Erősítést kap a műholdas internetet szolgáltató Starlink infrastruktúrája, miután a SpaceX űrtechnológiai vállalat egy Falcon 9 hordozórakéta segítségével kedden 21 darab új generációt képviselő szatellitet küldött fel Kaliforniából, hogy csatlakozzanak a már közel 4000 egységből álló flottához. (Az indítást ezen a videón követhető végig.)
A műholdak telepítéséhez még tavaly decemberben járult hozzá az amerikai Szövetségi Hírközlési Bizottság (FCC), bár a hivatal a cég által kért közel 30 ezer darab helyett egyelőre csak 7500 munkába állítására bólintott rá. Az engedély alapján a műholdak a földfelszíntől számított 525 és 535 kilométeres sávban keringenek.
A most elindított modellek a V2 Mini elnevezést kapták, mivel a későbbiekben bevetik majd a szintén a második generációt képviselő, ám nagyobb, szimplán V2-nek hívott változatokat is. Az elnevezés azonban csalóka, hiszen a Starlink-műholdak első változataihoz képest a Mini sem nevezhető kicsinek.
A Spaceflight Now beszámolója alapján V2 Mini műholdak egyenként nagyjából 800 kilogrammot nyomnak indításkor, vagyis háromszor annyit, mint a régebbi egységek. Ehhez jóval nagyobb kiterjedés társul: az összecsukott állapotban több mint 4 méter széles V2 Minik a napelemes szárnyak kinyitása után a pályára állva már 30 métert tesznek ki, szemben a V1.5-ös modellek 11 méteres "fesztávjával".
A vállalat azt pontosan nem közölte, hogy mekkora az egyes V2 Mini műholdak kapacitása, mindössze azt, hogy az előző generációhoz képest négyszer több felhasználót lesznek képesek kiszolgálni.
Jól jött már a jó hír
A céget alapító és vezető Elon Muskra bizonyosan ráfért némi pozitív hír, hiszen az excentrikus milliárdos mostanában nem feltétlenül ilyenek kapcsán került reflektorfénybe.
Neve az utóbbi hónapokban legtöbbször a Twitter körüli botrányok, kínos és kaotikus eseményekkel összefüggésben jelent meg a címlapokon. A közösségi platformot tavaly ősszel megvásárló Musk a múlt hét végén például sokadik alkalommal csökkentette a Twitter létszámát annak ellenére, hogy a novemberi eleji "mészárlást" követően kijelentette, véget ért az átalakítási periódus.
De nem sokkal jobb a helyzet a szintén a milliárdos vezette Teslánál sem. Alig néhány órával ezelőtt számoltunk be arról, hogy a vállalat részvényesei csoportos keresetet nyújtottak be, mivel véleményük szerint a cég és maga Elon Musk is tudatosan félrevezette őket azzal, hogy éveken keresztül a valóságosnál hatékonyabbnak és biztonságosabbnak állította be a Tesla önvezető technológiáját.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak