető, menedéknek nevezett épületeket, mint ami fentebb is látható a cég renderelt képén. Ha az emberiség valóban hídfőállást próbál kiépíteni az égitesten, akkor a tartós és könnyű holdházak elérhetősége elengedhetetlen lesz a törekvések megvalósításához. Az ICON a hírek szerint azt tervezi, hogy 2026-ra használatra készen állnak majd a NASA használatára bocsátható kunyhók, feltételezve, hogy az Artemis küldetés menetrendje is változatlan marad.

Nem a Földről hordanák a cementet

Bár az ICON eddig értelemszerűen a földi struktúrák felépítésében jeleskedett, egy ideje már az űrbeli felhasználásokra is ráfordult. Az Olympus projektet 2020-ban indították el, a távlati célok között pedig már egy 3D-nyomtatott Mars-kolónia legyártása is szerepel. Ennek egyik legérdekesebb része, hogy nem egy rakás földi szemetet próbálnak a Holdra szállítani, az ICON célja ugyanis az, hogy az ott fellelhető anyagokból építsék fel a 3D-nyomtatási eljárással készülő holdlakásokat. Ez nem utolsósorban a folyamatos emberi jelenléthez szükséges képesség lenne, hiszen nagyságrendekkel drágítaná meg a dolgokat, ha minden eszközt és alapanyagot folyamatosan a Földről kellene odahordani.

A Holdon őshonos anyagok megismeréséhez az ICON mérnökei megvizsgálják a holdi regolitot – közeteket, port és más anyagokat –, hogy meghatározzák mechanikai viselkedésüket az általuk szimulált holdgravitációban. A vállalat szerint az eredmények fontos tapasztalatokkal szolgálnak majd a későbbi holdbeli építkezések során a kritikus infrastruktúra, így például a leszállópályák, a lökéshullámoktól védő pajzsok vagy utak létrehozásához is. A NASA szerint az új világok felfedezéséhez innovatív, új technológiákra és azok adaptációjára van szükség, a jövőbeni missziókban alkalmazott képességeket pedig a piaci cégekkel közösen kívánják kifejleszteni.

A SpaceX Starship hajóinak belsejéhez tervezett Mars-házakról itt írtunk, de azok jelentősége egyelőre inkább csak a oktatásban és ismeretterjesztésben nyilvánul meg.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.