A növekvő feszültségek miatt Kína, India, Észak- és Dél-Korea vagy Japán is a műholdas felderítés fejlesztésén fáradozik.

Az "egyre komplexebb biztonsági környezetben" Kína, India és más ázsiai országok nem csak haditengerészetüket fejlesztik gyors ütemben az Indiai- és Csendes-óceáni térségében, hanem nagy erőfeszítéseket tesznek a felderítő műholdak hálózatának kiépítésére is – olvasható a Nikkei Asia tudósításában. A lap a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) adatait idézi, amelyek szerint Kína 2022-ben már 136 felderítő műholdat üzemeltetett, szemben a 2019-es 66 darabbal, ami a föld felszínét fotózó objektumok mellett a rádiós és rádióelektronikai hírszerző (SIGINT) műholdak flottájának gyors bővítéséből fakad.

A Kínával rivalizáló India ugyancsak pályára állított néhány újabb képalkotó műholdat (RISAT), ezzel flottáját a 2019-es 12 műholdról 16 darabra bővítette. Japán még 2004-ben kezdett műholdakat alkalmazni biztonsági és katasztrófavédelmi célokra, és aktuális tervei szerint 2029-re a jelenlegi 5-ről 9-re emeli a hálózatában működő eszközök számát. Dél-Korea első felderítő műholdja decemberben indult útnak, 2025-re pedig már 5 műholddal számol a védelmi minisztérium. Észak-Korea 2023-ban már túl volt két sikertelen fellövésen, mire a harmadik kísérlet ott is sikeresnek bizonyult, a déli hírszerzés szerint orosz segítséggel.

Közvetlenül spórolást, közvetve költekezést jelent

A Nikkei szerint ezek a programok mindenhol igen költségesek, ugyanakkor a magánszektorban megjelent lehetőségeken keresztül egyre több feltörekvő gazdaság csatlakozhat a versenyhez, ha hajlandó kifizetni a számlákat. A japán kormány például évi 80 milliárd jenes (ebben a pillanatban 190 milliárd forintnak megfelelő) keretet különített el a műholdak fejlesztésére és üzemeltetésére. A dél-koreaiak által igénybe vett szolgáltatás, a SpaceX Falcon 9 rakétájának szokásos kilövése önmagában is 67 millió dollárba (nagyjából 23 milliárd forintba) kerül, nem véletlen, hogy a hadsereg ott is saját rakétái kifejlesztésén dolgozik.

A cikk alapján a műholdas felderítés fejlesztése elvileg meghatározó abból a szempontból, hogy a védelmi kiadások ne szaladjanak el túlságosan, de célpontként éppen hogy a meglepetésszerű támadásra való képesség fejlesztését feltételezi, megkerülve mások ilyen irányú erőfeszítéseit. A költségek leszorítására Japán és Dél-Korea a műholdas konstellációk lehetőségét vizsgálja, a védelmi fejlesztéseket pedig igyekeznek kihasználni az űripar vagy az akadémiai kutatások előmozdítására is. A dél-koreai törvényhozás például olyan törvényt fogadott el, ami a NASA mintájára új kormányzati űrügynökség létrehozását írja elő.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.