A China Daily tudósítása szerint Kína egyelőre még csak évek múlva esedékes harmadik Hold-missziója már kifejezetten azzal a céllal érkezik az égitestre, hogy ott olyan anyagok után kutasson, amelyekkel lehetővé válik a helyi építkezés, többek között három dimenziós nyomtatási technológiával.
Ez lehet a megoldás
Az ötlet semmiképpen nem nevezhető újdonságnak vagy egyedinek, viszont a folyamatos emberi jelenlét biztosításához nagyon nincs is más lehetősége az űrben terjeszkedni kívánó hatalmaknak. Földről rakétákkal felhordani az alapanyagokat ugyanis olyan csillagászati összegekért lehetne csak, ami eleve kizárja ezt az opciót.
Nem véletlen, hogy Kína mellett például az amerikaiak is ebben gondolkodnak. Tavaly ősszel számoltunk be mi is arról, hogy a NASA egy austini székhelyű magánvállalattal dolgozik azon, miként lehetne Holdon telepíthető, menedéknek nevezett épületeket létesíteni 3D-s nyomtatás és helyben elérhető alapanyagok segítségével.
Az Európai Űrügynökség (ESA) a témában szintén lelkesen kutakodik. Az itteni brainstorming olyan meglepő ötleteket szült, mint például az űrhajósok salakanyagának bevetése a Holdon kiépítendő infrastruktúra felépítésénél.
Kína sem ma kezdte
Visszatérve a friss kínai hírekre: itt sem tegnap pattant ki az ötlet az ország tudósainak fejéből, hiszen a Kínai Nemzeti Űrkutatási Hivatal (CNSA) már legalább 2019 óta gondolkodik a holdi 3D nyomtatásban. Ehhez nyújthat majd nagy segítséget a már említett Csang'e 8 elnevezésű küldetés.
A China Dailynek nyilatkozott a CNSA egyik vezető tudósa is a témában, aki szerint valószínűleg az építkezéshez felhasználható lesz a Hold földje. Hozzátette, hogy a sanghaji Tongji Egyetem és a Shaanxi tartománybeli Xi'an Jiaotong Egyetem tudósai "már elkezdték tanulmányozni a 3D nyomtatási technológia lehetséges alkalmazásait a Holdon".
Kína egyébként még 2013-ban hajtotta végre első holdraszállását. A Chang'e 8 várhatóan 2028-ban indul a Chang'e 6 és 7 után. A tervek szerint 2030-ban már egy kínai űrhajós állandó jelleggel jelen lehet a Holdon.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak