A távol-keleti nagyhatalom ebben sem akar lemaradni az USA-tól és az Európai Uniótól.

A China Daily tudósítása szerint Kína egyelőre még csak évek múlva esedékes harmadik Hold-missziója már kifejezetten azzal a céllal érkezik az égitestre, hogy ott olyan anyagok után kutasson, amelyekkel lehetővé válik a helyi építkezés, többek között három dimenziós nyomtatási technológiával.

Ez lehet a megoldás

Az ötlet semmiképpen nem nevezhető újdonságnak vagy egyedinek, viszont a folyamatos emberi jelenlét biztosításához nagyon nincs is más lehetősége az űrben terjeszkedni kívánó hatalmaknak. Földről rakétákkal felhordani az alapanyagokat ugyanis olyan csillagászati összegekért lehetne csak, ami eleve kizárja ezt az opciót.

Nem véletlen, hogy Kína mellett például az amerikaiak is ebben gondolkodnak. Tavaly ősszel számoltunk be mi is arról, hogy a NASA egy austini székhelyű magánvállalattal dolgozik azon, miként lehetne Holdon telepíthető, menedéknek nevezett épületeket létesíteni 3D-s nyomtatás és helyben elérhető alapanyagok segítségével.

Az Európai Űrügynökség (ESA) a témában szintén lelkesen kutakodik. Az itteni brainstorming olyan meglepő ötleteket szült, mint például az űrhajósok salakanyagának bevetése a Holdon kiépítendő infrastruktúra felépítésénél.

Kína sem ma kezdte

Visszatérve a friss kínai hírekre: itt sem tegnap pattant ki az ötlet az ország tudósainak fejéből, hiszen a Kínai Nemzeti Űrkutatási Hivatal (CNSA) már legalább 2019 óta gondolkodik a holdi 3D nyomtatásban. Ehhez nyújthat majd nagy segítséget a már említett Csang'e 8 elnevezésű küldetés.

A China Dailynek nyilatkozott a CNSA egyik vezető tudósa is a témában, aki szerint valószínűleg az építkezéshez felhasználható lesz a Hold földje. Hozzátette, hogy a sanghaji Tongji Egyetem és a Shaanxi tartománybeli Xi'an Jiaotong Egyetem tudósai "már elkezdték tanulmányozni a 3D nyomtatási technológia lehetséges alkalmazásait a Holdon".

Kína egyébként még 2013-ban hajtotta végre első holdraszállását. A Chang'e 8 várhatóan 2028-ban indul a Chang'e 6 és 7 után. A tervek szerint 2030-ban már egy kínai űrhajós állandó jelleggel jelen lehet a Holdon.

Piaci hírek

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.