A 34 milliárd dolláros üzlet a "kék óriás" valaha volt legnagyobb értékű akvizíciója, a vállalat elsősorban cloud üzletágát karózná fel a Red Hat megszerzésével.

Az IBM vasárnap jelentette be, hogy az adósságok átvállalását is beleértve 34 milliárd dollárért felvásárolja a legnagyobb open source megoldásszállítót. A lépéstől a vállalat az előfizetéses szoftvertermékek megerősítését várja, új és magasabb haszonkulcsot ígérő termékekkel gazdagítva portfólióját, ami lendületet hoz majd a lassuló szoftverüzlet, a mainframe-ek iránti csökkenő kereslet és a tanácsadási szolgáltatások által meghatározott kínálatába.

A technikai támogatásért, egyedi funkcionalitásért, integrációs szolgáltatásokért vagy oktatásért is díjakat szedő Red Hat megtolhatja az IBM előfizetésekből származó bevételeit – a társaság vezérigazgatója, Virginia Rometty a megállapodás kapcsán kiemelte, hogy a mostani akvizíció a már korábban is létező IBM-Red Hat partnerségen túl nem elsősorban a költségek optimalizálása, hanem a növekedési szinergiák miatt fontos a számukra.

A felvásárlás kétségtelenül a lehető legszorosabbá teszi a két vállalat együttműködését, és ha sikerül fenntartani a Red Hat semleges megközelítését, akkor a nyílt forrású, multi-cloud megoldások stratégiai eszközöket biztosítanak az IBM számára az olyan területeken, mint amilyen a hibrid cloud kezdeményezések felfuttatása. A felfuttatás ebben az esetben a felzárkózás esélyét jelentené a gyorsan növekvő piacon a legnagyobb versenytársak, így az Amazon vagy a Microsoft mellé.

Mégsem a Watson menti meg az IBM-et

A megállapodás bejelentésekor már "csak" 114 milliárd dolláros piaci kapitallizációval rendelkező IBM 190 dollárt, vagyis a pénteki árfolyamhoz képest több mint 60 százalékos prémiumot fizet a Red Hat részvényeiért. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt öt évben az IBM papírjainak értéke majdnem a harmadával csökkent, míg a Red Hat árfolyama több mint másfélszeresével növekedett ugyanebben az időszakban – ráadásul a cég úgy növekszik gyors ütemben, hogy a növekedését biztosító befektetéseket követően is pozitív cash-flow-val rendelkezik.

A tranzakció az IBM közleménye szerint 2019 második felében zárul majd le. A társaság a következő két évben felfüggeszti részvényvisszavásárlási programját, hogy finanszírozni tudja az üzletet, amelytől valódi növekedést remélhet – szemben az elmúlt években favorizált mesterséges intelligenciával és a Watson fejlesztéseivel, ahonnan sehogyan sem akarnak jönni az eredmények. A Red Hat egyébként a tervek szerint Jim Whitehurst vezérigazgató és a jelenlegi menedzsment irányítása alatt, az eddigi márkával, központtal és működési vagy értékesítési gyakorlattal folytatja a munkáját.

A beszámolók ezt a megállapodást is az olyan akvizíciók közé sorolják, amelyek nyomán a hagyományos technológiai vállalatok felvásárlásokkal igyekeznek biztosítani nem csak a saját növekedésüket, de így zárnák el a növekedési útvonalakat a hasonló helyzetben lévő versenytársak elől is. Ez különösen jellemző a cloud iparágra, ahol az ügyfelek folyamatosan a megtakarításokra és a beszállítói kapcsolatok konszolidációjára hajtanak.

A legtöbbet idézett eset a két évvel ezelőtti Dell-EMC gigaüzlet, ezen keresztül pedig a VMware megszerzése, de a közelmúltban is akadtak rá példák, hogy a nagy techvállalatok jól menő szoftvercégek bekebelezésével igyekeztek lendületet venni. Ilyen lépés volt a 7,5 milliárd dolláros Microsoft-GitHub felvásárlás, a Broadcom és a CA Technologies 19 milliárd dolláros megállapodása vagy akár az Adobe és a Marketo közel 5 milliárd dolláros eladása is.

Piaci hírek

TeslaMate-fiókok szivárogtatnak érzékeny információkat a Teslákról

Ez most kivételesen nem amiatt van, mert Elon Muskot nagyon leköti az X felemeléséért és a Mars meghódításáért vívott küzdelme.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.