Egy amerikai tudóscsapat a Mars felszínének porát utánzó anyag felhasználásával állított elő tárgyakat, alkatrészeket 3D-s nyomtatóval.

Egy kutatócsoport szerint megoldható, hogy a Mars majdani első telepesei egy speciális titánötvözetetből és a bolygó felszínét borító regolitból nyomtassanak maguknak használati eszközöket 3D-s nyomtás segítségével.

Az emberiség készül a Mars meghódítására. De hogyan lehet eljuttatni az ehhez szükséges felszerelést a távoli bolygóra, ahová 2003-ban is, amikor a legközelebb volt a Földhöz, 55,7 millió kilométert kellett volna utazni? Az odautazás a legoptimistább becslések szerint is (Elon Musk SpaceX-e) hat hónapot venne igénybe, de a reálisabb becslések 250 nap körül mozognak egy optimalizált teherrakománnyal számolva. Mivel a visszaút előtt az űrhajósoknak több hónapot kellene a Marson tölteniük, egy sor helyben telepíthető eszközt is vinni kellene magukkal, ami igencsak megdrágítja a projekteket. Bár az utóbbi években csökkent a hasznos teher űrbe juttatásának költsége, a szállítás még mindig aranyárban van. A NASA-nak kb. 54 ezer dollárjába kerül minden kilogramm hasznos teher feljuttatása Föld körüli pályára. (A SpaceX sokkal olcsóbban dolgozik: 200 kg hasznos teher alacsony Föld körüli pályára állítása 1,2 millió dollártól indul.)

A The American Ceramic Society rangos szakfolyóirata, az International Journal of Applied Ceramic Technology júniusban jelentette meg azt a tanulmányt, ami szerint a probléma additív gyártással, azaz 3D nyomtatással részben áthidalható lenne. Ehhez persze kell egy spéci nyomtató és áram, de valójában csak akkor lehet radikálisan csökkenteni a szállítandó terhet, ha a nyomtatási alapanyagot nem a Földről viszik, hanem helyben "terem".

A Washingtoni Állami Egyetem tudóscsoportja olyan anyaggal kísérletezett, amihez az űrhajósok a megérkezésük pillanatától akadálymentesen hozzáférnek: a Mars felszínét borító rigolittal, pontosabban annak mesterségesen előállított formájával (tekintve, hogy a marsi rigolit még az USA-ban is hiánycikk).

A főleg alumínium-oxidot, szilícium-dioxidot, vas-oxidot és kalcium-oxidot tartalmazó anyagot porított titánötvözettel keverték, és azt vizsgálták, hogy különböző keverési arányú kompozitokkal milyen tulajdonságú anyagot lehet előállítani. (A rigolit és a titánötvözet porított keverékét a nyomtató lézerrel olvasztja össze.)

A teljes megoldás még messze van

Az eddigi kísérletek biztatóak: a kinyomtatott tárgyak a terhelési tesztek szerint erősebbek, mint önmagában a felhasznált titánötvözet, magas hőmérsékleten stabilan viselkedtek, akár motoralkatrészként is használhatók.

Ez alapvetően nem okozott meglepetést, hiszen azzal korábban is tisztában voltak, hogy a kerámiák és fém vegyítésével létrehozott kompozitok sokkal szilárdabb anyagszerkezetet eredményeznek, mint az alkotóelemek önmagukban. Mivel pedig a marsi regolit elsősorban kerámia, így lényegében egy problémát ki is lehet(ne) pipálni.

Azért a feltételes mód, mert az előnyös tulajdonságú kompozitokban mindössze 5 százalék volt a marsi por. Ha növelték a részarányát, törékenyebbé váltak a nyomatok. Készítettek tisztán rigolitból is nyomatokat, ám azok már ipari körülmények között nem igazán használhatók. (Gondoljunk csak a magas alumínium- és szilíciumtartalmú kaolinra és a belőle készülő kerámiákra: jellemzően hőállóak, de elég törékenyek.)

De ha az anyagproblémákat sikerül is megoldani, még mindig marad néhány leküzdendő akadály. Biztosítani kell a stabil energiaellátást (kezdetben napenergiával), és hozzá kell igazítani a nyomtatótechnológiát a Marson ható gravitációhoz.

Aztán az idő – és Elon Musk – majd megmutatja, valósággá válik-e a Mars-utazás.

Piaci hírek

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.