A cég 21 darabot indított sikeresen útjára a V2 Mini elnevezésű, a már szolgálatban lévő szatelliteknél komolyabb képességű műholdakból.
Hirdetés
 

Erősítést kap a műholdas internetet szolgáltató Starlink infrastruktúrája, miután a SpaceX űrtechnológiai vállalat egy Falcon 9 hordozórakéta segítségével kedden 21 darab új generációt képviselő szatellitet küldött fel Kaliforniából, hogy csatlakozzanak a már közel 4000 egységből álló flottához. (Az indítást ezen a videón követhető végig.)

A műholdak telepítéséhez még tavaly decemberben járult hozzá az amerikai Szövetségi Hírközlési Bizottság (FCC), bár a hivatal a cég által kért közel 30 ezer darab helyett egyelőre csak 7500 munkába állítására bólintott rá. Az engedély alapján a műholdak a földfelszíntől számított 525 és 535 kilométeres sávban keringenek.

A most elindított modellek a V2 Mini elnevezést kapták, mivel a későbbiekben bevetik majd a szintén a második generációt képviselő, ám nagyobb, szimplán V2-nek hívott változatokat is. Az elnevezés azonban csalóka, hiszen a Starlink-műholdak első változataihoz képest a Mini sem nevezhető kicsinek.

A Spaceflight Now beszámolója alapján V2 Mini műholdak egyenként nagyjából 800 kilogrammot nyomnak indításkor, vagyis háromszor annyit, mint a régebbi egységek. Ehhez jóval nagyobb kiterjedés társul: az összecsukott állapotban több mint 4 méter széles V2 Minik a napelemes szárnyak kinyitása után a pályára állva már 30 métert tesznek ki, szemben a V1.5-ös modellek 11 méteres "fesztávjával".

A vállalat azt pontosan nem közölte, hogy mekkora az egyes V2 Mini műholdak kapacitása, mindössze azt, hogy az előző generációhoz képest négyszer több felhasználót lesznek képesek kiszolgálni.

Jól jött már a jó hír

A céget alapító és vezető Elon Muskra bizonyosan ráfért némi pozitív hír, hiszen az excentrikus milliárdos mostanában nem feltétlenül ilyenek kapcsán került reflektorfénybe.

Neve az utóbbi hónapokban legtöbbször a Twitter körüli botrányok, kínos és kaotikus eseményekkel összefüggésben jelent meg a címlapokon. A közösségi platformot tavaly ősszel megvásárló Musk a múlt hét végén például sokadik alkalommal csökkentette a Twitter létszámát annak ellenére, hogy a novemberi eleji "mészárlást" követően kijelentette, véget ért az átalakítási periódus.

De nem sokkal jobb a helyzet a szintén a milliárdos vezette Teslánál sem. Alig néhány órával ezelőtt számoltunk be arról, hogy a vállalat részvényesei csoportos keresetet nyújtottak be, mivel véleményük szerint a cég és maga Elon Musk is tudatosan félrevezette őket azzal, hogy éveken keresztül a valóságosnál hatékonyabbnak és biztonságosabbnak állította be a Tesla önvezető technológiáját.

Közösség & HR

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.