Háromszintes, hét méter magas, újrahasznosítható 3D-nyomtatott falakkal, igény szerint robotkutyával.

A dán SAGA Space Architects űripari tervező cég segítségével egy svájci bentlakásos iskola diákjai alkották meg a Rosenberg Space Habitat (RSH) nevű futurisztikus, háromszintes űrtársasházat, amelyet ráadásul úgy alakítottak ki, hogy tökéletesen illeszkedjen a SpaceX Starship hajóinak belsejébe. A SAGA dán és olaszországi partnerei a hírek szerint a legkorszerűbb gyártási folyamatokat alkalmazva hívták életre a terveket, az elkészült modulokat pedig az iskola, az Institut auf dem Rosenberg "önfenntartó kísérleti szabadtéri parkjába” telepítették.

A vonatkozó sajtóközleményből kiderül, hogy az RSH, amelyet a világ legmagasabb 3D-nyomtatott polimerszerkezetének neveznek, egy több mint 7 méter magas torony. Segítségével az intézet hallgatói azt vizsgálják, hogy mire van szükség az emberek űrbéli boldogulásához, vagyis hardver- és szoftvereszközök tesztelésével azt tanulmányozzák, hogy mivel járna a berendezkedés a Hold felszínén. Mint kiderült, az élmény kedvéért még "űrházikedvencet" is újítottak maguknak egy rezidens robotot, a Boston Dynamics egyik Spot robotkutyájának a formájában.
 


Visszatérve magára az építményre, annak külső héja 3D-nyomtatással, egy olyan speciális polimer felhasználásával készült, amelyik újra lebontható lenne, hogy szükség szerint valamilyen másik szerkezetet nyomtasanak belőle. Az RSH-nak összesen három szintje van, amelyek közül a legalsó egy kutatólabor lenne, a második és harmadik pedig a lakó- és pihenőtereknek ad otthont. A SAGA Space Architects szerint a legmodernebb analóg űrlakásról van szó (akármit is jelentsen ez), amely mindössze néhány hónap alatt jutott el a kezdeti vázlatoktól a gyakorlati megvalósításig.

A projekt fókuszába a fenntarthatóságot próbálták helyezni, ennek jegyében pedig nemcsak a fő tornyot tervezék lebonthatóra és újrahasznosíthatóra, de az űrtársasház energiaellátásáról is úgynevezett szélfák (a szélturbinák egy fajtája) gondoskodnak. Az elitképző Institut auf dem Rosenberg Rosenberg deklarált célja ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a jövő vezetői idejében megismerkedhessenek az űrkutatás aktuális kérdéseivel, és lehetővé tennék 6-18 éves diákjainknak, hogy az együttműködésre épülő, holisztikus nézőpontot alakítsanak ki az összetett problémákról.

Piaci hírek

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.